Greyfurt Yağı ve Faydaları

Greyfurt Yağı ve Faydaları

Son on yıldır greyfurt yağının kilo vermek için en etkili yağlardan biri olduğunu biliyoruz.

Ancak yeni araştırmalar sonucunda görüyoruz ki stres ve depresyonu azaltan, akneyi tedavi eden, kan dolaşımını arttıran, iltihabı gideren bu yağın aslında sağlığımıza birçok açıdan faydası var.

Greyfurt meyvesinin kabuğundan veya tohumlarından elde edilen greyfurt yağı, geçmişte antik çağlarda vücuttaki iltihabı gidermek, huzursuzluğu yok etmek ve içkinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılmış.

Günümüzde ise en çok depresyonu ve stresi azaltmak, iltihabı gidermek ve vücuttaki toksinleri atmak için kullanılıyor. Bu aromatik yağ, en etkili antioksidan, iltihap giderici ve kanser önleyici yağların başında geliyor.

Greyfurt meyvesinin etli kısmı özellikle vücuttaki yağların yakılmasında çok etkili. Ancak greyfurt yağı ya meyvenin kabuğundan ya da tohumlarından elde ediliyor. Meyvenin kabuğu ve tohumları ise meyvenin kendisinden kat be kat daha güçlü bileşenlere sahip.

Greyfurt yağının taze ve ferahlatıcı bir aroması var. Ancak tadı, ekşimsi ve acı. Bu acılık meyvenin yapısından kaynaklanıyor ve rahatsız edecek düzeyde değil.

Ferahlık ve tazelik veren kokusu ve mikrop giderici özellikte olmasından dolayı kozmetikte, vücut temizleyici losyon ve sabunlarda ve temizlik ürünlerinde kullanılıyor.

Greyfurt Yağı Nedir?

Greyfurt yağı, bilimsel adı citrus paradisi olan greyfurt meyvesinden elde edilen, antioksidanlar açısından güçlü bir yağdır.

Greyfurt tohumlarından soğuk press yöntemiyle elde edilen greyfurt yağında, güçlü antioksidanlar olan hesperidin, naringin başta olmak üzere 7 adet flavanoid bulunur. Ayrıca greyfurt yağı, yine güçlü antioksidanlar olan 5 adet fenolik asit içermektedir. (1)

Greyfurt yağının başlıca faydaları şunlardır:

Yüzeyleri dezenfekte eder.

Vücut temizliğinde etkilidir.

Depresyonu azaltır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Vücudun su toplamasını önler, ödemi azaltır.

Vücudun şeker isteğini bastırır.

Kilo vermeye yardımcı olur.

Vücudumuzda oluşan iltihabın başlıca sebebi oksidatif strestir. Oksidatif stresi ve vücuttaki iltihabı azaltan antioksidanlar, greyfurt yağında yüksek orandadır.

Greyfurt yağında “limonen” adı verilen bir bileşen bulunur. Limonen, greyfurt yağının yüzde 88 ila yüzde 95’ini meydana getirir.

Limonen, DNA’yı ve hücreleri korur, tümörlerle savaşır. Greyfurt yağı, limonenin’in yanı sıra C vitamini, citronellol gibi güçlü antioksidanlar içerir.

Greyfurt yağı, boğaz ve solunum yolları enfeksiyonlarında, yorgunluğun giderilmesinde, kas ağrılarında etkilidir. Ayrıca “artrit”in doğal ilacıdır. Karaciğeri toksinlerden ve zararlı maddelerden temizler.

Kilo vermeye yardımcı olur.

Greyfurt, vücuttaki birikmiş yağların yakımı için en iyi meyvelerden biridir. Greyfurtta bulunan bazı bileşenler, metabolizmayı hızlandırır ve iştahı azaltır. Greyfurt yağının sadece kokusu bile iştahı azaltmada ve metabolizmayı hızlandırmada etkilidir.

Japonya’da Nagata Üniversitesi Tıp Fakültesinde fareler üzerinde yapılan bir araştırmada 250-300 gr ağırlığında olan bir grup fareye 6 hafta boyunca haftada 3 kez greyfurt kokusu koklatıldı.

Araştırma sonucunda, canlandırıcı etki yaratan greyfurt kokusunun, solunduğunda sinir sistemini harekete geçirdiği, beyaz yağ dokularını çalıştırarak vücuttaki yağların ayrışmasını kolaylaştırdığı ve kilo vermeyi hızlandırdığı keşfedildi. (2)

Yağları ayrıştırarak yakılmasını hızlandıran greyfurt yağı özellikle selülit probleminin giderilmesinde oldukça etkilidir. Bu yüzden birçok selülit giderici kremde greyfurt yağı kullanılır.

Doğal bir antibakteriyeldir.

Doğal bir antibakteriyel olan greyfurt yağı, araştırmalara göre E.Coli ve Salmonella başta olmak üzere birçok zararlı bakterinin yok edebilecek güçtedir.

