Afrika Menekşesi

Afrika Menekşesi

Bilimsel adı saintpaulia ionantha’dır. Anavatanı Tanzanya ve Doğu Afrika’dır. Yumuşak, tüylü ve koyu yeşil yaprakları vardır. Afrika menekşesi her yıl mor, pembe, eflatun veya beyaz çiçekler açar. Boyu 10 cm’den 30 cm.’ye kadar uzayabilir. Afrika menekşesi bakımı oldukça kolay bir bitkidir.

Işık

Afrika menekşeleri için doğuya bakan bir pencere kenarı en ideal yerdir. Doğrudan ışık almayı sevmezler. Ancak yeterince ışık görmeleri gerekir. Eğer ışık kaynağı yetersizse yapraklarının rengi koyulaşır ve zayıflar. Fazla ışık göremediğinde az çiçek üretir. Eğer ışık fazlaysa yaprakları sararır ve çiçekleri çabuk dökülür.

Su

Sulama yapmak için toprağı üstten 5 cm. kurumuş olmalıdır. Sulama yaparken yaprakları sulanmamalı, eğer yaprakları ıslanırsa bir bezle kurulanmalıdır. Sulamadan sonra saksının tabanında su kalmamasına dikkat edilmelidir.

Gübre

NPK oranı 7-9-5 olan bir gübre Afrika menekşesi için en uygun gübredir. Gübreleme işlemi ayda bir kez yapılmalıdır. Fazla gübreleme, yaprakların ve çiçeklerin yanmasına ve hatta bitkinin ölmesine neden olabilir.

Isı

Gündüz ideal oda sıcaklığı 20-25 derece iken, geceleri 10-15 derecedir.

Çiçeklenme

Çiçeklenme döneminde toprağına düşen kuru çiçekler alınıp atılmalıdır. Çiçek açma döneminde daha sık çiçek açması için toprağı kuru tutulmalıdır.

Zararlı Böcekler

Afrika menekşesine zarar veren iki böcek türü vardır. Bunlardan ilki, kırmızı örümcek, diğeri ise un böceğidir. Bu böcekler bitkide görüldüğünde, kulak temizleme çubuğunu alkol veya zeytinyağına batırarak yaprakları bununla silinmelidir.

Toprak ve Saksı

Afrika menekşesi iyi geçirgenli, besin açısından zengin, hava akımının yüksek olduğu topraklarda daha iyi yetişir. 12 ayda bir toprağının değiştirilmesi gerekir. Afrika menekşesi için özel hazırlanmış topraklar kullanılması idealdir.

Küçük ve yuvarlak saksılar Afrika menekşesi için uygundur. Bu tip saksılarda bitki daha fazla çiçek üretir.

Budama

Bitkinin kuru yaprakları görüldüğünde hemen alınıp atılmalıdır. Her ay yeni yaprak üretimini teşvik etmek için alttan 2 yaprağın budanması gerekir. Bitkinin çoğaltılması için budanan bu yapraklar 24 saat bir bardak suda bekletilip ertesi gün bir saksıya ekilir.

Hastalıklar

Öncelikle bitkinin hastalıklara yakalanmaması için havadar bir ortamda bakılması ve yapraklarının ıslak kalmaması gerekir.

Afrika menekşesinde en yaygın görülen hastalıklar mantar ve bakterilerden kaynaklanan hastalıklardır. Küf mantarı, bu bitkide en sık görülen hastalıktır.

Hastalıklar görüldüğünde, etkilenen yaprakları ve çiçekleri budanmalı, toprağı değiştirilmeli ve bitki uygun bir ilaçla ilaçlanmalıdır.

Mantar ilacı:

1 yemek kaşığı karbonat

1 çay kaşığı herhangi bir bitkisel yağ

Su

Spreyli bir su şişesine malzemeleri ekleyip iyice çalkalayın. Bu karışımı bitkinin tüm bölgelerine sıkın.