Karabiber Yağı

Karabiber Yağı

Karabiber tüm dünya genelinde en fazla kullanılan baharatlardan biridir. Karabiber sadece yemeklere lezzet veren bir baharat değildir, aynı zamanda tıbbi alanda birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, temel maddesi piperin olan karabiberin hücrelerin bozulmasını önlediği ve sindirim sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Pankreas enzimlerini harekete geçiren piperin, yiyeceklerin sindirilme hızını arttırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. (1)

Karabiber Yağının Faydaları

Karabiber, bilimsel adı piper nigrum olan bir biber bitkisinin meyveleridir. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan bu baharat, kalsiyum, manganez, demir, K vitamini, A vitamini, fosfor, potasyum ve selenyum içerir.

1) Ağrı kesicidir.

İltihap sökücü özelliği olan karabiber yağı kas incinmelerinin, tendonitin, artrit ve romatizmanın etkili ilacıdır. 2014 yılında Journal of Alternative and Complementary Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmada boyun ağrısı çeken hastalara mercanköşk, lavanta, nane ve karabiber yağlarının karışımından oluşan krem uygulanmış, 4 hafta sonra hastaların durumunda belirgin bir iyileşme saptanmıştır. (2)

2) Sindirim sistemini güçlendirir.

Hazımsızlığı, ishali giderir, vücutta biriken gazların dışarıya atılmasını kolaylaştırır. Sindirim sisteminin düzgün çalışması için önemli bir salgı olan hidroklorik asit üretimini arttırarak mideyi güçlendirir. Hassas bağırsak sendromunun semptomlarının ve mesane problemlerinin giderilmesinde de etkilidir. (3)

3) Kolesterolü düşürür.

2002 yılında fareler üzerinde yapılan bir çalışmada trigliseriti ve kolesterolü düşürdüğü görülmüştür. (4)

4) Zararlı bakterilere karşı etkilidir.

2014 yılında yayınlanan bir çalışmada, insan vücuduna zarar veren bir patojen olan staphylococcus aureus bakterisine karşı karabiber yağının etkili olduğu saptanmıştır. (5)

5) Solunum yollarını güçlendirir.

Karabiber, mukus ve safra üretimini arttırarak solunum yollarının temizlenmesini sağlar. Bunun için kokusunu solumak veya yemeklere bir-iki damla eklemek yeterlidir.

6) Bedenimizi toksinlerden temizler.

Karabiber yağı, vücudumuzu toksinlerden arındırarak sinir sistemini güçlendirir, kanı temizler, cildi canlandırır ve hafızayı kuvvetlendirir. Karabiber yağı cilde sürüldüğünde bile terlemeyi arttırarak toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

7) Kanseri önler.

2010 yılında Michigan Eyalet Üniversitesi tarafından düzenlenen bir çalışmada, karabiber yağının antioksidan ve iltihap giderici özelliklerine ek olarak kanseri önlediğine yönelik bulgular elde edilmiştir. Karabiberin temel bileşeni olan piperin maddesinin insan vücudundaki kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediği görülmüştür. (6)

7) Sigara içme isteğini azaltır.

Karabiber yağı koklandığı zaman sigara içme isteğini azaltmaktadır. Aynı zamanda tiryakilerde sigara içilmediği zaman ortaya çıkan kaygı ve gerginlik hissini de hafifletmektedir. 1994 yılında Drug and Alcohol Dependence dergisinde yayınlanan çalışmada sigara alışkanlığını bırakmayı kolaylaştırdığı ve tiryakilerin sigarayı içmedikleri zaman ortaya çıkan olumsuz etkileri ortadan kaldırdığı görülmüştür. (7)

Karabiber Yağının Kullanımı

Hazımsızlığın, ishalin ve vücuttaki gazların giderilmesi için; bir tabak yemeğe veya çorbaya bir-iki damla eklenerek kullanılır.

Kas ağrılarının ve eklem ağrılarının giderilmesi için; topikal olarak ağrıyan yere birkaç damla damlatıldıktan sonra masaj yaparak sürülür.

Romatizma ve artrit tedavisinde ağrıyan bölgelere 2-3 damla masaj yapılarak sürülür.

Vücudu toksinlerden arındırmak için, 1-2 damla yemeklere eklenir veya ayak tabanlarına 2-3 damla damlatılarak masaj yapılır.

Rahat nefes almayı sağlamak için; göğüs bölgesine bir-iki damla damlatılarak masaj yapılır.

Sigara içme isteğini azaltmak için; her sigara içme isteğinde doğrudan kokusu içe çekilir.