Greyfurt yağı 800’den fazla bakteride, 100’den fazla mantarda ve birçok parazitin yok edilmesinde etkilidir. 2002 yılında yayınlanmış akademik bir çalışmada, greyfurt tohumu yağının 15 dakika içinde zararlı bakterileri yok ettiği görülmüştür. (3)

Greyfurt yağı aynı zamanda derideki bakterileri ve mantarları yok etmek için de kullanılmaktadır.

Journal of Alternative and Complementary Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmada greyfurt tohumu yağının silvadene, bactroban gibi antibakteriyel kremler kadar etkili olduğu tespit edilmiştir. (4)

Stresi Azaltır.

Greyfurt yağının yenileyici, canlandırıcı etkisinin yanı sıra sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkisi de vardır. Geçmişte, geleneksel tıpta, huzur verici ve rahatlatıcı olarak kullanılmıştır.

Greyfurt yağının kokusunu solumak, kan basıncını düşürerek rahatlamaya ve gevşemeye yardımcı olur.

Akşamdan kalmanın etkilerini hafifletir.

Greyfurt yağı güçlü bir safra kesesi ve karaciğer uyarıcısıdır. Bu yüzden, alkol tüketiminden bir gün sonra yaşanan baş ağrısını ve halsizliği giderir.

Vücudun şeker isteğini azaltır.

Greyfurt yağının ana bileşenlerinden biri olan limonen, kan şekerini dengeleyerek şeker ihtiyacını azaltır.

Kan dolaşımını arttırır.

Kan akışının artmasına yardımcı olur. Böylece, regl ağrılarını, baş ağrılarını, şişkinliği, yorgunluğu ve kas ağrılarını giderir.

Vücuttaki iltihabı giderir.

Greyfurt yağında bulunan limonen, vücuttaki iltihabı gidererek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sindirim sistemini güçlendirir.

Journal of Nutrition and Metabolism dergisinde yayınlanan bir çalışmada greyfurt suyunun içilmesinin sindirim sistemini temizlediği ortaya konmuştur. (5)

Enerji verir, zihni güçlendirir, depresyonu azaltır.

Aromaterapide en popüler yağlardan biri olan greyfurt yağı, zihinsel odaklanmayı arttırarak berraklık sağlar. Kokusu solunduğunda zihinsel yorgunluğu giderir, enerji verir.

Günümüzde birçok insan greyfurtu doğal bir antidepresan olarak kullanmaktadır. Greyfurt, sinirleri yatıştırırken uyanıklığı artırır.

Stres, bağışıklık sistemini baskılayarak hastalıklara açık hale gelmemize neden olur. Bütün turunçgillerin kokuları ise stresin sebep olduğu bu baskılamayı ortadan kaldırmakta, zihinsel berraklık sağlamaktadır.

Araştırmalara göre, depresyon tedavisinde kullanılan portakal, greyfurt, limon gibi narenciye kokularının antidepresan ilaçlarının dozunu azaltmada etkili olduğu saptanmıştır. (6)

Akne ile savaşır.

Greyfurt yağı, derideki bakterilerle savaşarak akneyi ve akne izlerini tedavi eder.

Yaraları, kesikleri ve böcek ısırıklarını iyileştirir, cilt enfeksiyonlarını önler.

Food and Nutrition Research dergisinde 2016 yılında yayınlanan çalışmada, greyfurt yağının ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerini giderdiği, güneşin olumsuz etkilerini önlediği bulunmuştur. (7)

Greyfurt Yağı Nasıl Kullanılır?

Greyfurt yağı, aromatik, topikal ve dahilen kullanılabilir.

Aromatik kullanım:

Greyfurt yağını evinizde bir difüzör yardımıyla kullanabilir veya şişeden soluyabilirsiniz.

Bu yöntem, vücuttaki ödemin, baş ağrılarının giderilmesi, stres ve depresyonun etkilerinin azaltılmasında kullanılır.

Topikal kullanım:

Greyfurt yağı yarı yarıya, yani 1’e 1 oranında zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile karıştırılır.

Sindirim sorunları için karın bölgesine, akne sorunları için yüz bölgesine veya ağrıyan kasların üzerine masaj yapılarak sürülür.

Dahilen kullanım:

Dahilen kullanımda kullanılacak greyfurt yağının kaliteli ve saf olmasına dikkat edilmelidir.

Suya 1-2 damla eklenerek içilebilir veya bala 1-2 damla eklenerek yenebilir.

İştahı azaltmak için:

 • Bir şişe suya 1-2 damla ekleyerek doğrudan şişeden her gün birkaç defa soluyun.
 • Bir kâse suya 5 damla greyfurt yağı ekleyin ve odanızın bir köşesine koyun.
 • Göğsünüze ve bileklerinize 2-3 damla greyfurt yağıyla masaj yapın.

Stresi azaltmak için:

 • Bir parça pamuğa birkaç damla Hindistancevizi yağı ve 2-3 damla greyfurt yağı damlattıktan sonra bileklerinizi ovun.

