Elma Sirkesi ve Faydaları

Elma Sirkesi ve Faydaları

Elma sirkesi, alternatif tıbbın en güçlü şifa araçlarından biridir. Doğal tedavi yöntemleri listesinin en başında yer alan bu sirke, yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olur, vücudu toksinlerden temizler ve enerji verir. Elma sirkesinin geniş bir kullanım alanı vardır. Saçları besler ve güçlendirir, dişleri beyazlatır, ayrıca temizlik amacıyla kullanılan etkili bir üründür.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi, insan sağlığına faydalı güçlü bileşenler içerir. Probiyotikler, enzimler, magnezyum, potasyum ve asetik asit içeriğiyle sağlık deposudur. Son zamanlarda yapılan tıbbi araştırmalara göre mide asidinden kaynaklanan reflünün giderilmesinde, yüksek kan basıncını dengelenmesinde ve kilo vermede oldukça faydalıdır.

Asetik asit,  zararlı bakterileri yok eder ve aynı zamanda vücuda yararlı bakterileri güçlendirir. Vücudumuza girdiğinde doğal bir antibiyotik gibi davranarak mikropları etkisiz hale getirir. Sindirim sistemini ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Bedeni toksinlerden arındırır

Elma sirkesi polifenol açısından zengin bir antioksidandır. Polifenoller, kalp ve damar hastalıklarını, kanseri ve Alzheimer gibi sinir sistemi hastalıklarını önler.  Karaciğeri temizleyerek bedeni zararlı maddelerden arındırır. Vücudun pH dengesini düzenleyerek hastalıklara karşı koruyucu bir görev üstlenir.

Saçları parlatır

Elma sirkesi, doğal bir saç bakım ürünüdür. Durulama suyuna katılan bir yemek kaşığı elma sirkesinin saçları güçlendirdiği ve parlattığı bilinen bir gerçektir.

Dişleri beyazlatır

Beyaz dişler için her gün 1 dakika boyunca doğal bir diş beyazlatıcı olan elma sirkesiyle dişlere ve diş etlerine masaj yapabilirsiniz. Böylece, dişlerdeki lekeleriniz de kaybolacak, dişeti iltihabını da giderecektir.

Mideyi güçlendirir

Elma sirkesi midedeki fazla asidi alkaliye çevirerek midenin pH dengesini düzenler. İçeriğindeki enzimler ve probiyotikler ile mideyi besleyerek güçlendirir. Mide yanmalarına ve reflüye iyi gelir. Yemeklerden 5 dakika önce bir bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesini ekleyip içtiğinizde reflüyü iyileştirir.