FESLEĞEN YAĞI

FESLEĞEN YAĞI

Fesleğen yağı, bilimsel adı Ocimum basilicum olan ve lezzet vermesi için birçok yemekte kullanılan fesleğen bitkisinden elde edilir.  Ancak fesleğen yağı, yemeklere verdiği lezzetin çok ötesinde faydaları olan, yüzyıllardır birçok sağlık probleminin tedavisinde etkili olan bir yağdır. Bazı kaynaklarda tatlı fesleğen yağı olarak da geçen bu aromatik yağ,  doğal bir iltihap giderici  ve güçlü bir antibiyotiktir.

Geleneksel Asya-Hint tıbbında yıllardır antibiyotik, ağrı kesici, iltihap giderici olarak kullanılan fesleğen yağı, günümüzde en çok mide spazmlarının giderilmesi, iştahsızlık, ödem, nezle, siğil ve hatta bağırsak kurdu iltihaplanmasının tedavisinde kullanılmaktadır.

Fesleğen Yağı Nedir?

Fesleğen bitkisi, Ocimum basilicum L. 200’den fazla çeşidi olan nane ailesinin bir üyesidir. Kendine has bir kokusu, tatlı ve baharatlı bir tadı olan fesleğen yağı ise hem ağızdan alınarak hem de topikal olarak uygulanarak birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Fesleğen Yağının Faydaları

  • Zararlı bakterilerle savaşır.
  • Enfeksiyonla savaşır.
  • Virüslerle savaşır.
  • İdrar sıklığını arttırır.
  • Soğuk algınlığını tedavi eder.
  • Sinirleri yatıştırır.
  • Adrenalleri dengeler.

 

Grip ve soğuk algınlığını tedavi eder.

Fesleğen yağı, grip ve soğuk algınlığı semptomlarını giderir. Virüslerle savaşarak iyileşme sürecini hızlandırır.

2005 yılında yayınlanan ve Tayvan’da yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre, fesleğen yağının Hepatit B virüsü de dahil olmak üzere birçok virüse karşı savaştığı ve etkili olduğu kanıtlanmıştır. (1)

Grip ve soğuk algınlığı tedavisi için bir kâse kaynamış suya bir-iki damla damlatılarak buhar banyosu yapılır, göğüs bölgesine bir-iki damla damlatılarak masaj yapılır.

Havayı temizler.

Evdeki havayı etkili bir şekilde temizler. Mantarları, bakteri ve virüsleri yok eder.

Evdeki havanın ve eşyaların hijyenik temizliği için bir su spreyinin içine 5-6 damla damlatılarak istenilen bölgelere sıkılır. Özellikle tuvalet, banyo ve çöp kovaları bu şekilde dezenfekte edilebilir.

Kulak enfeksiyonunu giderir.

Fesleğen yağı, doğal bir kulak enfeksiyonu ilacıdır. Çocuklukta yaygın olarak görülen akut kulak iltihabına neden olan bakterileri etkili bir biçimde yok eder.

2005 yılında The Journal of Infectious Diseases dergisinde yayınlanan ve kulak enfeksiyonu olan fareler üzerinde gerçekleştirilen çalışmada fesleğen yağı verilen farelerden %53’ü iyileşmiştir. (2)

Kulak enfeksiyonu tedavisi için badem yağı, zeytinyağı, ayçiçeği yağı veya hindistancevizi yağına birkaç damla fesleğen yağı damlatılarak uyumadan önce kulak içine ve ayak tabanlarına 5 gün boyunca sürülür.

Kasları gevşetir.

İltihap giderici bir yağ olan fesleğen yağı kas ağrısını giderir, kasları gevşetir.

Kas ağrılarının tedavisi için zeytinyağına birkaç damla fesleğen yağı damlatılarak ağrıyan kaslara ve eklemlere sürülür.

Sinirleri yatıştırır.

Fesleğen kokusu sinir sistemini ve adrenal korteksi dengeler, zihinsel berraklık sağlar, yorgunluk hissini giderir.

Bu amaçla kokusu direkt olarak şişeden solunabileceği gibi birkaç damlası bileklere sürülebilir veya su dolu bir sprey şişesine birkaç damla damlatılarak perdelere, odalara sıkılarak kokusundan istifade edilebilir.

Böcekleri uzaklaştırır.

Fesleğende bulunan uçucu yağlar, sivrisinekleri ve böcekleri ortamdan uzaklaştırır.

2016 yılında İran’da yapılan ve Iranian Red Crescent Medical dergisinde yayınlanan çalışmada fesleğen yağının birçok haşereyi ortamdan uzaklaştırdığı kanıtlanmıştır. (3)

Sivilce tedavisinde etkilidir.

Fesleğen yağı, sivilceye neden olan bakterileri yok edebilen birkaç aromatik yağdan biridir.

Kolombiya’da yapılan ve 2012 yılında Biomedica dergisinde yayınlanan çalışmada 28 hastaya fesleğen ve portakal yağı ile asetik asit karışımı uygulanmış, %75 oranında başarı elde edilmiştir. (4)

(1) Chiang L C, Ng L, Cheng P W, Lin C C (2005). Antiviral activities of extracts and selected pure constituents of Ocimum basilicum. Clinical and Experimental Pharmacology and Physiology, 32(10): 811-816.

(2) Kristinsson K G, Magnusdottir A B, Petersen H, Hermansson A (2005). Effective Treatment of Experimental Acute Otitis Media by Application of Volatile Fluids into the Ear Canal. The Journal of Infectious Diseases, 191 (11): 1876-1880.

(3) Niroumand M C, Farzaei M H, Razkenari E K, Amin G, Khanavi M, Akbarzadeh T, Shams-Ardekani M R (2016). An Evidence-Based Review on Medicinal Plants Used as Insecticide and Insect Repellent in Traditional Iranian Medicine. Iranian Red Crescent Medical Journal, 18 (2): 1-8.

(4) Matiz G, Osorio M R, Camacho F, Atencia M, Herazo J (2012). Effectiveness of antimicrobial formulations for acne based on orange (Citrus sinensis) and sweet basil (Ocimum basilicum L) essential oils. Biomedica, 32(1): 125-133.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.