Cilt Bakımı İçin Aromatik Yağlar

Cilt Bakımı İçin Aromatik Yağlar

Dünyanın dört bir yanında kadınlar akne, yağlı ciltler, alerjiler, egzama gibi cilt problemleri ve cilt bakımı için pahalı ürünler kullanıyor. Bu cilt bakımı ürünlerinin bazısı işe yararken bazıları ise birçok cilt problemi karşısında etkisiz kalıyor. Çay ağacı yağı, argan yağı, Hindistancevizi yağı gibi bitkisel ve doğal yağlar ise cilt bakımı ile cilt problemlerinin giderilmesinde birçok kozmetik ürününden daha fazla etkili oluyor.

Aromatik yağlar, cildin nemlendirilmesinde ve herhangi bir cilt problemi karşısında birçok pahalı cilt bakımı ürününden çok daha etkilidir. Bitkisel ve doğal bu yağların kullanımı, kimyasal katkılar içeren kozmetik ürünlerinden hem daha güvenli hem de daha ekonomiktir.

Argan Yağı

Cilt problemlerinin giderilmesinde oldukça etkili olan bu yağ, birçok kozmetik ve cilt bakımı ürünlerinin etken maddesidir. Argan yağı, cildi yumuşatarak yüzdeki çizgilerin görünümünü hafifletir. Aynı zamanda cilt hücrelerini yenileyerek sigara, stres, güneş ışınları gibi faktörlerin olumsuz etkilerinin giderilmesine yardımcı olur. Zeytinyağından çok daha güçlü nemlendirici özelliğe sahip olan Argan yağı, iltihabı ve akne problemini giderir, tahriş olmuş cildi yatıştırır ve cildin pH dengesini korumasına yardımcı olur. Argan yağı direkt olarak cilde uygulanabileceği gibi günlük bir cilt bakım kremine eklenerek de kullanılabilir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı virüsleri, bakterileri ve mantarları yok eden, enfeksiyon giderici bir yağdır. Vücuttaki iltihabı yok eden bu yağ, en az birçok antibiyotik kadar etkilidir. Bakteri kaynaklı cilt problemlerinin giderilmesinde, yaraların, böcek ısırıklarının, güneş yanıklarının, tırnak mantarı ve akne tedavisinde etkilidir.

Hindistan Cevizi Yağı

Faydalı yağlar açısından çok zengin bir yağ olan Hindistancevizi yağı, bakterileri, mantarları ve enfeksiyonları önler. Antimikrobiyal özellikte olan bu yağ, cilt tarafından hızla emilerek cilt dokusu üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Cildi nemlendirirerek cilde esneklik verir. Egzama ve sedef hastalıklarının bir numaralı yardımcısıdır.

İdris Otu Yağı

İdris otu yağı etkili bir haşere kovucu olarak bilinir. Birçok insan bu yağın yağlı ciltler için şifalı faydalarından habersizdir. Antibakteriyel özellikte bir yağ olan idris otu yağı bakterilerin yol açtığı akne problemini giderir. Cilt gözeneklerini sıkılaştırır ve cilde esneklik kazandırır.

Ak Günlük Yağı

Ak günlük yağı, antik Mısır döneminden beri yaşlanma etkilerinin giderilmesinde kullanılan bir yağdır. Cilt bakımı konusunda etkili bir yağ olan ak günlük yağı, ölü deriyi uzaklaştırır, cilt hücrelerini yeniler. Gül yağı ile karıştırılarak kullanıldığında cildi nemlendirir ve kurumasını önler.

Yaşlanma etkilerinin giderilmesi için 30 ml badem yağına 4 damla ak günlük yağı, 4 damla portakal yağı, iki damla gül yağı ekleyip yatmadan önce parmak uçlarınızla bu karışımı tüm yüzünüze masaj yaparak sürün. Düzenli olarak kullanıldığında bu karışım,cildin yorgun görünümünü giderir, cilde tazelik verir.

Lavanta Yağı

Anksiyete ve stres rahatsızlıklarının tedavisinde etkili olan lavanta yağı, parfüm ve deodorant yapımında, böcek ve sineklerin uzaklaştırılmasında ve cilt bakımında yaygın olarak kullanılır. Ciltte oluşan alerjik reaksiyonların giderilmesinde etkilidir. Egzama ve sedef hastalıklarının semptomlarını hafifletir, güneş ve cilt yanıklarını tedavi eder. Antimikrobiyal özelliklere sahip olan lavanta yağı akne tedavisinde oldukça başarılıdır.

Gül Yağı

Virüslere karşı etkili bir koruyucu olan gül yağı, ciltteki siyah noktaları ve akneyi giderir. Cildi canlandırarak cildin yorgun görünümünü hafifletir. Düzenli olarak jojoba yağı ile karıştırılarak kullanıldığında cildin genç ve taze bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.