Bergamot Yağı

Bergamot Yağı

Parfüm yapımında sıkça kullanılan bergamot yağı, yaraları iyileştiren ve dezenfekte eden antiseptik bir yağdır. Yaraların kabuk bağlamasını kolaylaştırır. Vücuttaki kurtları ve solucanları öldüren bu yağ doğal bir antibiyotiktir. Kas ağrılarını giderir, sinirleri yatıştırır, sindirim sistemini kuvvetlendirir.

Bergamot Yağı Nedir?

Bergamot yağı, bilimsel adı citrus aurantium olan, limon ve portakal arası bir meyve olarak tanımlanan bergamot meyvesinin kabuklarından soğuk sıkım yöntemiyle elde edilir. Güçlü ve hoş kokusundan dolayı birçok parfümün etken maddesidir. Şifalı özelliklerinden faydalanmak için siyah çaya eklenerek tüketilir. Örneğin, Earl Gray olarak bilinen siyah çay, bergamot yağı içerir.

En fazla Kuzeydoğu Asya’da ve İtalya’da yetiştirilen bergamot, adını İtalya’nın Lombardy bölgesindeki Bergamo şehrinden alır. Bergamot yağı Kuzeydoğu Asya ve İtalya’nın dışında en çok Türkiye’de, Arjantin’de, Fildişi Sahillerinde, Fas’ta ve Brezilya’da üretilir.

Bergamot Yağının Faydaları

Geleneksel Çin tıbbında vücuttaki enerjinin dengelenmesinde ve sindirim sisteminin güçlendirilmesinde kullanılmıştır. Tarihte en sık kullanılan şifalı yağlardan biri olan bergamot yağının birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Hoş bir kokusu olan bergamot yağı ruh halini iyileştirir, özgüven verir, bakterileri öldürür, yaraları hızla iyileştirir, cilt lekelerinin görünümünü hafifletir, baş ağrılarını giderir, hormonları ve mide asidini dengeler.

 1) Depresyon tedavisinde etkilidir.

Bir duygudurum bozukluğu olan depresyonun yorgunluk, keder, cinsel isteksizlik, iştahsızlık gibi birçok belirtisi vardır. Depresyon tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçları ise kilo alma, kişilik özelliklerinde değişimler, intihar düşünceleri gibi ciddi yan etkilere sahiptir.  Depresyon tedavisinde kullanılan tüm bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri en az depresyon ilaçları kadar etkilidir ve bergamot yağı da bu tedavi yöntemlerinden biridir. Bergamot yağı, depresyonun belirtilerini gideren, ruh halini dengeleyen kimyasal maddeler içerir. Bu maddeler vücuda enerji verir ve kişide mutluluk hissi yaratır.

Depresyon tedavisi için avuçlarınıza 2-3 damla bergamot yağı damlatıp kokusunu yavaşça içinize çekin. Daha etkili bir sonuç almak için 2 yemek kaşığı zeytinyağına 2-3 damla bergamot yağı ekleyip bu karışımı masaj yaparak ayak tabanlarınıza sürün.

2) Hormonları çalıştırır.

Hormonları harekete geçiren bergamot yağı, aynı zamanda mide sularının, vücuttaki mukusun ve insülin üretimini arttırarak metabolizmayı ve sindirim sistemini güçlendirir, kan basıncını dengeler. Vücutta yarattığı bu faydalı etkiler, kişiyi sinirsel ve ruhsal olarak güçlendirir.

3) İltihabı giderir.

Antibakteriyel bir yağ olan bergamot yağı iltihap ve spazm gidericidir. Yüz yıkama sabunlarında sık kullanılan bergamot yağı, vücuttaki virüslerin, mikrop ve mantarların çoğalmasını önler. Ciltte ve saçlarda şampuana birkaç damla eklenerek kullanıldığında ciltteki ve saç derisindeki iltihabı giderir. Bergamot yağı içeren Earl Grey çayı, bağırsaklardaki, böbreklerdeki ve idrar yollarındaki iltihabı giderir.

4) Stres ve anksiyete semptomlarını hafifletir.

