Egzama Tedavisinde Püf Noktaları

Egzama Tedavisinde Püf Noktaları

Mayasıl olarak da bilinen egzama, cildin kuruyup kaşınmasına neden olan, genellikle iltihaplı bir deri hastalığıdır. Hastalığın başlangıç aşamasında deride kızarıklık meydana gelir. Yetişkinlerde genellikle boyun bölgesinde, dirseklerin ve diz kapakların iç kısımlarında oluşur. Daha çok, çocuklarda 2 yaşından sonra, yetişkinlerde ise 30 yaşından sonra başlayan bir rahatsızlıktır. Çocuklarda görülen egzama ile baş etmesi genellikle daha zordur.

Egzama, alerjik bir bünyeye sahip olan insanlarda daha çok görülür. Çoğunlukla egzamaya, astım ve polen alerjisi gibi rahatsızlar da eşlik eder. Küçük kızarıklıklarla başlayan hastalık, kısa sürede cildin büyük bir bölümüne yayılır. Derinin kurumasıyla başlayan kaşıntı problemi ise, enfeksiyonun gelişip yayılmasına neden olur.

Egzama, stres, korku, üzüntü gibi olayların bağışıklık sistemini zayıflatmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla besinlerde bulunan alerjik maddeler kana karışarak egzamanın ortaya çıkmasına neden olur.

Egzama Tedavisine Yardımcı Olan Etmenler

1. Ortam

Egzaması olan insanların yaşadıkları çevre, toz ve kimyasal maddelerden arındırılmalı, bulundukları ortam sürekli havalandırılmalıdır.

2. Yiyecekler

Çocuklarda ortaya çıkan egzamayı genellikle yiyecekler tetikler. Boyalı yiyecekler, ekmek gibi buğdaydan üretilen besinler, yumurta, soya fasulyesi ve soya yağı, atıştırmalıklar, hazır satılan kek ve pastalar çocuklarda egzamanın oluşmasına neden olabilmektedir.

Omega 3 yağ asitleri, hastalığın tedavisinde çok etkilidir. Egzama problemi olan kişilerin Omega 3 açısından zengin besinler tüketmesi hastalığın semptomlarını önemli ölçüde hafifletir. Somon balığı, uskumru, ringa balığı, ton balığı, alabalık, sardalya gibi balıklar tüketmek veya Omega 3 takviyesi almak, egzama hastalığının tedavisini kolaylaştırmaktadır.

3. Aloe Vera

Aloe Vera, egzamanın tedavisinde kullanılan en etkili bitkilerden biridir. Aloe Vera’nın yapraklarında bulunan özsuyu, bir tür şeker bileşeni olan polisakkaritler içerir. Bu polisakkaritler, cildi nemlendirerek onarır.

Aloe Vera, egzamalı deriye uygulandığında cilt tarafından hızlıca emilir, kaşıntıyı giderir ve tahriş olmuş deriyi iyileştirir. Aynı zamanda derinin yumuşak ve nemli kalmasını sağlayarak egzama problemini hafifletir. Aloe Vera’nın egzamayı tedavi etmesinin en önemli nedeni, derideki oksijen oranını arttırmasından ileri gelir. Cilt hücrelerindeki oksijen miktarını arttıran Aloe Vera, cilt dokusunu güçlendirir.

Egzama Tedavisi için Tavsiyeler

1. Cildinizi sürekli nemli tutun ve kurumasına izin vermeyin.

2. Her gün mutlaka ılık suyla duş alın. Doğal defne sabunu, kullanılacak en faydalı sabun olacaktır. Bir gün defne sabunuyla banyo alırken, ertesi gün sadece su ile banyo yapın.

3. Banyo sonrası havlu ile kurulanmadan, cildinizin kendi kendine kurumasına izin verin. Daha sonra egzamalı bölgelere Aloe Vera içeren bir krem sürün. Gün içinde cildiniz kurudukça bu kremi sürmeye devam edin. Aloe Vera içeren kreminiz yoksa, evinizdeki Aloe Vera bitkisinin yapraklarından bir parça kopararak kaşınan bölgelere bitkinin öz suyunu sürebilirsiniz.

4. Yulaf ezmesi veya yulaf unuyla banyo yapmanın, egzama kaşıntılarını giderdiği bilinmektedir. Bir bardak yulaf ununu, pamuklu ve nemli bir kumaşa dökerek bununla egzamalı bölgelere masaj yapın. 5 dakika masaj yaptıktan sonra ılık suyla durulanın.

5. Antiseptik sprey ve kremler kullanmayın. Bu tür kremler cildinizin tahriş olmasına neden olur.

6. Nevresimlerinizi, çarşaflarınızı, yastık kılıflarınızı anti-alerjik deterjanlarla yıkayın ve çamaşırlarınızı yıkarken yumuşatıcı kullanmayın.

7. Giysilerinizi pamuklu kıyafetlerden seçmeye özen gösterin. Yünlü ve akrilik kumaşlardan üretilmiş giysiler, egzama problemini arttırabilir.

8. Kaşınan bölgeleri soğuk ve nemli tutmaya çalışın. Buz kompresi uygulayarak veya buz parçalarını günde 4-5 kez egzamalı bölgeye sürerek kaşıntıları hafifletebilirsiniz.

9. Güneş altında fazla kalmamaya çalışın. Güneş yanığı, egzama problemini arttırmaktadır.

10. Avokado yağı, egzamaya iyi gelen bitkisel yağların başında gelir. Bir çay tabağı zeytinyağına 5 damla avokado yağı damlatarak bu karışımı egzamalı bölgelere sürdüğünüzde deri hızla iyileşmeye başlayacaktır.