Diş Çürümesi Doğal Yollarla Tedavi Edilebilir

Diş Çürümesi Doğal Yollarla Tedavi Edilebilir

Diş çürümesi, bakterilerin dişlerin minesini aşındırarak dişte delikler açmasıyla dişlerde meydana gelen bir bozulmadır. Bu bozulma, dişin iç tabakasında bulunan dişin kemiğine kadar ulaşarak diş kaybına yol açabilir. Diş çürümesi hem dişin kaybedilmesi tehlikesini doğururken, ağız kokusuna da yol açar. Birçok insan, dişleri çürüdüğünde diş kliniklerine başvurur. Ancak çürümüş dişler, doğal yöntemlerle de tedavi edilebilmekte ve çürüme geriye döndürülerek iyileştirilebilmektedir.

1932 yılında İngiliz Tıp Dergisinde yayınlanmış bir çalışmada, dişlerdeki çürükleri tamamen iyileştirebilmenin mümkün olduğu kanıtlanmıştır. Tıp bilimi, günümüzde çürümüş dişlerin tedavisi için son derece acılı ve ağrılı yöntemler kullanarak kısıtlı çözümler sunmaktadır. Çürük bir dişiniz varsa, hekime başvurduğunuzda hekiminiz size, dişinizin çürümüş kısmını oyarak uzaklaştırıp dolgu yapmayı veya dişinizi tamamen çekmeyi önerecektir. Oysa yemek yeme alışkanlığınızı değiştirerek çürümüş dişlerinizi bile iyileştirebilirsiniz.

İngiltere’de yapılan çalışmada dişlerinde 62 adet çürüğü olan çocuklar üç gruba ayrıldı. Birinci gruba her gün standart yemek ile fitik asit açısından zengin bir besin olan yulaf ezmesi yedirildi. İkinci gruba, birinci gruba verilen standart yemeğe ilave olarak D vitamini hapı verildi. Üçüncü gruba ise her gün tahıl içermeyen bir yemek ile D vitamini takviyesi verildi. Birinci grubun dişlerindeki çürümenin kötüleştiği belirlenirken, ikinci grubun dişlerinin durumunun birinci gruptakilerden daha iyi durumda olduğu görüldü. Üçüncü gruptaki çocukların durumu ise bilim adamlarını çok şaşırttı; çünkü üçüncü grupta yer alan tüm çocukların önceden çürümüş dişleri neredeyse tamamen iyileşmişti. (1)

Diş Çürümesinin Nedenleri

Dişlerdeki çürümenin 4 temel nedeni vardır. Bunlar; mineral eksikliği, yağda çözünen vitaminlerin eksikliği, fazla oranda şeker tüketimi ve fitik asit açısından zengin yiyeceklerin tüketilmesidir.

Diş Çürüklerinin Doğal Tedavisi için Yapılması Gerekenler

1. Şeker tüketiminden kaçının.

Şeker, ağızda biriken bakterileri besleyerek çoğalmalarına neden olur. Şeker, aynı zamanda dişin yapısına zarar vererek ağızda asitli bir ortam oluşturur. Ağız kokusu, diş hassasiyeti gibi birçok problemi arttıran şeker, dişlerin ihtiyaç duyduğu mineralleri almasını da engelleyerek dişlerin çürümesini hızlandırır.

2. Vitamin ve mineral takviyesi alın.

Ağzınızda çürük dişler varsa, mutlaka ek olarak yağda çözünen vitamin ve mineral desteği almalısınız.  Avokado, hindistancevizi gibi faydalı yağlar açısından zengin besinler ile yeşil yapraklı sebzeler tüketmeye özen göstermelisiniz.

3. Fitik asit içeren yiyeceklerin tüketiminden kaçının.

Fitik asit, birçok ciddi sağlık problemine yol açan bir maddedir. Bu madde, en çok organik olmayan tahıl ürünlerinde,  tohumlarda ve çekirdeklerde bulunur. Fitik asit, mineralleri bloke ederek vücudun ihtiyaç duyduğu temel maddeleri almasını engeller.

4. Yağ gargarası yapın.

Yağ gargarası, antik zamanlarda diş sağlığını korumak, diş çürümesini tedavi etmek ve ağız kokusunu engellemek için uygulanmıştır. Günümüzde yeniden keşfedilen bu teknikle dişleri bakterilerden arındırmak, diş minelerini güçlendirmek ve ağız kokusunu yok etmek oldukça kolay bir hale gelmiştir. Yağ gargarası yapmak için en çok tercih edilen yağ, hindistancevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı yerine susam yağı da kullanılabilir.

Yağ gargarası yapmak için 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağını ağzınıza alarak 20 dakika bekletin.  Bekletirken yağı ağzınızın içinde dolaştırarak gezdirin. Başlangıçta 20 dakika ağzınızda tutmak zor olacağı için ilk birkaç gün 3-5 dakika bekletin. Daha sonra süreyi her gün biraz arttırın. Gargara yaparken süreyi 20 dakikadan fazla tutmamaya özen gösterin. Bunun nedeni, ağzınızdaki tüm bakterileri içine çeken yağın, 20 dakikadan sonra özelliğini kaybetmesi ve bakterilerin tekrar ağzınıza dağılabilecek olmasıdır.

5. Mineral içeren bir diş macunu kullanın.

Son yıllarda dişler için geliştirilen flüoritsiz macunlar, diğer macunlardan daha pahalı olmalarına rağmen mineraller içerir. Bu macunlarda yer alan bitkisel mineraller dişlerin çürümesini ve ağız kokusunu önemli ölçüde engeller. İçeriğindeki minerallerle diş minesini de besleyen bu macunlar ağız sağlığı için çok daha faydalıdır.