Biberiye Yağı

Biberiye Yağı

Antik zamanlardan beri pek çok halk söylencesine konu olan biberiye yağı, geçmişte kutsal yağ olarak kabul edilmiş mistik bir yağdır. Avrupa’daki adı Rosemary olan biberiye bitkisi, Latince “deniz çiği veya “deniz nemi” anlamına gelen rosmarinus kelimesinden gelmektedir. Gençlik iksiri olarak da anılan biberiye yağı, en etkili şifalı yağlardan biridir. Mısır’da yapılan arkeolojik kazılarda mezarların içinden biberiye bitkisine ait kalıntılar bulunmuştur. Yapılan araştırmalarda Mısırlılar tarafından kötü enerjilerin temizliğinde ve hastalıkların tedavisinde tütsü olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır.

Biberiye bitkisi, tarih boyunca geleneksel olarak tüm kültürlerde etkili bir şifa yöntemi olarak kullanılmıştır. Antik Yunanlılar ve Romalılar biberiye bitkisinden çelenkler hazırlayıp Tanrılara hediye olarak sunarlardı. 16. yüzyılın ünlü kimyageri ve doktoru İsviçreli Paracelsus hazırladığı tıbbi ilaç karışımlarında sıklıkla biberiye bitkisini kullanmıştı.

Antik Yunan ve Roma’da öğrenciler başlarına biberiyeden yapılmış taçlar takarlardı. Biberiyenin zihni güçlendirdiğini ve hafızayı arttırdığını biliyorlardı. Rönesans döneminde Avrupa’da karaciğer, kalp, beyin ve göz hastalıklarının tedavisinde kullanıldı.

Aromatik yağlar içinde en fazla hidrojen içeren yağ olan biberiye yağı odunsu bir aromaya sahiptir. Topuklara masaj yapılarak sürüldüğünde veya bir kap suya 5-6 damla biberiye yağı damlatılarak ayaklar bu suda 15-20 dakika bekletildiğinde stres hormonlarını dengeler, zihni sakinleştirir ve hafızayı güçlendirir. Aynı zamanda fazla kortizon üretimini durdurarak yüksek kan basıncını, kolesterolü ve kalp krizini önler. Biberiye yağı zeytinyağı ile karıştırılıp karın bölgesine sürüldüğünde mide kramplarını giderir.

Biberiye yağı, güçlü bir antiseptiktir. Migren ve baş ağrılarını yatıştırır, kas ağrılarını ve romatoid artriti tedavi eder. Zararlı bakterileri ve mantarları yok eder. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip ve soğuk algınlığında göğüs ve boğaz bölgesine bir-iki damla biberiye yağı damlatılarak masaj yapılırsa hastalığın belirtilerini hafifleterek iyileşme sürecini hızlandırır.

Biberiye bitkisinin iki türü vardır. İlki Latince adı Rosmarinus Officinalis ct. Verbenon olan Verbenone içeren biberiyedir. Cilt hücrelerini yeniler, yaraları iyileştirir, akne, egzama ve sedef hastalığının tedavisinde kullanılır.  Deride meydana gelen enfeksiyona karşı savaşır ve hasar görmüş dokuları onarır. Biberiyenin ikinci türü, Latince adı Rosmarinus Officinalis ct. Cineole olan sineol içeren biberiyedir. Güçlü bir antimikrobiktir. Vücuttaki zararlı maddeleri yok eder ve bedeni gençleştirir.

Avrupa’da anlatılan, herkesin bildiği bir hikâye vardır. Veba salgını sırasında dört hırsız evlere girip hırsızlık yaparlarken bir gün yakalanırlar ve ölüme mahkûm edilirler. Herkes onlara veba bulaşmış evlere girip hırsızlık yaparken vebaya nasıl yakalanmadıklarını sorar. Onlar da canlarının bağışlanması karşılığında sırlarını açıklayacaklarına söz verirler. Hırsızların vebadan korunmak için açıkta kalan yerlerine sürdükleri merhemin içinde biberiye yağı da vardır.