Astım Hastalığının Bitkisel Tedavisi

Astım Hastalığının Bitkisel Tedavisi

Astım, akciğerdeki hava yollarında daralma oluşması sonucunda ortaya çıkan bir solunum yolu hastalığıdır. Astımlı hastalar, akut olarak solunum sorunu yaşayabildikleri gibi kronik olarak solunum zorluğu da yaşayabilmektedirler. Astım hastalığı sonucunda akciğerlerde hava akışının tıkanmasıyla hastalar nefes alma zorluğu çekmektedirler. Akut olarak astım sorunu yaşayan kişilerde genellikle polenlerin çok olduğu bahar aylarında hapşırma, öksürme ve göz yaşarması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Hastalığın kronik hale geldiği hastalarda ise bu tür problemler sürekli olarak devam etmektedir.

Belirtileri

– Nefes zorluğu çekme

– Nefes alıp verirken hırıltı sesleri duymak

– Öksürük nöbetleri yaşanması

– Göğüste baskı hissi

– Astımın ileri devrelerinde hastalarda morarma da meydana gelebilir.

Nedenleri

Astım hastalığına hem genetik faktörler hem de çevresel faktörler neden olabilmektedir. Ailesinde astımlı olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski diğer kişilere göre daha yüksektir. Özellikle hem annesi hem de babası astım hastası olan kişilerin büyük çoğunluğu da aynı hastalıktan muzdarip olmaktadır. Ayrıca nemli ortamlar ve kimyasal madde olan alanlarda yaşamak astım hastalığına neden olan etkenler arasında bulunmaktadır.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Evde hazırlanabilecek bazı bitkisel yöntemler hastalığın iyileşmesinde oldukça etkili rol oynamaktadır.

Hardal Yağı

Hastanın göğüs bölgesine hardal yağı sürerek masaj yapmak hastanın solunum yollarının temizlenmesine ve rahat nefes alabilmesine yardımcı olmaktadır. Hardal yağının içerisine kafur yağı eklenerek ısıyla masaj yapılması ise bu yöntemin etkisini artırmaktadır.

Zencefil

Astım hastalığının tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemler arasında zencefil, en etkili yöntemlerden biridir. Zencefil, akciğer hava yollarının iltihabını azaltarak ve akciğere oksijenin rahat ulaşmasını sağlayarak nefes almayı kolaylaştırır. Zencefilin bu etkilerinden faydalanabilmek için çiğ olarak ya da ezildikten sonra su da kaynatılarak tüketilebilir.

Sarımsak

Sarımsak birçok hastalık gibi astıma da iyi gelen bir besindir. Sarımsağın her gün suda kaynatılarak içilmesi semptomların azalmasını sağlamaktadır. Düzenli olarak sarımsak tüketmek solunum yollarının temizlenmesine ve rahat nefes almaya yardımcı olmaktadır.

Çörek Otu

Her derde deva olarak bilinen çörek otu, astıma da iyi gelmektedir. Günde en az bir kez taze çörek otunu ezerek yemeniz bu hastalığın tedavisinde oldukça etkili olacaktır.

Nane Suyu

Nane suda kaynatılarak her sabah düzenli olarak içildiğinde nefes almayı kolaylaştırarak astımdan kaynaklanan sorunların geçmesine katkı sağlamaktadır.

Okaliptüs Yağı

Doğal okaliptüs yağı başta astım hastalığı olmak üzere birçok solunum yolu rahatsızlığına iyi gelmektedir. Bir mendile ya da bir kağıt üzerine birkaç damla okaliptüs yağı dökerek yastığın yanına koymak astım hastalarının bütün gece öksürük nöbetlerinden ve nefes sorunlarından kurtulmasını sağlamaktadır.

Andız otu

Sıcak su içerisinde andız otunu çay gibi demleyerek içmek astımdan kaynaklanan öksürük nöbetlerini engellemektedir.