Huzursuz Bacak Sendromunun Bitkisel ve Doğal Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromunun Bitkisel ve Doğal Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu, genellikle bacaklarda rahatsız edici hislere yol açan bir sağlık sorunudur. Huzursuz bacak sendromundan muzdarip kişiler, bacaklarında yanma, kaşıntı, karıncalanma hissederler ve bu hisler nedeniyle bacaklarını hareket ettirmek için güçlü bir dürtü yaşarlar. Uyanıkken bacaklarında kaşınma hissi yaşayan hastalar, geceleri uyurken bacaklarda şiddetli ağrı hissederler. Bu sorun nedeniyle kişi rahat ve derin bir uyku uyuyamaz, uykusu sürekli bölünür, gün içinde kendini halsiz ve yorgun hisseder.

Belirtileri

* Bacaklarda ürperme, gerginlik, yanma ve ağrı hissi. Çoğu zaman bu hisler baldırlardaki kasların, ayakların ve hatta kolların içinden geliyormuş gibi hissedilir.

* Aniden gelen, bacakları gerdirme, sallama, kaşıma ihtiyacı

* Bacaklar hareket ettirildiğinde belirtilerin geçici olarak kaybolması

* Bacaklarda istemsiz seğirmeler

* Uykuya dalmada güçlük, uykunun bölünmesi, derin uyuyamama

Huzursuz Bacak Sendromunun Nedenleri

Çocuklarda ve ergenlerde gelişim dönemine bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık olsa da en fazla orta yaşta ve ileri yaşlarda görülür.

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu hastaların çoğunda demir ve dopamin eksikliği olmasından dolayı huzursuz bacak sendromunun dopamin ve demir eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Vücuttaki kas hareketinin kontrolünü sağlayan dopamin, günümüzde istemsiz bacak hareketlerinin temel sebebi olarak görülmektedir. Aynı zamanda folik asit ve magnezyum eksikliği hastalığın diğer nedenleri arasında gösterilmektedir. Böbreklerde ve akciğerlerde görülen kronik hastalıklar da huzursuz bacak sendromuna yol açabilir. Kadınlarda hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı, hormon tedavileri ve menopoz, hastalığın ortaya çıkmasında etkilidir. Sinir sisteminde meydana gelen problemler, Parkinson hastalığı gibi zihinsel rahatsızlıklar, şeker hastalığı ve bağışıklık sistemi hastalıkları hastalığın gelişmesine neden olabilir. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda ve yetişkinlerde bu hastalığın görülme oranı çok yüksektir.

Huzursuz Bacak Sendromunun Tıbbi Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu tıpta dopamin içeren ilaçlar ve demir takviyesinin yanında antihistamin ve antidepresan ilaçlarla tedavi edilir. Huzursuz bacak sendromu olan kişilerin sigara, alkol ve kafein içeren gıdalar tüketmemesi gerekir.

Huzursuz Bacak Sendromunun Doğal Tedavisi

Huzursuz bacak sendromunun altında yatan temel nedeni belirlemek, hastalığın tedavisi için çok önemlidir. Bazı insanlarda yemek yeme alışkanlıkları değiştirildiğinde, stres ortadan kalktığında ve uyku saatlerinde değişiklik yapıldığında hastalığın belirtileri önemli ölçüde azalmaktadır.

1) Sağlıklı Beslenme

Vitamin ve mineral eksikliği, şeker hastalığı ve kansızlık hastalığın en önemli nedenleri olarak görülmektedir. Vitamin ve mineraller açısından zengin, kan şekerini dengeleyen yiyecekler tüketilmesi, hastalığın tedavisini kolaylaştırır.

Yeşil renkli sebzeler, avokado, fasulye, patates ve yoğurt gibi yiyecekler, vücudun elektrolit dengesini sağlayarak tedaviye yardımcı olur.  Tam tahıl içeren yulaf ve karabuğday ise kandaki şeker oranının dengelenmesini sağlayarak belirtileri hafifletir.

Huzursuz bacak sendromu yaşayan kişilerin B vitamini ve demir açısından zengin, balık, fasulye ve mercimek gibi yiyecekler tüketmesi çok faydalıdır.

