GÜL YAĞI

GÜL YAĞI

Gül denince akla aşk gelir ve aşkla özdeşleşmiş bir koku olsa da gül kokusu aslında sağlığımıza birçok faydaları olan bir kokudur.

Güllerden buhar distilasyonu yöntemiyle elde edilen gül yağı, binlerce yıldır birçok hastalığın tedavisinde kullanılan başlıca aromatik yağlardan biridir. Yapılan klinik araştırmaların sonuçlarına göre gül yağı, hormonları dengeler, akne problemini tedavi eder, anksiyeteyi hafifletir, depresyonu iyileştirir, libidoyu arttırır.

Gül Yağı Nedir?

Gül yağı rosa gallica ve rosa moschata gül türlerinden elde edilen melez bir tür olan ve bilimsel adı rosa damascena olan Isparta gülünden elde edilir. En çok Türkiye’de, Bulgaristan’da ve Hindistan’da yetiştirilir.

Mezopotamya’da bulunan tabletlerden elde edilen bilgilere göre gül yağı beş bin yıldır şifalı özelliklerinden faydalanmak için kullanılmaktadır. Eski Mısır’da, antik Yunan’da ve Hitit uygarlığında kozmetik ve tıbbi özelliklerinden faydalanmak için kullanılan gül yağının Roma’da dişeti, mide, rahim, baş ve kulak tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Milattan sonra 11. yüzyılda yaşamış olan İbn-i Sina ise Tıbbın Kanunu eserinde, gül kokusunun hem kalp hem de beyin üzerindeki faydalarından söz etmektedir. (1)

Gül Yağının Özellikleri

Gül yağı, antibakteriyel, antiviraldir, zararlı bakterileri, mantar ve virüsleri yok eder. Doğal bir ağrı kesicidir, kas ağrılarını giderir. Aynı zamanda doğal bir afrodizyaktır, cinsel gücü arttırır. Kadınlarda regl dönemini düzene sokar. Zihni sakinleştirir, düşünce gücünü berraklaştırır. Kanı ve iç organları temizler. Karaciğeri temizler ve güçlendirir. (2)

Gül Yağının Faydaları

Gül yağı, dopamin üretimini arttırır; ruhsal hastalıklar sonucu yaşanan ağrı ve sıkıntıların tedavisinde, stres ve üzüntünün giderilmesinde etkilidir. Osmanlı döneminde buhar distilasyonu ile elde edilen gül yağı, bademcik iltihabı, farenjit gibi solunum yolları hastalıklarını tedavi etmek, aynı zamanda ruhsal ve sinirsel hastalıkların belirtilerini hafifletmek amacıyla, tıbbi bir ilaç olarak kullanılmıştır. (3)

Gül yağının sağlığımıza birçok faydası olsa da geleneksel tıpta dört temel şifalı özelliğinden faydalanılır:

 

Depresyonun tedavisine yardımcı olur.

 Gül yağı en çok depresyon tedavisinde kullanılır. Tarihte atalarımız gül yağını en çok ruhsal hastalıkların giderilmesinde kullanmışlardır. Gül kokusu, insandaki pozitif duyguları ortaya çıkarır, ruh halini iyileştirir.

2018 yılında sinirsel ve bilişsel bozukluğu olan, depresyon tedavisi gören ve bunama belirtileri gösteren 55 yaş üzeri 40 Alzheimer hastasında gül yağının etkileri incelendi. Hastalar iki gruba ayrıldı ve ilk gruba günde üç kez Alzheimer hastalığının temel ilacı olan donepezil ile gül yağı kapsülü verildi. Kontrol grubuna ise sadece donepezil verildi. İlk ayın sonunda hastalar bilişsel testten geçirildi ve gül yağı verilen hastalarda depresyon belirtilerinin önemli ölçüde iyileştiği görüldü. (4)

 Anksiyeteyi hafifletir, doğal bir ağrı kesicidir.

 Gül yağı, vücudun stres seviyelerini dengeler, ağrıları giderir. Zihni ve bedeni sakinleştirir.

