Diş Ağrısı için Karanfil Yağı Kullanımı

Diş Ağrısı için Karanfil Yağı Kullanımı

Şiddetli diş ağrılarının birçok sebebi olabilir. İçerden gelen bir ağrının nedeni, çürümüş veya kırılmış bir diş ya da iltihaplanmış dişetleri olabilir. Bazen diş ağrısı uygunsuz bir zamanda başlayabilir. Diş hekimine başvurana kadar karanfil yağı, diş ağrınızı yatıştıracak ve ağzınızdaki iltihapla savaşarak ağrılarınızı hafifletecektir.

Karanfil yağı, diş ağrısını gidermenin en ucuz ve güvenli yollarından biridir. Doğal bir antiseptik olan bu yağ, diş enfeksiyonlarının daha fazla kötüleşmesini engelleyerek kontrol altına alır.

Karanfil yağının etken maddesi ögenol (eugenol)’dur. Bu madde, diş ağrıları için üretilen tıbbi ağrı kesicilerde de sıklıkla kullanılan bir maddedir.

Karanfil Yağı Nedir?

Karanfil yağı, en çok Madagaskar ve Endonezya’da yetişen, bilimsel adı “syzygium aromaticum” olan karanfil bitkisinden elde edilen yağdır. Karanfil yağının sağlık açısından birçok faydası vardır.

Karanfil yağının temel bileşenleri ögenol ve karyofilindir. Antiseptik ve anestezik bir madde olan ögenol, diş sağlığı ürünlerinde ve ağrı kesicilerde yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda bazı tıbbi ilaçlara aroma vermesi için de tercih edilen maddelerden biridir.

Karanfil yağı, karanfil bitkisinin çiçekleri, yaprakları ve köklerinden elde edilir. Karanfil bitkisinin çiçek tomurcuklarından, yani goncalarından üretilen yağ, karanfil tomurcuğu yağı olarak bilinir.

Küçük şişelerde satılan karanfil yağının sadece 1 damlası bile diş ağrısını hafifletmeye yeterlidir.

Diş Ağrısı için Karanfil Yağının Uygulanışı

Karanfil yağını dişinize uygulamadan önce hangi dişinizin ağrıdığını tespit etmelisiniz. Bunu anlamanın en iyi yolu diş etlerinize basınç uygulamaktır. Genellikle ağrıyan dişinizin hemen yanındaki dişetinize basınç uyguladığınızda ağrı hissedersiniz.

Ağrıyan dişinizi tespit ettikten sonra karanfil yağını ve bir adet kulak temizleme çubuğunu hazırlayın.

1. Kulak temizleme çubuğuna 1 veya 2 damla karanfil yağını damlatın.

2. Çubuğu ağrıyan dişinize sürerek 20 saniye dişinizin üzerinde bekletin.

3. Gün içinde ağrı hissettikçe aynı işlemi tekrar edin.

Karanfil yağının kullanılması, diş ağrıları için geçici bir çözümdür. En kısa zamanda diş hekiminize başvurmanızı öneririz.

Karanfil yağı, diş ağrılarında gerçekten etkili mi?

1940’lı yıllarda diş ağrılarını geçirmek için karanfil tozu kullanılırdı. Günümüzde, ögenol maddesinin konsantre hale gelebilmesi için üretilen karanfil yağı, diş ağrılarının giderilmesinde karanfil tozundan çok daha etkilidir. Eğer karanfil yağınız yoksa, karanfil tozu veya karanfil dişleri de karanfil yağı kadar etkili olmasa bile aynı işlevi görecektir.

İngiltere’de yayınlanan Diş Hekimliği dergisinde 2006 yılında yayınlanmış bir çalışmada, iki gruptan birine diş ağrısı için karanfil yağı verilmiş, diğer gruba diş ağrıları için yaygın olarak kullanılan benzokain (benzocaine) verilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre karanfil yağının benzokain kadar etkili olduğu görülmüştür.

İngiltere’de yapılmış bir başka çalışmada, karanfil yağının etken maddesi olan ögenolün, benzokain gibi ağrı kesicilerden daha etkili olduğu saptanmıştır.

Günümüzde karanfil yağı, antibakteriyel ve iltihap kesici özelliklerinden dolayı birçok diş macununda kullanılmaktadır.

İltihaplı Dişler ve Dişetleri için Karanfil Yağı Tarifi

Ağzınızdaki zararlı bakterilerden kurtulmak, diş ve dişetlerinizdeki iltihabı gidermek için 8 damla zeytinyağını ve 4 damla karanfil yağını karıştırıp dişlerinizi bu karışımla fırçalayabilirsiniz.

Diş fırçanızı bu karışıma batırarak dişlerinizi ve dişetlerinizi 3 dakika boyunca fırçalayın. Bu tarifi düzenli olarak uyguladığınızda diş ve dişetlerinizdeki iltihabın hafiflediğini göreceksiniz. Aynı zamanda bu tarif iltihaptan kaynaklanan ağız kokusunu da giderecektir.

Diş Ağrılarını Gidermek için Karanfil Yağı ile Ağzınızı Çalkalayın

Dişeti iltihabı için etkili bir antiseptik olan bu yağı, ağız çalkalama suyu olarak da kullanabilirsiniz.

Bir bardak ılık suya 1-2 damla karanfil yağı damlatarak ağzınızı 5 dakika boyunca bu suyla çalkalayın. Daha hızlı sonuç almak için bu karışıma bir çay kaşığı kaya tuzu ekleyin.

Uyarılar ve Önlemler

Karanfil yağını asla yutmayınız.

Karanfil yağını zeytinyağı veya suyla seyreltmeden kullanırsanız ağız derisinde tahrişe neden olabilir.  Bu yüzden mutlaka önerilen miktarlarda ve seyrelterek kullanmaya özen gösteriniz.