Helicobakter Pylori: Evde Tedavi Yöntemleri

Helicobakter Pylori: Evde Tedavi Yöntemleri

İnsan için en tehlikeli patojenlerden biri olan bu bakteri, en az iki yüz bin yıldır varlığını sürdürüyor.

İnsanların çoğu bu bakteri ile yaşıyor ve çoğu bundan haberdar bile değil…

İnsan nüfusunun %66’sı vücudunda bu bakteriyi taşıyor.

Helicobakter pylori çoğu zaman belirti de vermez.

Ancak kanser riskini altı katına kadar arttırabilir.

Ülser ve gastrit problemleri, genellikle bu bakteri yüzünden ortaya çıkar.

Hem mide ülserine hem de yemek borusu veya bağırsak ülserine neden olur.

Eğer siz de bu bakterinin varlığından şüpheleniyorsanız size nasıl bulaşmış olabileceğini merak ediyorsunuzdur:

Helicobakter, sadece enfekte olmuş bir insanın kullandığı bardağı veya tabağı kullanmakla bile bulaşıyor.

H.Pylori Nedir?

Helicobakter pylori (H. Pylori) spiral şeklinde bir bakteridir. Midede ve ince bağırsağın girişinde enfeksiyona neden olur. Genellikle “ülser bakterisi” adıyla bilinir, çünkü sindirim sisteminde ülsere neden olur.

Helicobakter pylori bakterileri mideyi ve ince bağırsağı kaplayan, dokuları örten ve koruyan mukozal tabakaya yerleşir. Peptic, yani sindirim ülserlerinin en temel nedenidir. Ülser, sanıldığı gibi stresten veya acılı yemek yemekten kaynaklanmaz; bunlar sadece semptomları kötüleştirir. Ülseri tamamen tedavi edebilmek için bu bakterinin yok edilmesi şarttır. Ülserin en temel belirtisi ise mide ağrısıdır. (1)

Çocuklarda Helicobacter Pylori

Çocuklarda en büyük belirtisi gastrittir. Buna mide bulantısı, kusma, mide ve karın ağrısı eşlik eder. Yaşı daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde ise karında hareket ve yanma da görülür. Açken ağrı kötüleşir, bir şeyler yedikten sonra ağrı hafifler. Yaşı çok küçük çocuklarda hiç belirti vermeyebilir. Bu yüzden küçük çocuklarda tespiti ve tedavisi çok zordur. (2)

Helicobacter Pylori Belirtileri:

Şişkinlik

Geğirme

Mide Bulantısı

Karın Rahatsızlığı

Kusma

Karın Ağrısı

Yorgunluk

Mide Ekşimesi

İshal

Ağız Kokusu

Anemi

Ülser

Tıbbi Tedavi

Doktorunuz teşhis için sizden nefes testi, kan veya dışkı testi ister.

Bakteri varsa, yani test sonucunuz pozitifse tedavi için genellikle size iki çeşit antibiyotik ile bir adet mide asit düşürücü reçete edilir.

14 günlük tedavi sonrası tedavinin bakterileri yok edip etmediğini görmek için doktorunuz yeniden test yapar.

Bazen bakteriler tedavi olsanız bile yok olmaz. Bu durumda size iki hafta daha ilaç almanız gerektiği söylenir.

Hastaların %20’sinde tedavi olduktan 1-2 ay sonra helicobakter pylori geri gelebilmektedir. Bunun nedeninin, tüm ailenin enfekte olması ve her aile ferdi tedavi edilmediği için aynı eşyaları kullanmak veya yakın temas sonucu bakterinin yeniden bulaşması olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden bir ailede H. Pylori olan bir hasta varsa, tüm ailenin tedavi olması gerekmektedir.

 

Doğal Tedavi Yöntemleri

 

Zaman geçtikçe H. Pylori’ye karşı antibiyotik direnci artıyor, doğal tedavi yöntemleri önem kazanıyor.

Aşağıdaki yöntemler, akademik çalışmalarla H.Pylori’ye karşı başarılı olduğu kanıtlanmış çalışmalardır.

 

  1. Probiyotikler

2012 yılında Inflammation and Allergy Drug Targets dergisinde yayınlanan bir çalışmada 40 Helicobakter Pylori bakteri ile enfekte olmuş hastaya 10 gün boyunca günde iki kez 8 çeşit Probiyotik verildi (Streptococcus thermophilus, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium longum, Lactobacillus plantarum, Bifidobacteriuym brevis, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium infantis, Lactobaccilus delbrueckii) Diğer 40 hastaya ise probiyotik içermeyen bir gıda verildi. 4 hafta sonra test yapıldığında probiyotik verilen 40 hastanın 13’ünde H. Pylori’nin tamamen yok olduğu görüldü.  (3)

