Avokado Yağı

Avokado Yağı

Son yıllarda birçok sağlıklı gıdaların içeriğinde yer alan avokado yağı, yemeklerde ve salatalarda, aynı zamanda cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir yağdır. Günümüzde sağlığa önem veren birçok patates cipsi markası, ürünlerinde avokado yağını kullanmaktadır.

Avokado Yağı Nedir?

Avokado yağı, çok faydalı ve benzeri olmayan bir yağdır. Birçok bitkisel yağ, bitkinin tohumlarından elde edilirken avokado yağı meyvenin etli kısmından elde edilir. Birçok meyve yüksek karbonhidrat ve az miktarda faydalı yağlar içerirken, avokado yağında karbonhidrat miktarı az, faydalı yağ oranı ise çok yüksektir.

Avokado bir meyve olarak da benzersizdir. Muzdan çok daha fazla potasyum içerir. Diğer tüm meyvelerle kıyaslandığında en fazla protein içeren meyvedir ve faydaları açısından zeytinyağına çok benzer.

Avokado Yağının Besin İçeriği

Avokado yağının içerdiği günlük almamız gereken besin değerleri şöyledir:

K Vitamini                                             %26

Folik Asit                                               %20

C Vitamini                                             %17

B5 ve B6 Vitaminleri                              %13

Potasyum                                              %14

Avokado yağı, oleik asit, A, E ve D vitamini içerir. Magnezyum ve antioksidanlar açısından zengindir. Başka gıdalara eklendiğinde besin değerlerini yükselterek gıdaları daha sağlıklı hale getirir. Ayrıca, güçlü antioksidanlar olan beta-karotenlerin vücut tarafından emilimini kolaylaştırır. (1)

Avokadoda yer alan, “beta-sitosterol” adı verilen bir bileşen kolesterol seviyelerini dengeler. Bu bileşen sadece birkaç doğal besinde bulunur ve avokado da bunlardan biridir. Kolesterol seviyelerini düşüren bu bileşen, prostat büyümesi tedavisinde de kullanılmaktadır. Yapılmış bazı araştırmalarda “beta-sitosterol”un kanserli hücrelerin bölünerek çoğalmasını engellediği görülmüştür.

Avokado Yağının Faydaları

Güçlü antioksidanlar içeren bu yağ, hücreleri güçlendirerek yaşlanmayı önlemekte, vücudun hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Avokado yağının bunun haricinde sağlığımıza birçok faydaları vardır.

Besin emilimini kolaylaştırır.

2005 yılında Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmada az miktarda tüketilen avokado yağının bile, antioksidanlar olan karotenoidlerin vücut tarafından emilimini 15 kat arttırdığı görülmüştür. Salatalarımıza ekleyeceğimiz birkaç damla avokado yağı, havuç gibi antioksidan açısından zengin besinlerden daha fazla yarar görmemizi sağlamaktadır.

Dişeti sağlığını korur.

Avokado yağı, ağız ve dişeti sağlığı için çok faydalıdır. Dişeti hastalıklarına yol açan iltihabı azaltarak dişeti sağlığını korur. 2006 yılında yayınlamış bir çalışmada avokado yağını düzenli olarak tüketenlerin daha az dişeti problemleri yaşadıkları görülmüştür.

Cildi yumuşatır.

E vitamini deposu olan avokado yağı, ciltte meydana gelen hasarları azaltır, cildi sıkılaştırır ve yüzdeki kırışıklıkların görünümünü hafifletir. Güçlü bir nemlendirici olan bu yağ, özellikle makyaj temizlemek için mükemmeldir.

Sedef hastalığının tedavisine yardımcı olur.

Cilt için birçok faydası olan avokado yağı sedef hastalığının tedavisine yardımcı olur. 2001 yılında yapılmış bir çalışmada avokado yağı ve B12 vitamini içeren bir kremin sedef hastalığı için çok faydalı olduğu görüldü. Dermotology dergisinde yayınlanan bu çalışmada 12 hafta boyunca 10 erkek ve 3 kadından oluşan sedef hastalarına avokado yağı içeren bu krem sürüldü. 12 hafta sonunda bu kremi kullanan sedef hastalarının durumunda belirgin bir iyileşme gözlendi. (2)

Kan basıncını düşürür.

The Journal of The American Medical Association dergisinde yayınlanmış bir çalışmada tekli doymamış yağlar, karbonhidrat ve protein içeren sağlıklı bir beslenmenin kan basıncını düşürdüğü, vücuttaki yağ oranını dengelediği, kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığı görüldü. (3)

Tekli doymamış yağlar, protein ve karbonhidrat içeren avokado yağının düzenli olarak tüketildiğinde kalp sağlığını korur. Kan basıncını düşüren avokado yağı, yüksek tansiyon hastaları için çok faydalıdır.

Eklem iltihabı (artrit) belirtilerini azaltır.

İltihap giderici özellikte olan bu yağ, düzenli olarak kullanıldığında eklemlerde şişme ve ağrıya neden olan artritin ve romatizmanın belirtilerini önemli ölçüde azaltmaktadır.