Ardıç Yağı ve Faydaları

Ardıç Yağı ve Faydaları

Ardıç yağı, antiseptik, terletici, spasm giderici, idrar söktürücü ve kanamayı durdurucu özellikte bir yağdır. Romatizmaya, depresyona ve mide rahatsızlıklarına faydalıdır. Yaraları iyileştirir, vücudu zararlı maddelerden ve mikroplardan temizler.

Ardıç yağı, bilimsel adı Juniperus communis olan, yaprak dökmeyen ardıç ağacının iğnelerinden, dallarından ve meyvelerinden buhar distilasyonu yöntemiyle elde edilir. Birçok endüstride kullanılan ardıç yağı, cin (ardıç rakısı) gibi alkollü içeceklerin yapımında da kullanılır.

Ardıç Yağının Faydaları

Antiseptik bir yağ olan ardıç yağı, tarihte zor doğumlarda anne ve çocuğun temizlenmesinde, savaşlarda yaraların dezenfekte edilmesinde kullanılmıştır. Yaraları temizler, yaranın mikrop kapmasını ve tetanosu önler. Bunun dışında ardıç yağı birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir yağdır.

Eklem iltihabı ile savaşır.

Ardıç yağı, kan dolaşımını arttırır, vücuttan ürik asit gibi toksinlerin giderilmesine yardımcı olur. Dolaşım bozukluğu ve vücuttaki toksinlerin birikiminden kaynaklanan romatizma, artrit, gut ve böbrek taşı gibi hastalıklarla mücadelede faydalıdır. Vücuttaki iltihaptan kaynaklanan şişkinliği giderir.

Krampları giderir.

Ardıç yağı, kas ağrılarını, bağırsak ve mide kramplarını giderir. Neredeyse vücuttaki tüm sancı ve krampların giderilmesinde etkilidir. Spazmodik kolera tedavisine yardımcı olur.

Damarları büzer, kanamayı durdurur.

Damarları büzen ve kanamayı durduran özellikte bir yağ olan ardıç yağı, kan damarlarını büzerek iç kanamayı önler. Bu özelliği sayesinde diş ağrılarının ve saç dökülmesinin giderilmesinde de etkilidir. Diş etlerini güçlendirerek diş eti çekilmesini ve diş kayıplarını önler.

Kronik gaz problemini giderir.

Vücuttaki gazlar bağırsakta sıkıştığında ve yukarı doğru çıkmaya zorlandığında çok tehlikeli ve hatta bazen ölümcül olabilir. Gaz yukarıya doğru itildiğinde, göğüs ağrısı ve mide sancıları meydana gelir. Kan basıncı yükselerek kalp sağlığı tehlikeye girebilir. Ardıç yağı, vücutta biriken gazların aşağıya doğru itilerek vücuttan güvenli bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Özellikle kronik gaz probleminin giderilmesinde etkilidir.

Kanı temizler.

Ardıç yağı kan temizleyici özelliktedir. Kanı toksinlerden arındırarak temizler. Vücuda zarar veren ürik asit ve ağır metallerin, aynı zamanda vücudun kendisinin ürettiği hormon ve toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

İdrar söktürücüdür.

İdrar sıklığını ve yoğunluğunu arttırır. Bu nedenle, vücudunda su birikmesi veya kronik böbrek yetmezliği nedeniyle şişkinlik yaşayan insanlar için çok faydalıdır. Kan basıncını düşürür, vücutta biriken fazla tuzları ve ürik asit gibi zararlı toksinleri vücuttan atar. Vücuttaki fazla sıvının atılmasına yardım ederek kilo vermeye de yardımcı olur.

Kan dolaşımını arttırır.

Kan dolaşımını hızlandırır, cilt hücrelerinin daha fazla oksijen almasını sağlayarak cildin daha genç ve canlı görünmesini sağlar.

Vücudu canlandırır.

Tüm idrar söktürücü ilaçlar gibi vücudu zararlı maddelerden temizleyen ardıç yağının canlandırıcı bir etkisi vardır. Yorgunluk, baş dönmesi ve depresyonun üstesinden gelmeye yardımcı olur. Beyni ve sinir sistemini güçlendirir.

2017 yılında yayınlanan bir çalışmanın sonuçları ile ardıç yağını koklamanın, kan basıncını düşürdüğü, sinir sisteminin faaliyetlerini dengeleyerek sinirleri güçlendirdiği kanıtlanmıştır. (1)

Mide rahatsızlıklarını giderir.

Ardıç yağı, mideyi güçlendirir ve aynı zamanda mide rahatsızlıklarının ve ülserin tedavisine yardımcı olur. Mide asitlerini etkisiz hale getirerek ülser oluşumunu önleyen safra üretimini arttırır.

Yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Sulandırılarak veya bir cilt kremiyle karıştırılarak yaraların üzerine sürüldüğünde yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda yaraların enfeksiyon kapmasını önler. Vücut içinde oluşan yaraların ve ülserlerin daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Ardıç Yağının Diğer Faydaları

* Havayı dezenfekte eder.

* Böbrek taşlarının tedavisine yardımcı olur.

* İltihabı giderir.

* İdrar yolları iltihabını giderir.

* Akne ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.