Güçlü bir kas gevşeticidir, sinirleri gevşeterek stres ve anksiyete tedavisine yardımcı olur. Banyo suyuna bir-iki damla eklenirse, sinir sistemini yatıştırır, stres ve anksiyetenin belirtilerini hafifletir. Dopamin ve serotonin hormonlarını harekete geçirerek stresi azaltır. 2011 yılında Phytotherapy Research dergisinde yayınlanan bir çalışmada farelere yüzde 1 oranında koklatılan bergamot yağının, sakinleştirici tıbbi bir ilaç olan diazepamın 1 miligramı kadar etkili olduğu görülmüştür. (1)

5) Vücuttaki ağrıları giderir.

Çeşitli yan etkileri olan ağrı kesici ilaçlarla kıyaslandığında bergamot yağı, güvenli ve etkili bir ağrı kesicidir. Bergamot yağı, sinirlerdeki hassasiyeti azaltarak baş ağrılarını, kas ağrılarını, incinme ve burkulmadan kaynaklanan ağrıları giderir. Kas ağrılarının tedavisinde ağrıyan bölgelere 5 damla bergamot yağı sürülerek masaj yapılır.

6) Yaraları ve yara izlerini iyileştirir.

Derideki yaraları ve yara izlerini hızla tedavi eden bergamot yağı,  aynı zamanda cildin rengini de iyileştirir. Akne ve enfeksiyondan kaynaklanan yara izlerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Yaraların ve yara izlerinin tedavisinde bir pamuğa 5 damla damlatılarak etkilenen bölgeye sürülür.

7) Besin zehirlenmesinin tedavisinde etkilidir.

Antibakteriyel bir yağ olan ve linalol adı verilen kimyasal bir bileşen içeren bergamot yağının besin zehirlenmesinin tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. 2006 yılında yayınlanan, limon, portakal ve bergamot yağının besin zehirlenmesinde etkilerinin araştırıldığı bir çalışmada bergamot yağının bakteriler üzerinde en etkili yağ olduğu saptanmıştır. Bergamot yağının besin zehirlenmesinde en yaygın görülen bakteriler olan E. Coli, Kampilobakter Jejuni, Bacillus Cereus başta olmak üzere birçok bakteriyi yok ettiği görülmüştür. (2)

8) Ateşi düşürür.

Bergamot yağı, vücuttaki zararlı bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonu gidererek yüksek ateşi düşürür. Aynı zamanda hormonları çalıştırarak terlemeyi sağlar, böylece vücudun ısısını dengeler.

9) Diş çürümesini önler.

Bergamot yağı, dişlerdeki bakterileri etkisiz hale getirerek dişlerdeki iltihabı giderir, dişlerin çürümesini önler. Ağız çalkalama suyu olarak kullanıldığında dişlerde çürük oluşumunu önemli ölçüde engeller.

Dişlerdeki iltihabı gidermek için bir-iki damla dişlerinizin üzerine sürerek dişlerinizi fırçalayabilir ya da bir bardak suya bir-iki damla ekleyip ağzınızı bu suyla çalkalayabilirsiniz.

10) Bağırsak kurtlarını yok eder.

Bağırsak kurtları, kansızlığın en önemli nedenlerinden biridir. Bergamot yağı özellikle çocuklardaki bağırsak kurtlarının tedavisinde sık kullanılan aromatik bir yağdır.

Vücutta iltihaba yol açan bağırsak kurtlarından kurtulmak için 2-3 damla ellerinize damlattıktan sonra karın bölgenize masaj yapınız.

11) Tetanosu önler.

Clostridium tetani bakterisinin yol açtığı toksinlerden kaynaklanan tehlikeli bir sinir sistemi hastalığı olan tetanosu önler. Antiseptik bir yağ olan bergamot, bu bakteriyi yok edecek kadar güçlüdür.

Bergamot Yağı Nasıl Kullanılır?

Bergamot yağı, aromaterapide en çok kokusundan faydalanılarak kullanılır. Şifalı özelliklerinden faydalanmak için bir kap suya birkaç damla eklenir veya avuç içlerine bir-iki damla damlatılarak koklanır. Yaraların ve kas ağrılarının tedavisi için birkaç damla pamuklu bir beze  damlatılarak ağrıyan veya yaralanmış bölgeye sürülür.