2017 yılında yapılan yeni bir çalışmada neden bazı hastalarda tıbbi tedavi ile H. Pylori’ye karşı başarısız olunduğu kanıtlandı. Bazı hastaların antibiyotiklere karşı direnci vardı. Bu hastaların aldıkları antibiyotikler, vücutlarındaki faydalı bakterileri öldürüyor, H. Pylori’yi ise yok etmiyordu. Bu çalışmada, antibiyotikler ile birlikte belirli probiyotiklerin kullanılmasının H. Pylori’ye karşı başarı oranını arttıracağı görüldü. (4)

Helicobakter Pylori’yi yok eden başlıca probiyotikler şunlardır:

Lactobacillus fermentum

Lactobacillus casei

Lactobacillus brevis

 

  1. Çörekotu (Nigella Sativa)

2007-2008 yılları arasında Sudi Arabistan’da yapılmış akademik bir çalışmada, H. Pylori hastalarına her gün 2 gr. öğütülmüş çörekotu tohumu ile asit düşürücü verildi. 4 hafta sonra bakteriden eser kalmadığı görüldü. (5)

Bu çalışmada çörekotunun tıpta üçlü tedaviden yani iki adet antibiyotik, bir adet mide asiti düşürücü tedavisinden daha etkili olduğu keşfedildi.

 

  1. Brokoli Filizi

Brokoli filizi yüksek miktarda sülfür içerir. Sülfür ise H. Pylori’yi yok eden etkili bir maddedir.

2004 yılında Digestive Diseases and Sciences dergisinde yayınlanan akademik çalışmada, 7 gün boyunca 9 hastaya günde 2 kez (14, 28 ve 56 gr) brokoli filizleri yedirildi. 7 günün sonunda test yapıldığında 9 hastanın 7’sinde Helicobacter Pylori’nin yok olduğu görüldü. 35 gün sonra yeniden test yapıldığında Helicobakter Pylori testi yine temiz çıktı. (6)

 

  1. Yeşil Çay

Yapılan çalışmalar, yeşil çayın Helicobacter Pylori bakterilerinin büyümesini engellediğini göstermektedir.

2009 yılında International Journal of Antimicrobial Agents dergisinde yayınlanan, fareler üzerinde yapılan çalışmada  H. Pylori bakterisi taşıyan 6 haftalık farelere günde 3 kez yeşil çay verildi. Yeşil çayın bakterilerin büyümesini engellediği görüldü. (7)

 

  1. Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak tüketmek, Helicobacter Pylori bakterileriyle mücadelede etkili bir yöntemdir.

2016 yılında yapılan çalışmada, öğlen ve akşam yemeklerinde 2 diş sarımsak tüketen hastalarda H. Pylori sayısında önemli ölçüde azalma olduğu bulundu. (8)

 

  1. Propolis

Bal arıları tarafından kovanı sağlamlaştırmak için kullanılan ve çeşitli bitkilerden toplanan reçineli bir karışım olan propolisin içinde 300’den fazla doğal bileşen vardır. Yapılan akademik çalışmalarda bu bileşenlerin, H. Pylori bakterisinin büyümesini engellediği bulunmuştur. (9)

 

 

(1) https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peptic-ulcer/symptoms-causes/syc-20354223

(2) https://kidshealth.org/en/parents/h-pylori.html

(3) Rosania R, Filomena M, Giorgio F, Facciorusso A, Francesco D V, Hassan C, Panella C, Lerardi E (2012). Probiotic Multistrain Treatment May Eradicate Helicobacter pylori from the Stomach of Dyspeptics: A Placebo-Controlled Pilot Study. Inflammation&Allergy-Drug Targets, 11 (3): 244-249.

(4) Kafshdooz T, Akbarzadeh A, Majdi Seghinsara A, Pourhassan M, Nasrabadi H T, Milani M (2107). Role of Probiotics in Managing of Helicobacter Pylori Infection. A Review. Drug Research, 67 (2): 88-93.

(5) Salem E M, Yar T, Bamosa A O, Al-Quorain A, Yasawy M I, Alsulaiman R M, Randhawa M a (2010). Comparative Study of Nigella sativa and Triple Therapy in Eradiction of Helicobacter pylori in Patients with Non-Ulcer Dyspepsia. The Saudi Journal of Gastroenterology, 16 (3): 207-214.

(6) Galan M V, Kishan A A, Silverman A L(2004) Oral Broccoli Sprouts for The Treatment of Helicobacter pylori Infection: A Preliminary Report. Digestive Disease and Sciences, 49: 1088-1090.

(7) Stoicov C, Saffari R, Houghton J (2009). Green tea inhibits Helicobacter growth in vivo and in vitro. International Journal of Antimicrobial Agents. 33 (5): 473-478.

(8) Zardast M, Namakin K, Esmaelian Kaho J, Hashemi S S (2016). Assessment of antibacterial effect of garlic in patients infected with Helicobacter pylori using urease breath test. Avicenna Journal of Phytomedicine, 6 (5): 495-501.

(9) Baltas N, Alpay Karaoğlu S, Tarakci C, Kolayli S (2016). Effect of propolis in gastric disorders: inhibition studies on the growth of Helicobacter pylori and production of its urease. Journal of Enzyme Inhibition and Medicinal Chemistry, 31 (2): 46-50.

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.