İçkinin etkilerini azaltmak için:

 • Bir bardak suyun içine 1-2 damla greyfurt yağı damlatıp kokusunu soluyun.
 • 1-2 damla greyfurt yağını şakaklarınıza ve boynunuza sürerek masaj yapın.

Akne için:

 • Yarım çay kaşığı Hindistancevizi yağına 1-2 damla greyfurt yağı damlatın. Bu karışımı günde 2 kez akneli bölgeye sürün.

Uyarılar

Greyfurt yağı, bazı antidepresanlar ve tansiyon ilaçları ile etkileşime girebilir.

Eğer ilaç kullanıyorsanız ve greyfurt yağını dâhilen kullanacaksanız mutlaka sağlık uzmanınıza danışınız.

Ggreyfurt yağını topikal olarak kullanacaksanız kullandıktan sonra en az 1 saat güneşe çıkmayınız.10 thoughts on “Greyfurt Yağı ve Faydaları”

 • I’m also writing to make you know of the excellent experience our princess developed reading your webblog. She mastered so many things, including what it’s like to possess an excellent teaching spirit to have folks quite simply comprehend a variety of advanced subject matter. You truly exceeded our own desires. I appreciate you for distributing those productive, healthy, edifying as well as unique tips on the topic to Kate.

 • I in addition to my friends came reading through the good points from your website and then all of a sudden I got a horrible suspicion I had not thanked the blog owner for those strategies. All of the people ended up so very interested to read them and already have truly been tapping into these things. Appreciation for genuinely indeed thoughtful as well as for making a choice on variety of notable themes millions of individuals are really needing to know about. My personal honest regret for not saying thanks to earlier.

 • I needed to compose you the bit of observation to be able to give thanks the moment again on the striking solutions you’ve provided on this page. It has been certainly tremendously generous with people like you to offer publicly what a number of people would’ve sold as an e book to end up making some money on their own, even more so since you might have done it if you wanted. These principles additionally acted like a easy way to fully grasp someone else have the identical eagerness much like my personal own to realize a little more related to this condition. I know there are thousands of more pleasurable opportunities in the future for individuals that looked over your site.

 • I needed to create you a little bit of remark to help thank you very much once again for those great views you’ve provided in this case. It has been really unbelievably open-handed of you to convey openly what a number of people might have distributed as an e-book to help with making some dough on their own, precisely seeing that you might have tried it if you considered necessary. Those techniques also served as a good way to be sure that the rest have the same zeal similar to mine to grasp a whole lot more in terms of this matter. I think there are several more pleasant times in the future for individuals who browse through your website.

 • I and my buddies ended up digesting the best tips and tricks found on your site and before long I had an awful suspicion I never thanked the web site owner for those secrets. Those boys appeared to be totally stimulated to see all of them and now have in reality been enjoying these things. We appreciate you actually being indeed accommodating and for finding certain high-quality themes millions of individuals are really desperate to be aware of. My honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

 • I precisely needed to thank you very much once again. I am not sure the things that I could possibly have tried in the absence of the type of tips and hints provided by you over this area of interest. Certainly was a very challenging crisis for me, nevertheless understanding the specialised avenue you resolved that made me to leap for happiness. Now i’m happy for your work and in addition expect you realize what a great job you have been accomplishing instructing other individuals using a site. Probably you haven’t encountered any of us.

 • I intended to draft you the little bit of remark so as to thank you very much yet again over the fantastic methods you have featured on this site. It is simply incredibly open-handed with people like you in giving freely all many individuals would’ve offered for sale for an ebook to make some money for themselves, specifically now that you might have tried it if you wanted. The good ideas also acted to become easy way to fully grasp that other people have the same dreams really like my personal own to know the truth more and more on the subject of this issue. I think there are lots of more pleasurable moments in the future for people who check out your blog post.

 • I simply needed to thank you very much yet again. I do not know the things I would have handled in the absence of the actual secrets contributed by you over such question. Previously it was a real horrifying setting in my view, nevertheless taking a look at the very well-written tactic you processed it forced me to cry for fulfillment. I am just happy for the help as well as expect you realize what an amazing job you’re undertaking training many people via your website. Most probably you have never met any of us.

 • I want to show some appreciation to the writer for bailing me out of this predicament. After looking out throughout the search engines and finding tricks that were not powerful, I figured my entire life was over. Living without the presence of strategies to the problems you’ve sorted out through your entire blog post is a serious case, and the kind which may have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t encountered the website. Your personal mastery and kindness in taking care of all things was priceless. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a stuff like this. I can also now relish my future. Thanks a lot very much for the expert and sensible help. I won’t think twice to recommend the blog to anybody who wants and needs counselling about this area.

 • I enjoy you because of each of your efforts on this website. My mom really likes setting aside time for investigations and it’s really easy to understand why. I notice all about the powerful way you convey vital items through the website and even cause response from some others on the situation so our favorite child is in fact learning so much. Enjoy the rest of the year. You’re the one carrying out a really good job.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.