Biberiye Koklamak Hafızayı Arttırıyor

Biberiye Koklamak Hafızayı Arttırıyor

Biberiye, bilinen en eski tıbbi bitkilerden biridir. Yemeklerde ve bitkisel tedavide kullanılan bu bitkinin sayısız faydaları vardır. Bitkinin yaprakları ve çiçekleri, binlerce yıldır geleneksel tıpta, hafıza problemlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Shakespeare’in Hamlet oyununda söylediği gibi; biberiye hafızayı güçlendirir.

Beyni Korur ve Genç Tutar

Bazı hafıza kayıpları, yaşlanmanın etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Biberiyenin beyni koruyarak beyin hücrelerinin yaşlanmasını ve hasar görmesini geciktirdiği yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Beyindeki kan akışını güçlendiren bu bitki, beyin hücrelerine oksijen ve besin taşınmasına yardımcı olur.

Biberiyenin etken maddesi karnosik asitlerdir. Bu asitler, beyin hücrelerinin hasar görüp yaşlanmasına neden olan serbest radikallerle savaşır. Karnosik asitler, bedenimizdeki hücreleri ve DNA’mızı koruyarak yaşlanma etkilerini geciktirir. Ayrıca biberiyede bulunan kimyasal bileşenler, beynin hafızadan ve iletişimden sorumlu hücrelerin ürettiği asetilkolin adı verilen maddelerin bozulmasını önlemektedir.

Hafızayı Arttırmanın Yolu: Biberiye Koklamak

Günümüzde bu bitki özellikle Alzheimer hastalarında hastalığın belirtilerinin hafifletilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Biberiyenin hafıza üzerindeki etkilerinin araştırıldığı 2013 yılında yayınlanan bilimsel bir çalışmada, 66 katılımcı üzerinde bir deney gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar iki gruba ayrılmış, ilk grup birkaç damla biberiye yağı damlatılan ve rüzgarın etkisi ile biberiye kokan bir odaya alınmış, diğer grubun alındığı odaya ise hiçbir şey uygulanmamıştır. İki gruba da hafıza testleri uygulanmış, biberiyenin kokusu ile dolan odadaki katılımcıların hafızalarında yüzde 75 oranında artış görülmüştür. Böylece, sadece biberiyeyi koklayarak bile hafızanın güçlenebileceği kanıtlanmıştır.

Biberiyenin Kullanım Yöntemleri

Hafızayı arttırmak için biberiye bitkisinin çeşitli kullanım yöntemleri vardır. Biberiye bitkisinin hafıza arttırıcı etkilerinden faydalanmanın en etkili ve hızlı yolu biberiye yağı kullanmaktır.

Bir cam kap suyun içine 5-6 damla biberiye yağı damlatarak yaşadığınız ortamın havasına karışmasını sağlayabilirsiniz. Bir hafta boyunca her gün bunu uyguladığınızda, hafızanızın güçlendiğini göreceksiniz.

Yaşlanma etkilerini gidermek için her ay haftada 1-2 kez bulunduğunuz ortamda bir cam kabın içindeki suya damlattığınızda havaya karışan biberiyenin kokusu, beyin hücrelerinizi güçlendirerek yaşlanma etkilerine karşı sizi koruyacaktır.

Biberiye Yağının Kullanım Alanları

*Romatizma, artrit, enfeksiyon ve iltihaplı hastalıklar

*Mide problemleri, mide ağrıları, regl ağrıları

*Saç dökülmesi

*Stres ve anksiyete

*Karaciğer problemleri

*Kan dolaşımı problemleri

*Baş ağrıları ve kronik ağrılar

*Diş ağrıları

*Kanser

*Cilt hastalıkları

*Bağışıklık hastalıkları

Biberiye Yağının Faydaları

Biberiyenin yaprak ve çiçeklerinden elde edilen yağı, yüzlerce yıldır aromaterapide etkili bir şifa aracı olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda bu yağın etkilerinin araştırıldığı birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmaların sonuçlarına göre bu yağın insan sağlığına birçok faydası olduğu kanıtlanmıştır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Biberiyenin içerdiği kimyasal bileşenler çok güçlü antioksidanlardır. Bu antioksidanlar, vücudumuzda pek çok farklı hastalığı tedavi etmekte ve bağışıklık sistemini zayıflatan patojenlere karşı savaşmaktadır. Biberiye bitkisi, içerdiği rosmanik asitler, kafeik asitler, betulik asitler ve karnasol adı verilen maddeler sayesinde en etkili şifalı bitkilerden biridir. Biberiyenin faydalarından etkili olarak yararlanabilmek için yemeklerde baharat olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Mide rahatsızlıklarını gideren doğal bir ilaçtır. 

Sindirim sistemi hastalıklarında etkin olarak kullanılan bu bitki, bağırsak ve sindirim yollarını temizleyerek güçlendirir.

Ağız ve diş hastalıklarının engellenmesinde ve diş eti iltihaplanmasını gidermek için kullanılır. 

Ağız kokusunu giderir ve ağızdaki zararlı bakterileri yok eder.

Kan dolaşımını dengeler ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırarak kanı temizler.

Böylece, organlara yeterli miktarda oksijenin taşınmasında yardımcı olur.

Etkili bir ağrı kesicidir.

Kas ağrılarında ağrıyan yerlere sürülerek uygulanan bu bitki, yenilerek tüketildiğinde de baş ağrılarını ve migren ağrılarını giderir.

Karaciğeri temizler.

Karaciğer, vücudumuzdaki en önemli organlardan biridir. Bu bitki, yemeklerle tüketildiğinde karaciğeri temizler ve vücudumuzun zindelik ve canlılık kazanmasını sağlar. Vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve ayrıca vücutta biriken fazla tuz ve yağ oranının dengelenmesini sağlar.

Cildi gençleştirir. 

Biberiyenin yaşlanma etkilerini geciktirdiği geleneksel tıpta, yüzlerce yıldır bilinmektedir. Biberiye yağı, yarım litre suya 10 damla damlatılarak cilde sürülüp tonik gibi kullanıldığında, cildi yaşlanma etkilerine karşı korur, cildi nemlendirir, cilde canlılık kazandırır.

Anksiyeteye iyi gelir.

Uluslararası Nörobilim Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, 3 dakika biberiyenin yağını koklayan katılımcıların anksiyete seviyelerinde azalma tespit edilmiştir.

Biberiye Bitkisi ile İlgili İlginç Bilgiler

* Kolay yetişen bir bitkidir, 1,5 metreye kadar uzayabilir.

* Her yıl küçük ve mor çiçekler açar.

* Biberiyeyi tohumdan yetiştirmek çok zordur.

* Biberiyenin yağı, etkileri çok güçlü bir yağdır. Bu yüzden fazla ve ölçüsüz kullanıldığında tehlikeli ve zehirli olabilir.

* Yabani olarak İtalya, İspanya, Fransa sahillerinde deniz kıyısında kendi kendine yetişmektedir.

* 16. yüzyılda mikropları öldürmek için kullanılmıştır.

* Antik Yunan’da biberiyenin hafızayı arttırdığı biliniyordu. O dönemde öğrenciler başlarına biberiye bitkisinin dallarından yapılmış taçlar takarlardı.

* 2000 yılında Uluslararası Bitki Kuruluşu tarafından yılın bitkisi seçildi.

* Biberiye, arıların en sevdiği bitkilerden biridir. Arılar, genellikle biberiye bahçelerine akın ederler.