Kekik Çayı

Kekik Çayı

Kekik, yaz kış yeşil kalan, binlerce yıldır yemeklerde lezzet verici olarak, sağlık alanında ise iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bilimsel adı Thymus vulgaris olan kekiğin anavatanı Akdeniz’dir. Kuzey Avrupa’da, Asya’da ve Afrika’nın bazı bölgelerinde de yetişen bu bitkinin Mısırlılar tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

Kekiğin küçük, yeşil yaprakları vardır. Bahar ve yaz ayları arasında beyaz, pembe, mor ve eflatun renkte çiçekler açar. Kekiğin birçok türü vardır. Genellikle sağlık alanında ve yemeklerde tek bir türü kullanılır. Bitkinin yapraklarından, çiçeklerinden ve ince dallarından hazırlanan kekik çayı, faydalı yağlar, mineraller ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

Kekik Çayı Nasıl Demlenir?

2 çay kaşığı kurutulmuş kekik veya 4 çay kaşığı taze kekik, kaynamış bir bardak suya eklenerek 10 dakika demlendikten sonra tüketilir.

Kekik Çayının Faydaları

Geleneksel tıbbın en güçlü antiseptik tedavi araçlarından biri olan kekik çayı, vücudumuzu zararlı organizmalardan ve mikroplardan temizler. Bu çay özellikle iltihaplı hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Antioksidanlar açısından çok zengindir, hücreleri oksidatif stresten koruyarak bozulmalarını önler, bedeni güçlendirir.

Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.

2013 yılında yayınlanan, Gazi Üniversitesi ve Niğde Üniversitesinin birlikte düzenledikleri bir çalışmada kekik çayının antioksidan etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada Niğde Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan 18 öğrenci iki gruba ayrılmıştır. Kekik çayının güreş müsabakaları sırasında hücrelerdeki oksidatif stres üzerindeki etkilerini incelemek için yapılan çalışmada 9 öğrenciye 35 gün boyunca kekik çayı içirilmiştir. Güreş müsabakaları sonrasında kekik çayının vücuttaki antioksidanların sayısını belirgin düzeyde arttırdığı ve hücrelerin bozulmasını önemli ölçüde engellediği görülmüştür. (1)

Kekik çayı, timol adı verilen ve güçlü bir antioksidan olan bir yağ içerir. Timol yağı, beyindeki hücrelerde Omega 3 yağ asitlerinin ve faydalı yağların artmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan birçok çalışmada kekik bitkisinin Alzheimer hastalığını önlediğine dair güçlü bulgular elde edilmiştir. 1999 yılında fareler üzerinde yapılmış bir çalışmada kekik yağının beyin hücrelerinin yaşlanmasını geciktirdiği keşfedilmiştir.

Solunum yolları hastalıklarını tedavi eder.

Bronşit ve soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olur. Solunum yollarını güçlendirir, akciğerlerdeki mukusu temizler ve solunum yollarını açar. Boğaz enfeksiyonlarında kekik çayı ile gargara yapılması tedaviye yardımcı olur. Kaynamış bir kap suya bir parça kekik atılarak buhar banyosu yapılırsa nefes yollarını açar, solunum yollarındaki enfeksiyonu giderir. Hasta kişinin yattığı odada kekik suyu kaynatılırsa odanın havasını temizler, havadaki mikropları öldürür.

Alerji ve sinüzit tedavilerinde etkilidir.

Bahar nezlesi, alerjiler ve sinüzit rahatsızlıklarında etkilidir. Solunum kaslarını gevşeterek rahatlatır, aynı zamanda astım ataklarını yatıştırır.

Sindirim Sistemini güçlendirir.

Hassas bağırsak sendromu ve mide ağrılarını dindirir. İshali tedavi eder. Mide kaslarını rahatlatır, mide kasılmalarını yatıştırır. Mideyi güçlendirir ve iştah açar. Böbrek iltihabını ve idrar yolları iltihabını giderir. Hassas midesi olanlar için kekik çayı en şifalı çaylardan biridir. Özellikle sürekli mide bulantısı yaşayan kişilere zencefil ile birlikte karıştırıp çayını tüketmeleri tavsiye edilir.

Kekik çayı, sindirim sisteminde bulunan parazitleri ve kurtları yok eder. Aynı zamanda vücuttaki fazla mukusu ve toksinleri temizler. Bağışıklık sistemini güçlendirir, mikroplar, virüsler, bakteriler ve mantarlardan kaynaklanan vücuttaki enfeksiyonlara karşı savaşır, vücut direncini arttırır.

Sinir sistemini güçlendirir.

Vücuda direnç kazandırır ve enerji verir. Zihnin berraklaşmasını sağlar. Depresyon gibi ruhsal problemlerin semptomlarını azaltır. Sinir sistemindeki gerginliğin ve uykusuzluk probleminin giderilmesine yardımcı olur.

Ağrıları dindirir.

Baş ağrılarının ve migren ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Özellikle migren ağrısının başladığı zaman içilirse ağrıların kötüleşmesini engeller. Kekik çayı, kas ağrılarının giderilmesinde ağrı kesici olarak kullanılan çaylardan biridir. Kas ağrıları için banyo suyuna katılarak veya  çayı içilerek kullanılabilir.

Kadınlarda hormonal dengesizlikleri giderir.

Kekik çayı regl dönemi sancılarını hafifletir ve üreme organlarındaki zararlı bakterileri ve organizmaları yok eder. Kekik banyosu, rahim problemlerinin ve vajinal mantar enfeksiyonlarının giderilmesinde etkilidir. Hormon üretimini dengeleyerek karaciğer fonksiyonlarını güçlendirir. Aynı zamanda karaciğeri toksinlerden arındırır.

Kekik Çayının Haricen Kullanımı

Antiseptik özelliklere sahip bu çay yaraların temizlenmesinde sık kullanılır. Böcek ısırıklarından kaynaklanan alerjilerin  ve kaşıntının giderilmesinde etkilidir. Hasar görmüş derinin daha hızlı iyileşmesini sağlar.

* Tırnak mantarı ve tırnak enfeksiyonlarını giderir. Bit, pire ve deri parazitlerini yok eder.

* Romatoid artrit ve romatizma hastalıklarından kaynaklanan eklem iltihaplarının ve ağrıların giderilmesinde etkilidir. Kekik çayına batırılmış bir bezle ağrıyan yerlere bastırılırsa bölgedeki ağrıyı dindirir.

* Göz nezlesi ve iltihaplanmış gözler için pamuklu temiz bir beze soğuk kekik çayı batırılarak gözler bu suyla yıkanıp temizlenir.