Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Gül suyu, tarihte ilk kez Mısırlılar tarafından keşfedildiği düşünülen, kullanım alanı çok geniş bir şifa kaynağıdır. Kleopatra’nın gül suyu ve süt karışımı ile banyo yaptığı, güzelliğini bu karışıma borçlu olduğu bilinir. Banyo suyuna gül yaprakları veya gül suyu eklendiğinde cildi tazeler ve canlandırır. Günümüzün modern dünyasında bu sihirli iksiri kullanarak biz de cildimizin güzelleşmesini sağlayabiliriz.

Hintliler gül suyunu, cildi yatıştırmak ve temizlemek için tonik olarak kullanırlar. Ortadoğu’da Araplar, gül suyunu tatlılara ekleyerek gül suyunun sindirim sistemini temizleme özelliğinden yararlanırlar. Günümüzde birçok kültürde yiyeceklere ve içeceklere eklenerek aromasından faydalanılır. Katkısız ve doğal gül suyu, süte, meyve sularına ve yiyeceklere karıştırılarak tüketilebilir.

Gül suyu tüm cilt tiplerine faydalı, anti bakteriyel özelliğe sahip mucizevi bir üründür. Özellikle cilt temizliği için tonik niyetine kullanılır, ancak kullandığımız gül suyunun doğal ve katkısız olması cildimiz için büyük önem taşımaktadır. Marketlerde çeşitli gül suyu ürünleri satılmakta, ancak bu ürünlerin çoğu çeşitli kimyasal katkılar içermektedir. Evinizde doğal malzemelerle hazırlayacağınız gül suyunu güvenle kullanabilirsiniz.

Malzemeler

1 bardak yıkanmış gül yaprakları

Saf su

Kapaklı cam kavanoz

Kapaklı bir tencere

Süzgeç

Tencereye 2 bardak su koyup gül yapraklarını ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp en kısık ateşte kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlamadan, gül yapraklarının rengi solup su pembeleştiğinde ocağın altını kapatın. Süzgeç yardımıyla suyunu süzüp cam kavanoza boşaltın. Kapağını iyice kapatıp buzdolabına koyun. İçinde katkı maddesi olmadığı için ne yazık ki hazırladığımız bu gül suyunun kullanım ömrü 1 haftadır, lütfen bu süre içinde kullanıp tüketmeye dikkat edin.

Gül Suyunun Kullanım Alanları

Yıpranmış Saçlar için; Saçınızı ıslatıp gül suyu ile saçınıza 10 dakika masaj yapın, daha sonra şampuanla yıkayıp durulayın.

Akne ve Sivilceler için; Gül suyuna 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyip sivilcelerinize sürün; bu karışımı tüm yüzünüze de sürebilirsiniz. 25 dakika bekleyip yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Cildinizdeki sivilce ve aknelerin giderilmesinde çok faydalıdır.

Makyaj Temizleyici; Bir parça pamuğu gül suyuna batırıp bununla makyajınızı silebilirsiniz.

Yorgun Gözler için; Bir parça pamuğu gül suyuna batırıp bunu gözlerinizin üzerine koyun, 10 dakika bekletin, gözlerinizdeki yorgun görünümü giderecektir.