2) Epsom Tuzu

Epsom tuzu, vücuttaki iltihabı gideren etkili bir tedavi yöntemidir. Magnezyum sülfat içeren bu tuz, aynı zamanda vücuttaki magnezyum eksikliğini hızlı giderdiği için çok faydalıdır. Yatmadan önce bir kap ılık bir suya yarım su bardağı epsom tuzu eklendikten sonra ayaklar bu suyun içinde 20 dakika bekletilir.

3) Egzersiz

Hassas bacak sendromunun tedavisi ile ilgili yapılan akademik çalışmalarda haftada dört kez 30 dakika boyunca yürümenin, hastalığın semptomlarını büyük ölçüde azalttığı görülmüştür. 2006 yılında yayınlanan bir çalışmada haftada üç kez egzersiz yapan yetişkinlerde hastalığın belirtilerinin yüzde elli oranında azaldığı görülmüştür. (1)

4) Masaj

Yatmadan önce bacaklara masaj yapılması da bacaklardaki ağrının ve hassasiyetin giderilmesinde faydalıdır. Antiseptik ve spazm giderici lavanta yağı, biberiye yağı, selvi yağı, sedir ağacı yağı gibi aromatik yağlar kullanılarak yapılan masajlar, kaslardaki gerginliği azaltarak kas ağrılarını giderir.

5) Sabun

Hastalığın tedavisinde işe yaradığı söylenen ilginç yöntemlerden biri de çarşafın altına bir kalıp sabun koymaktır. Baldırınızın tam altına yerleştirilen sabunun huzursuz bacak sendromunun belirtilerini tamamen ortadan kaldırdığı söylenmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromunun Bitkisel Tedavisi

Papatya

Sakinleştirici özelliğe sahip olan papatya kasları ve sinir sistemini rahatlatır. Düzenli olarak içilen papatya çayı, sinir sistemini güçlendirerek hastalığın belirtilerini önemli ölçüde hafifletir.

Hastalığın tedavisinde 1 çay kaşığı kurutulmuş papatya, bir bardak haşlanmış suda 5-8 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Tedavinin hızlı sonuç vermesi için 10 gün boyunca her gün 3 bardak içilmesi önerilmektedir.

Kediotu

Binlerce yıldır sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan kediotu, uykuya dalmayı kolaylaştıran en etkili bitkilerden biridir. Kediotu, bedeni ve zihni gevşeterek bacaklardaki hassasiyeti azaltır.

Kediotu, huzursuz bacak sendromunun tedavisinde kullanılan benzodiazepine ile aynı etkileri gösteren bir bitkidir. 2009 yılında yayınlanan bir çalışmada 24 hastaya 8 hafta boyunca her gece uyumadan 1 saat önce 800 miligram kediotu tableti verilmiş, hastalığın belirtilerinde belirgin bir düşüş saptanmıştır. (2)

Karahindiba

Karahindiba bitkisi yüksek oranda magnezyum içerir. Vücudun magnezyum ihtiyacını karşılayarak kas hücrelerine kalsiyum taşınmasına yardımcı olur. Bacaklardaki kaşıntıyı gidererek hastalığın belirtilerini hafifletir.

Karahindiba karaciğeri temizleyen etkili bir bitkidir. Huzursuz bacak sendromunun tedavisinde günde bir kez karahindiba çayı içilir. Karahindiba çayı, sabah kahvaltı yapmadan 10 dakika önce veya akşam yemeğinden 1 saat sonra içilmelidir. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş karahindiba bitkisi 1 bardak kaynamış suya eklenir, 3-4 dakika demlenip süzüldükten sonra içilir.

Sarı Kantaron

Anksiyete, stres, depresyon ve uykusuzluğa iyi gelen sarı kantaron, sinir sistemini yatıştırarak hastalığın belirtilerinin giderilmesine yardımcı olur.

2013 yılında yayınlanan bir çalışmada huzursuz bacak sendromu olan 21 hastaya her gün 300 mg sarı kantaron tableti verilmiş, 10 günlük tedavi sonrasında hastaların 17’sinde belirtilerin önemli ölçüde azaldığı görülmüştür. (3)

Kekik Tohumu

Huzursuz bacak sendromu demir eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Demir eksikliği dopamin seviyelerinde düşüşe ve kaslarda kaşıntı, seğirme ve karıncalanma hissine neden olur. Kekik tohumu vücudun demir ihtiyacını karşılayarak dopamin seviyelerini yükseltir, bacaklardaki rahatsız edici hislerin kaybolmasını sağlar.