Anason Yağı

Anason Yağı

Anason yağı, bilimsel adı Pimpinella anisum olan, çok yıllık anason bitkisinden elde edilir. En çok, sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Antik Roma’da yemeklerden sonra ikram edilen bir keke eklenerek hazımsızlığın giderilmesinde kullanılmıştır. Eski Mısırlılar anason bitkisini ekmek yapımında kullanmışlardır. Günümüzde, ilaç sektöründe boğaz enfeksiyonları ve soğuk algınlığı şuruplarında kullanılmaktadır. En fazla bir Türk içkisi olan rakı yapımında kullanılarak alkollü içki olarak tüketilmektedir.

Anason Yağı Nedir?

Anavatanı Asya ve Ortadoğu olan, en çok Türkiye, İspanya, Fransa ve Rusya’da yetiştirilen anason bitkisinin tohumlarından buhar distilasyonu ile elde edilen bir yağdır. Şekerli bir tadı olan anasonun tadı rezeneyi andırır, kendine özgü bir kokusu vardır. Renksiz veya açık sarı bir rengi vardır. Etken maddesi anetol’dür. Bu madde bitkinin yaklaşık %80-%90’ını oluşturur. Anason yağında bulunan diğer bileşenler, estragol, aldehit, anisik asit ve metil chavicol’dür.

Anason yağını tek başına, bilinçsizce kullanmak çok tehlikelidir. İçeriğinde bulunan anetol ve metil chavicol son derece zehirli ve güçlü bileşenlerdir. Toksik maddeler içeren anason yağı bilinçsizce kullanıldığında sinir sisteminde hasarlara, kaslarda uyuşmaya, hatta felce neden olabilir. Bu yüzden mutlaka tecrübeli bir uzmanın  gözetiminde kullanılmalıdır.

Anason Yağının Kullanımı

Anason yağı en çok sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Tatları birbirine çok benzediği için genellikle rezene ile karıştırılarak kullanılır.  Aroma vermesi için genellikle et yemeklerine eklenir. Kozmetikte, gıdalarda, tıbbi ilaçlarda ve geleneksel alternatif tıpta birçok sağlık sorununun tedavisinde kullanılan anason yağının geniş bir kullanım alanı vardır.

Uyuşturucu ve yatıştırıcıdır: Histeri ve epilepsi ataklarının giderilmesinde kullanılır.

Ağrı kesicidir: Özellikle iltihaplı eklem ağrılarının ve romatizma ağrılarının giderilmesinde etkilidir.

Antiseptiktir: Yaraları temizler, açık yaraların iltihaplanmasını önler.

Balgam söktürücü olarak: Solunum yollarını temizler.

Fitoöstrojendir: Anne sütünü arttırır.

Afrodizyaktır: Cinsel isteği arttırır.

Böcek öldürücüdür: Böcekler için oldukça zehirlidir.

Ağız sağlığını korur: Antibakteriyel olduğu için diş macunlarında ve ağız çalkalama sularında sık kullanılır.

Parfüm olarak kullanılır: Koku vermesi için deterjanlara, sabunlara, losyon ve cilt bakım kremlerine eklenir.

Anason Yağının Faydaları

Anason yağının sağlığa birçok faydaları vardır. Kasları gevşetir, vücuttaki mikropları öldürür, solunumu güçlendirir.

İltihabı giderir.

Anason yağında bulunan anetol, antibakteriyel, antifungal, antioksidan, uyarıcı ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Bu nedenle, anason yağı sıklıkla öksürük şurupları ve pastil gibi tıbbi ilaçlarda yardımcı madde olarak kullanılır. Anason yağı, birçok zararlı bakteriyi öldürecek güçtedir.

2006 yılında yayınlanmış bir çalışmada, iltihap giderici tıbbi bir ilaç olan ve genellikle baş ağrılarında, iltihaplı eklem ağrılarında, yüksek ateş ve vücutta meydana gelen şişkinliğin giderilmesinde kullanılan “indomethacin” ilacı kadar iltihap giderici özellikte olduğu kanıtlanmıştır. (1)

Mikrop öldürücüdür.

1999 yılında 52 aromatik yağın, zararlı bakteriler üzerindeki mikrop öldürücü etkileri test edilmiştir. Journal of Applied Microbiology dergisinde yayınlanan bu araştırmada anason yağının, melisa yağı veya defne yağı kadar olmasa da güçlü antibakteriyel etkilere sahip olduğu görülmüştür. (2)

Mantarları yok eder.

Candida albicans,Aspergillus, Alternaria, Cladosporium, Fusarium ve Penisilin gibi birçok mantar hastalığına karşı da etkilidir.

2015 yılında yayınlanan çalışmada 5 Penicillium mantar türü üzerinde 15 aromatik yağın etkisi incelendi. Biberiye, lavanta, adaçayı gibi aromatik yağlar arasında keklik otu (mercanköşk) ile anason yağının en güçlü mantar öldürücü yağlar olduğu görüldü. (3)

Depresyonun etkilerini hafifletebilir.

2017 yılında yayınlanan bir çalışmada Hassas Bağırsak Sendromuna bağlı depresyon yaşayan 120 hasta 3 gruba ayrılarak 40 hastaya anason yağı, 40 hastaya nane yağı içeren kapsüller, kontrol grubuna ise etkisi olmayan, boş kapsüller verildi. 4 hafta sonra anason yağı verilen grubun daha az depresyon belirtileri gösterdiği görüldü. Sonraki 2 hafta sonunda ise bu kişilerin depresyon seviyelerinde belirgin bir düşüş saptandı. (4)

Saç bitlerini öldürür.

2002 yılında yayınlanmış bir çalışmada yaşları 6 ile 14 arasında değişen 940 çocuğa, anason yağı, ylang ylang yağı ve hindistancevizi yağından oluşan bir kür uygulandı. Hiçbir yan etkisi olmayan bu karışımın saç biti tedavisinde birçok tıbbi ilaç kadar etkili olduğu görüldü. (5)

Anason Yağı Nasıl Kullanılır?

Anason yağı güçlü ve zehirli olabilen bir yağ olduğu için sadece kokusundan faydalanarak kullanınız.

Sıcak bir kap suya birkaç damla anason yağı damlatırsanız odaya yayılan kokusu, kısa süre içinde bronşlarınızı açarak solunum yollarınızı temizleyecektir.

Koku yayan, aromatik yağ makinelerinde kullanmak için makineye birkaç damla anason yağı eklemeniz yeterlidir.

Diazepam, midazolam, pentobarbital, fluoxetine, imipramine, codein içeren ilaçlar kullanıyorsanız anason yağını kullanmaktan kaçının. Bu ilaçlar anason yağındaki bileşenlerle kimyasal tepkimeye girerek sinir sistemini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.