Denizden Gelen Mucize: Spirulina

Denizden Gelen Mucize: Spirulina

Spirulina, kurutularak toz haline getirilen doğal bir su yosunudur. Su altında yetişen bu bitki, dünyanın en zengin besin kaynaklarından biridir. İçerdiği yüksek oranda protein, amino asitler, B12 ve demir ile özellikle vejetaryenler için önemli bir besindir.

Spirulina, tek hücreli bir canlıdır. İsmini, “sarmal” anlamına gelen, Latince “spirula” kelimesinden alır. Spirulina, en çok besin takviyesi olarak bilinir; toz haline getirilen spirulina içeceklere karıştırılarak tüketilir.  Dünyadaki en eski canlılardan olan bu organizma, Afrika’da 9. yüzyılda keklere karıştırılarak tüketiliyordu. 16. yüzyılda ise Meksika’da Aztekler tarafından çok tüketilen besinlerden biriydi.

Spirulina yüksek oranda protein, demir ve B12 içerdiği için hamilelere, ameliyat geçirenlere, bağışıklık sisteminin güçlü kalması gereken kişilere önerilen bir numaralı besindir. Günümüzün stresli ve hızlı yaşamında ihtiyaç duyduğumuz tüm besinleri bize aynı anda sunabilen, denizden gelen bir mucizedir.

Hindistan’da Spirulina Besin Kuruluşu (Antenna India), dünya’da açlık çeken ve beslenme eksikliğinden dolayı hastalanan çocuklar ve yetişkinler için uluslararası etkinlikler düzenlemektedir. Kuruluş, kendi tarlalarında yetiştirdiği spirulina ürünlerini özellikle açlık çeken insanlara ulaştırmaktadır. Ayrıca dünya genelinde spirulinanın tanıtımını yaparak insanların bu konuda bilinçlenmelerini sağlamaktadır.

Bilimsel bir araştırmanın sonuçlarına göre beslenme yetersizliği çeken çocukların, haftada 5 günlük spirulina kullanımından 2 ay sonra besin değerleri normale dönmüş, beyin kapasitelerinin arttığı, bağışıklık sistemlerinin güçlendiği tespit edilmiştir.

Besin değerleri açısından çok zengin olan spirulina, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından astronotların öğünlerine eklenen bir besindir. Protein, vitaminler, antioksidanlar ve minerallerin dengeli bir karışımını içermektedir.

Besin Değerleri

Ispanaktan yüzde 2300 daha fazla demir içerir.

Havuçtan yüzde 3900 daha fazla beta karoten içerir.

Sütten yüzde 300 daha fazla kalsiyum içerir.

Kuru fasulyeden yüzde 375 daha fazla protein içerir.

Çiğ etten 4 kat daha fazla B12 içerir.

Böğürtlenden yüzde 400 daha fazla antioksidan içerir.

Omega 3, Omega 6, Omega 9 açısından zengindir.

Kalsiyum, demir, magnezyum, selenyum, manganez, fosfor,  potasyum ve bakır içerir.

B1, B2, B3, B6, B9 (folik asit), C vitamini, D vitamini, A vitamini ve E vitamini içerir.

Spirulina’nın Faydaları

* Yüksek oranda klorofil içerir. Klorofil, kanı temizler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

* Yüksek oranda demir içerir. Hamile kadınların ve kansızlık problemi yaşayan insanların demir ihtiyacını karşılar ve kabızlığa neden olmaz.

* Yüksek oranda kalsiyum içerdiği için çocuklar, yaşlılar ve hamile kadınlar için çok faydalıdır.

* Alerjik bünyeye sahip kişilerde görülen alerjik reaksiyonları hafifletir.

* Vücutta biriken ağır metallerin dışarıya atılmasını sağlar.

* Yüksek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.

* Karaciğeri toksinlerden temizler.

Sporcular için ideal bir besin kaynağıdır.

Yüksek protein ve aminoasitler içeren spirulina egzersizden önce alındığında enerji verir ve dayanıklılığı arttırır. Kübalı ünlü atletlerin öğünlerinden eksik etmediği bu bitkisel besin, yıllardır sporcular tarafından kullanılmaktadır.

Yaraları ve yara izlerini iyileştirir.

Spirulina sadece besin olarak değil, yaralarda ve incinmelerde krem olarak da kullanılmaktadır. Afrika’da yaralanmalar ve incinmeler için taze toplanmış spirulinalar lapa haline getirilerek sürülür. Kasların ve derinin hızla toparlanmasını ve iyileşmesini sağlar. Fransa’da yaraların üzerine sürmek için geliştirilen bazı ilaçların etken maddesidir. Japonya’da ise kozmetik ürünlerinde kullanılarak geçmişte oluşmuş yara izlerinin tedavisine yardımcı olmaktadır.

Kansızlığı giderir.

Demir yetersizliği, tüm dünyada en yaygın görülen mineral eksikliğidir. Demire bağlı kansızlık, en çok kadınlarda, çocuklarda, yaşlılarda ve hamilelerde görülür. Demir, vücutta kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde ve sağlıklı kalmalarında etkilidir, ayrıca bağışıklık sisteminin temelidir. Spirulina, günümüzde demir mineralini en fazla içeren besin kaynağıdır. Düzenli kullanıldığında kansızlığı giderir, vücudun demir ihtiyacını tümüyle karşılar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Spirulina, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde en etkili besin kaynağıdır. Az oranlarda alındığında bile hücreleri yenileyerek bedeni güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

Kolesterolü düşürür.

Japonya’da yapılan bilimsel bir çalışmada yüksek kolesterolü olan erkeklere 8 hafta boyunca spirulina verilmiş, kolesterollerinin ve trigliserit oranlarının hızla düştüğü görülmüştür. Uzmanlar, yüksek kolesterolü olan kişilere kalp krizi ve felç geçirme riskini önlemek için diyetlerine spirulina eklemelerini tavsiye etmektedir.

Yaşlanma etkilerini geciktirir.

Günümüzde serbest radikallerin yaşlanmaya neden olduğu bilinmektedir. Vücudumuzdaki bu serbest radikaller, hücrelerin zarar görmesine neden olur. C vitamini, E vitamini ve beta karotenler, serbest radikallere karşı savaşarak bedenin genç kalmasını sağlar. Spirulina, tüm bu vitaminler ve beta karotenler açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlı insanların ihtiyaç duyduğu tüm besinleri karşılayarak vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olur.