Bitki Çayları İçmenin Sağlığa Faydaları

Bitki Çayları İçmenin Sağlığa Faydaları

İnsanoğlu, binlerce yıldır, bitki çaylarını sağlıklı yaşamanın araçları olarak tüketmektedir. Antik Mısır’da bulunan kayıtlarda ve Antik Çin’de bitki çaylarının faydaları üzerine yazılmış belgeler vardır. Günümüzde, bu çaylar, halen insan sağlığına faydalı özelliklerinden yararlanılmak için tüm dünyada popüler olarak kullanılmaktadır.

Bitki çayları, bitkinin veya bitkinin özel bölümlerinin kaynamış suda demlenmesi yöntemi ile hazırlanır. Bitki çayları, sadece bitkilerden değil, aynı zamanda meyvelerden, bitki köklerinden, canlı veya kurutulmuş çiçeklerden de hazırlanabilir.

Bitki çayları, kullanılan bitkinin kendine özgü aromasını içerir ve genellikle çok lezzetlidir. Bu çaylar, sağlığın korunmasında ve hastalıkların iyileştirilmesinde yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıkları önleyen bu bitkisel çaylar, yüksek oranda antioksidanlar içerirler. Antioksidanlar, sinir sistemi ve kalp hastalıklarını önleyen, yaşam ömrünü uzatan maddelerdir ve bu maddeler, en fazla bitkilerde bulunur.

Bitki çayları içmeninsağlığa birçok faydası vardır. Bitkisel çaylar, zihni açar, konsantrasyonu arttırır, hafızayı güçlendirir. Aynı zamanda bedeni rahatlatarak uyku problemlerini giderir. Birçok bitki çayı, sindirim sistemini tedavi ederek, kolit gibi sindirim hastalıklarını iyileştirir. Bitki çayları, özellikle C vitamini açısından çok zengindir. İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara çok daha az yakalanmamızı sağlar.

Bitki çayları, hazır poşetlerde satın alınabileceği gibi istenilen bitkinin kurutulmuş veya taze hali, aktarlardan satın alınarak tek başına veya başka uygun bitkilerle karıştırılarak tüketilebilir. Aktarlardan alınan bitkiler, neredeyse 1 yıl, kuru ve serin bir ortamda dayanıklılığını korumaktadır.

Bitki poşetlerinden bitki çayı hazırlamak için, bir bardak kaynamış suya, bir poşet bitki çayı eklenir ve 5-6 dakika demlendikten sonra içilir. Kurutulmuş bitkilerden çay hazırlamak içinse, genellikle bir tatlı kaşığı ölçüsünde kurutulmuş bitki, bir bardak kaynamış suya eklenerek bitkinin özelliğine göre 3 ile 8 dakika arasında demlenerek tüketilir. Çoğu bitki, kaynamış suda demlenir. Ancak bazı bitkilerin içerdiği maddelerden en üst düzeyde yararlanabilmek için soğuk suya eklenerek kaynatılan bitkiler de vardır.

Bitki çayları, kahve, soda ve diğer içeceklere en iyi alternatiftir. Kalori içermeyen bu şifalı çayların kendine özgü aromaları vardır. Genellikle bu aromalar, doğal bir tat içerirler ve bu yüzden bu çayları şeker ve bal gibi maddeler eklenerek tatlandırmak gerekmez.

Bitki çaylarından zarar görmemek için fazla tüketiminden kaçınmak gerekir. Bunun nedeni, bitki çayları gün içinde fazla tüketildiğinde, böbreklerin fazla çalışmasına neden olur ve bu da, böbreklerin ağrımasına sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda birkaç gün boyunca bitki çayı içmeye ara verin. Böylece, böbrekleriniz eski sağlığına kavuşacak, ağrı kaybolacaktır. Daha fazla sağlıklı olacağım derken, sağlığınızdan olmamak için, doktor tavsiye etmediği sürece, bitki çaylarını 2-3 günde bir, en fazla 2 bardak olacak şekilde içmeye özen gösteriniz. Uzman tavsiyesi olmadan, etkilerini bilmediğiniz bitkilerin çaylarını hazırlayıp tüketmeyiniz.