Aromaterapi ve Aromaterapinin Tarihsel Gelişimi

Aromaterapi ve Aromaterapinin Tarihsel Gelişimi

 

Aromaterapi günümüzde yaygınlaşan bir kavram olmakla beraber, geçmişi insanlık tarihi kadar eski bir kavramdır. İnsanlar, çok eski zamanlardan beri bitkilerin özünü ezerek veya su buharı yöntemiyle yağını çıkarıp, birçok hastalığın tedavisinde kullanmışlardır.

Aromaterapi, bir sağlık terapisidir ve bitkilerden elde edilen yağların ilaç olarak kullanılması temeline dayanır. Aromaterapi, tarihte ilk kez 6000 yıl önce, Mısır’da kullanılmıştır.

Antik Çin’de Aromatik Yağlar

Kadim Çin’de beden ve zihnin iyileştirilmesi neredeyse aynı şeydir; beden iyileştirilince zihin de iyileşir, zihin iyileştirilince beden de sağlığına kavuşur. Çinliler antik zamanlardan beri kokuları ilaç olarak görmektedir. Huang Ti’ye atfedilen Sarı İmparator’un Klasik İlaçları kitabında anlatılan Çin’in antik bitkisel tedavi yöntemleri bugün modern Çin’de hala uygulanmaktadır.

Antik Hindistan’da Aromatik Yağlar

Doğu Hindistan’da bulunmuş milattan önce 3000 yıllarından kalma pişmiş topraktan yapılmış yağ çıkarma aletleri aromaterapi tedavisinin Hindistan’da eski zamanlardan beri kullanıldığının kanıtıdır. Kalıntılara göre, antik Hindistan’da yağlar sağlık alanında, kozmetikte ve dini törenlerde kullanılmıştır.

Kutsal Dinlerde Aromatik Yağlar

Museviliğin ve Hıristiyanlığın kutsal kitapları Eski ve Yeni Ahit’te, Müslümanlığın kutsal kitabı Kuran-ı Kerim’de aromaterapi ve aromatik yağlardan sıkça bahsedilir.

Eski ve Yeni Ahit’te Aromaterapi

Yeni ve Eski Ahit’te aromatik yağlardan sıkça bahsedilir. İncil’de Musa’ya verilen kutsal bir yağ formülü vardır. Bu formülde mür yağı, tarçın yağı, akgünlük yağı ve zeytinyağı geçer. Mary Magdalene İsa’nın ayak tabanlarını çok pahalı bir yağ olan saparna yağı ile yağlar. Kuran-ı Kerim’de, hadis ve İslam kaynaklarında da aromatik yağlardan bahsedilir. Bunlar eğir otu, pelin otu, akgünlük, kafur, limon, mür (sarı sakız), safran, limonotu, kına, mercanköşk, fesleğen, keklikotu ve kekiktir.

İslam Dininde Aromatik Bitkiler

İslam dininde, Kuran-ı Kerim’de ve hadislerde geçen aromatik yağlar ve şifalı bitkiler üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar, hem aromatik bitkilerin veya yağların geçtiği ayet ve hadislerin kaynağını hem de bu sözü geçen aromatik bitkilerin faydalarını kapsamaktadır. Bu çalışmalardan yola çıkarak İslamiyette geçen aromatik yağları sizin için derleyip özetledik. (1)

Eğirotu, hadislerde geçen şifalı yağlardan biridir. Kusturucu, spazm giderici, gaz giderici, ağrı kesici, sinirleri güçlendirici özelliktedir. Hazımsızlıkta, bağırsak sancılarında, tümörlerde, yılan sokmalarında kullanılır. Ayrıca böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarında, romatizma ve egzamada etkilidir.

Pelinotu, hadislerde geçer. Antiseptiktir. Bağırsak kurtlarına karşı etkilidir.

Akgünlük, Abdullah bin Cafer’den nakledilen hadislerde geçer. Bronşit hastalığının, yaraların, ülserin tedavisinde kullanılır.

Kafur, Kuran-ı Kerim’de76. Surede, İnsan Suresinde geçer.  Antiseptik, yatıştırıcı, ağrı kesici, iltihap gidericidir. Baş ağrılarında, mide bulantılarında, akıl karışıklığı ve sinirsel hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Limon, hadislerde geçen şifalı bir bitkidir. Kalbi güçlendirir, iştah açıcıdır. Soğuk algınlığına iyi gelir, böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.

Mür (Sarı Sakız), hadislerde geçer. Antiseptiktir, öksürük gidericidir, yaraların iyileştirilmesinde kullanılır.

Safran, hadislerde geçer. Afrodizyak, spazma giderici, ağrı kesici ve yatıştırıcıdır. Astım, tümör, kanser, uykusuzluk, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.

Limonotu (Melisa), hadislerde bahsedilen şifalı bir bitkidir. Spazm giderici, yenileyici, antiseptik özelliğe sahiptir. Bağırsak temizliğinde, bağırsak kurtlarının giderilmesinde, romatizma ve sinir hastalıklarında kullanılır.

Kına, birçok hadiste geçen bir bitkidir. Kan durdurucu, tansiyon düşürücü, yatıştırıcı özelliktedir. Anti bakteriyeldir, mantar oluşumunu giderir.

Mercanköşk, hazret-i bin Melik’ten nakledilen hadiste geçer.  Mide bulantıları, soğuk algınlığı, romatizma, diş ve kulak ağrıları, histeri tedavisinde kullanılır. Jinekolojik hastalıklarda çok etkilidir.

Fesleğen, Rahman Suresinin 12 ve 13. Ayetlerinde, Vakıa Suresinin 88 ve 89. Ayetlerinde ve hadislerde geçer. Soğuk algınlığına, egzamaya, vajinal akıntılara, kas ağrılarına, astım, tüberküloz, sıtma, hemoroit, hepatit ve kalp hastalıklarına iyi gelir.

Keklikotu, hadislerde geçer. Diş ağrılarının giderilmesinde, burkulmalarda ve felç tedavisinde kullanılır. Yaprak ve tohumları bağırsak ağrılarını giderir.

Kekik, hadislerde geçen şifalı bir bitkidir. Antioksidan, spazm giderici ve çok güçlü bir antiseptiktir. Ağrıları ve vücuttaki iltihabı giderir.