Güzellik ve Cilt Bakımı için Bitkisel Tarifler

Güzellik ve Cilt Bakımı için Bitkisel Tarifler

Sağlıklı ve ışıldayan bir cilt, her kadının hayalidir. Stresli bir hayat, yetersiz beslenme, sigara ve alkol tüketimi, yetersiz uyku, hava kirliliği ve yoğun bir çalışma temposu, cildinizin kuru ve yorgun görünmesine neden olabilir. Ancak evdeki doğal malzemelerle hazırlayıp uygulayacağınız bitkisel tariflerle cildin bu yorgun görünümünü gidermek mümkün.

Bu yazımızda sizler için hazırladığımız bitkisel cilt bakımı ve güzellik tariflerini uygulayarak siz de etkili bir cilt bakımı yapabilir, kısa sürede kolayca parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

1. Zencefil Maskesi

Etkili bir cilt bakımı ve güzellik maskesi olan zencefil maskesi, cildi nazikçe temizler ve aynı zamanda cilde parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Zencefilin etken maddesi olan kurkumin,  çok güçlü bir antioksidan ve iltihap gidericidir. Kurkumin, cilt dokusunda bulunan serbest radikalleri etkisiz hale getirerek cildi gençleştirir ve tazeler. Aynı zamanda kolajen üretiminin artmasını sağlayarak cilde esneklik kazandırır.

Zencefil maskesini hafta 2 kez uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

1 çay kaşığı zencefil tozu

4 yemek kaşığı un

Süt veya su

Uygulama:

Zencefil tozu ile unu karıştırın. Malzeme maske kıvamı alana kadar su veya süt ekleyin. Tüm karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 20 dakika bekletip ılık suyla durulayın.

2. Parlak Bir Cilt için Hindistancevizi Yağı

Özellikle kuru ve yorgun ciltler için çok faydalı olan hindistancevizi yağını gece yatmadan önce yüzünüze ve boynunuza 2 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Yüzünüzü yıkamadan uyuyun. Gece boyunca hindistancevizi yağı yüzünüzdeki zararlı organizmaları etkisiz hale getirecek, aynı zamanda cildinizi besleyerek parlatacaktır.

3. Karbonat Maskesi

Son yıllarda çok popüler bir güzellik ve cilt bakımı maskesi olan karbonat maskesi, ciltteki ölü hücreleri uzaklaştırarak cildin pH oranını dengeler.  Karbonat maskesi aynı zamanda cildi yatıştırır ve derideki iltihabı giderir. Karbonat maskesini haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

1 çay kaşığı karbonat

1 çay kaşığı saf sızma zeytinyağı

Yarım çay kaşığı bal

Uygulama:

Tüm malzemeleri plastik veya cam bir kabın içinde tahta bir kaşıkla iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza masaj yaparak uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

4. Limon ve Şeker

Cildinizi ölü hücrelerden temizlemek ve yüzünüze taze bir görünüm kazandırmak için 2 çay kaşığı limon suyunu 2 çay kaşığı şekerle karıştırıp masaj yaparak yüzünüze sürün. Karışımı 10 dakika yüzünüzde bekletip ılık suyla durulayın. Limon ve şeker karışımını haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.