Aromaterapi ve Sağlık

Aromaterapi ve Sağlık

Aromaterapi, binlerce yıldır sağlık alanında, hastalıkların tedavisinde kullanılan etkili bir şifa yöntemidir. Aromaterapinin isim babası olan ve başlangıçta alternatif bitkisel tedavinin tamamen bir şarlatanlık ürünü olduğunu düşünen Rene-Maurice Gattefosse, 1910 yılında, kendi laboratuarında kozmetik ürünler üzerine çalışmalar yapmaktadır. Laboratuarında bir deney sırasında elini feci şekilde yakar. Yanığın üzerine sürdüğü lavanta yağı, elini çok hızlı ve iz kalmayacak şekilde iyileştirince kendini aromatik yağların sağlık alanında kullanımına adar. Birinci Dünya Savaşı’nda yaralı askerler üzerinde deneyler yapar ve antiseptik özelliği olan lavanta, limon, kekik ve karanfil yağlarını askerlerin tedavisinde kullanır. 1937 yılında Aromaterapi adlı kitabını yayınlar ve aromaterapi adını ilk kez kullanan insan olur.

Aromaterapi, koku anlamına gelen aroma ile tedavi anlamına gelen terapi kelimelerinin birleşmelerinden oluşmuş bir sözcüktür. Aromaterapinin isim babası Rene-Maurice Gattefosse olsa da bu şifa yönteminin ilk kez Mısır’da kullanıldığı düşünülmektedir. Milattan önce 1555 yılına ait tıbbi bir papirüste, bugün kullanılan aromaterapideki ilaç ve şifa yöntemlerinin tamamen aynısı olan, pek çok sağlık probleminin ve tedavisinin tarifi yer almaktadır.

Aromaterapi bitkilerden elde edilen yağların sağlık alanında, fiziksel ve psikolojik hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Aromaterapi, bitkilerden elde edilen yağların tek başına veya birbiriyle karıştırılarak hasta kişinin koklaması veya deriye sürülmesi yoluyla hastalıkları tedavi eder. Aromatik yağlar ağrı kesici, antimikrobik, antiseptik, iltihap sökücü ve iltihap önleyici, kanamayı durdurucu, sakinleştirici, spazm giderici, balgam ve idrar söktürücü özellikleri ile alternatif tıbbın temel taşlarından biridir. Bu yağlar deri problemlerinde, adet ağrılarında ve düzensizliklerinde, strese bağlı rahatsızlıklarda, dolaşım ve solunum problemlerinde yıllardır etkili bir tedavi aracı olarak kullanılmaktadır.

Aromatik yağlar, bitkilerden elde edilen uçucu sıvılardır. Aromaterapi yağlarının değerini belirleyen şey, içeriğindeki kimyasal bileşenlerdir. Bu kimyasal bileşenler üzerinde, yağı çıkarılan bitkinin yetiştiği topraktan, gübreye, yetiştiği bölgeye, iklime, bitkinin hasat mevsimine ve yağın bitkiden damıtılma yöntemine kadar pek çok faktör etkili olmaktadır. Bu yüzden bir bitkinin yağını çıkarma işlemi aslında çok zahmetli bir işlem olduğundan genellikle sağlık amacıyla kullanılan saf aromatik yağların fiyatları oldukça pahalıdır. Örneğin saf Melisa yağının yaklaşık yarım kilosu 27000 ile 45000 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Piyasada aromaterapi yağlarına göre fiyatları oldukça düşük olan esansiyel yağlar da satılmaktadır. Bu yağlar genellikle sentetik yağlardır ve sağlık alanında kullanılmaları tehlikelidir. Sentetik yağlar katrandan elde edilen aromatik kimyasalların birbirleriyle karıştırılmasından üretilir. Bu sentetik yağlar bitkisel bir koku yaysalar da saf bitkisel yağların şifa özelliğini taşımazlar. Genellikle üretim maliyeti düşük olduğundan bitkisel yağ esansı olarak küçük şişelerde satılan bu yağlar sabun ve parfüm yapımında kullanılmaktadır. Aromatik yağ alırken ambalajın üzerinde “esans” yerine organik veya saf yağ olduğunu belirten etiketlere dikkat etmek gerekir.