2018 yılında hiç doğum yapmamış gebe kadınlar üzerinde test edilen gül yağının anksiyeteyi ve hamileliğin ilk evresinde oluşan ağrıları giderdiği görüldü. Seçilen 110 kadın iki gruba ayrıldı. İlk gruba her 30 dakikada bir gül yağı koklatıldı. Gül yağı koklatılan kadınların ağrılarında belirgin ölçüde azalma olduğu, anksiyete belirtilerinin ise belirgin düzeyde azaldığı görüldü. (5)

Cildi güzelleştirir, akne tedavisinde etkilidir.

 Gül yağı, ciltteki zararlı bakterileri yok eder, cilde sağlıklı bir görünüm verir.

Çinli bilim adamları tarafından yapılan, 2010 yılında Molecules dergisinde yayınlanan bir çalışmada 10 aromatik yağın akne üzerindeki etkileri incelendi. Bu çalışmanın sonuçlarına göre akne tedavisinde en etkili yağlar kekik ve tarçın yağı olsa da, gül yağının akneye yol açan bakteriyi beş dakika içinde yok ettiği görüldü. (6)

Hormonları dengeler, cinsel gücü arttırır.

 Anksiyeteyi azaltan gül yağı, cinsel gücü de arttırır. Cinsel hormonları dengeler. Gül yağı, performans kaygısı yaşayan ve cinsel işlev bozukluğu olan erkeklere yardımcı olabilecek başlıca aromatik yağlardan biridir.

2017 yılında Drug Alcohol Depend dergisinde yayınlanan bir çalışmada yaş ortalaması 40 olan 50 erkek üzerinde yapılan deneyde gül yağının erkeklerde testosteron düzeylerini yükselttiği ve cinsel işlevi güçlendirdiği kanıtlanmıştır. (7)

 Gül Yağı Nasıl Kullanılır?

Depresyon anksiyete tedavisi için:

Yatmadan önce yatağın kenarına konacak bir difüzyona veya bir cam kâse içine 5’er damla gül yağı ve lavanta yağı damlatılır.

Cilt güzelliği ve akne tedavisi için:

Bir pamuğa damlatılan saf gül yağı akne izlerinin üzerine günde üç kez sürülür.

Cilt güzelliği için bir çay kaşığı hindistancevizi yağına üç damla gül yağı damlatılır, masaj yapılarak yüze sürülür.

Gül yağı, günlük nemlendirici kremlere, vücut losyonlarına, duş jellerine eklenerek de kullanılabilir.

Cinsel gücü arttırmak ve hormonları dengelemek için:

Cinsel gücü arttırmak için cam bir kaseye veya aromaterapi difüzyonuna 2’şer damla gül yağı, sandalağacı yağı, yasemin yağı ve ylang ylang yağı damlatılarak tüm gün ve gece odada bulundurulur.

Hormonları dengelemek için cam bir kâseye 5 damla gül yağı damlatılarak tüm gün ve gece kokusundan istifade edilir.

 

(1) Başer K. Hüsnü Can (2013). Isparta Gülü (Rosa damascena Mill.). Bağbahçe Dergisi, 46, s. 30-32.

(2) King L, Wright B, Reynolds A. (2018). Foundational Aromatherapy. Essential Oils E-Book, 172-173.

(3) Özçelik H, Yıldırım B, Muca B. (2013). Rosa damascena Mill.’nın Türkiye’de Varyasyonu. Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi, 17 (2): 52-60.

(4) Esfandiary E, Abdolali Z, Omranifard V, Ghanadian M, Bagherian-Sararoud R, Karimipour M, Mahaki B, Dabiri S. (2018). Novel Effects of Rosa damascena Extract on Patients with Neurocognitive Disorder and Depression: A Clinical Trial Study. Int J Prev Med, 9:57.

(5) Hamdamian S, Nazarpour S, Simbar M, Hajian S, Mojab F, Talebi A. (2018). Effects of aomatherapy with Rosa damascena on nulliparous women’s pain and anxiety of labor during first stage of labor. J Integr Med, 16 (2): 120-125.

(6) Zu Y, Yu H, Liang L, Fu Y, Efferth T, Liu X, Wu N. (2010). Activities of Ten Essential Oils towards Propionibacterium acnes and PC-3, A-549 and MCF-7 Cancer Cells. Molecules, 15 (5): 3200-3210.

(7) Farnia V, Tatari F, Alikhani M, Shakeri J, Taghizadeh M, Karbasizadeh H, Sadeghi B. D, Holsboer-Trachsler E, Brand S (2017). Drug Alcohol Depend, 176: 117-125.