Bitki Zararlıları için Ev Yapımı Çözümler

Bitki Zararlıları için Ev Yapımı Çözümler

Yaz aylarında balkon veya bahçe bitkilerimizde sık karşılaştığımız bir sorun olan bitki zararlıları ile kimyasal zehirler kullanmadan, doğal malzemeler kullanarak, ev yapımı tarifler ile mücadele edebiliriz. Evde hazırlayacağımız bu tariflerle bitkilerimizi böceklerden kolayca temizleyebilir, bakımını yapabiliriz. Tek bilmemiz gereken hangi böceğe hangi böcek ilacı tarifini uygulamamız gerektiği, hepsi bu.

Alkol

1 litre suyun içine 2 fincan alkol ekleyiniz. Bitkilerin yapraklarına sıkınız. Ev içi bitkilerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Nikotin

Nikotin spreyi böcekler için oldukça zararlıdır. 4 litre ılık suyun içine 1 fincan tütün yaprağını ekleyiniz. İçine bir-iki damla bulaşık deterjanı katınız. Malzemeleri iyice karıştırınız. Bu karışımı 1 saat bekletip süzünüz. Elde ettiğiniz sıvı karışımı spreyli bir şişeye boşaltıp bitkilerinizin alt kısımlarına ve yapraklara püskürtünüz. Nikotin spreyi haftalar boyunca bitkilerin üzerinde kalır, var olan zararlıları uzaklaştırır ve başka böceklerin yaklaşmasına da engel olur. Nikotin spreyi meyve ve sebzelerde dikkatli kullanılmalı, meyve ve sebzelerde hasattan en az bir ay önce uygulanmalıdır.

Sarımsak

Sarımsak spreyi özellikle mantar ve küf oluşumuna etkilidir. 10 diş sarımsağı ince ince doğrayarak üzerine ayçiçeği yağı veya zeytinyağı ekleyerek 1 gün bekletiniz. İçine 1-2 damla bulaşık deterjanı damlatıp yarım litre su ekleyiniz. Karışımı iyice karıştırıp süzünüz. 2 yemek kaşığı sarımsak karışımını yarım litre suya ekleyiniz. Bu karışımı doğrudan bitkilerinize sıkınız.

Baharatlı Karışım

1 tatlı kaşığı kırmızı acı pul biber ile 4 diş sarımsağı 1 litre suyun içinde 1 gün bekletiniz. Ertesi gün süzüp bitkilerinize sıkınız.

Hangi İlaç Hangi Böcekler İçin?

Yaprakbiti – Alkol, nikotin, sarımsak, baharatlı karışım

Unböceği – Alkol

Kabuklu böcekler – Alkol, nikotin

Kirpikkanatlı böcek – Alkol, nikotin

Beyazsinek – Alkol, sarımsak, baharatlı karışım

Mantar sivrisineği – Nikotin

Yaprak zararlıları – Nikotin, sarımsak

Yaprak güveleri – Nikotin

Kulağakaçan böceği – Sarımsak

Örümcek – Baharatlı karışım

Tırtıl – Baharatlı karışım