KEKİK OTU YAĞI

KEKİK OTU YAĞI

Kekik otu yağı, doğal ve güçlü bir antibiyotiktir. Bir antibiyotiğin yol açtığı yan etkilere yol açmayan kekik otu yağı, bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır, mantar ve virüsleri yok eder. Kekik otu yağı, tırnak mantarlarını yok eder, soğuk algınlığını, dişeti iltihabını ve diş çürüklerini giderir, ince bağırsakta bakteri oluşumu engelleyerek sindirim problemlerini tedavi eder.

Kekik Otu Yağı Nedir?

Kekik otu yağı, bilimsel adı Origanum vulgare olan ve nane ailesinin (Labiatae) bir üyesi olan kekik otu bitkisinden elde edilir. Kekik otu yağı, karvakrol ve timol adı verilen iki güçlü bileşen içerir.

Kekik otu, en az 2,500 yıldır tüm dünya kültürlerinde, geleneksel tıpta soğuk algınlığı, mide ve sindirim hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Kekik otunun Akdeniz mutfağında önemli bir yeri vardır. Özellikle Yunan ve İtalyan mutfağında yemeklere lezzet vermesi için sıklıkla tercih edilen kekik otu, İtalyanların pizzasıyla özdeşleşmiştir. Ülkemizde de en çok kullanılan baharatlardan biridir.

Bitkinin yapraklarından buhar distilasyonu yöntemiyle elde edilen kekik otu yağını elde etmek zahmetli bir iştir. 450 kilo kekik otundan yaklaşık olarak yarım kilo yağ elde edilir.

Kekik Otu Yağının Faydaları

Kekik otu yağı, içinde bulunan karvakrol adı verilen bileşen sayesinde alerjilerin tedavi edilmesinden cilt hücrelerinin korunmasına kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Karvakrol üzerinde yapılmış bilimsel çalışmalara göre kekik otu yağı, bakteriyel enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları, parazitler, virüsler, iltihap, alerjiler, tümörler, hazımsızlık gibi birçok sağlık probleminin giderilmesinde etkilidir.

Doğal bir antibiyotiktir.

Geniş spektrumlu antibiyotikler, zararlı bakterilerin yok edilmesinde etkili olsa da aslında insan için oldukça tehlikelidirler. Çünkü antibiyotikler sadece enfeksiyona yol açan bakterileri öldürmez, aynı zamanda sağlıklı olmamız için ihtiyacımız olan faydalı bakterileri de öldürürler.

Kekik otu yağı, geniş spektrumlu doğal bir antibiyotiktir, ancak bir antibiyotik gibi vücudumuz için yararlı bakterileri öldürmez. Kekik otu yağındaki bileşenler, vücudumuzdaki zararlı bakteri, maya ve mantarlar gibi birçok zararlı patojenle savaşır.

2013 yılında Journal of Medicinal Food dergisinde yayınlanan çalışmada, kekik otu yağının yan etkisi olmayan doğal bir antibiyotik olduğu kanıtlanmıştır. (1)

Bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır.

Bugüne kadar yapılmış düzinelerce bilimsel çalışma, kekik otu yağının antibiyotiklerin yerine kullanılabileceğini doğrulamaktadır. Örneğin kekik otu yağı, insan için en zararlı bakterilerden biri olan E. Coli’ye karşı oldukça etkilidir.

2011 yılında yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre kekik otu yağının beş farklı bakteri türüne karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu çalışmada kekik otu yağının, E. Coli bakterisine karşı etkili olduğu, sindirim sistemini güçlendirerek besin zehirlenmelerinden kaynaklanan ölümleri önleyebileceği ortaya çıkmıştır. (2)

2013 yılında Journal of the Science of Food and Agriculture dergisinde yayınlanan çalışmada kekik otu yağının 7 bakteri türünün büyümesini engellediği görülmüştür. (3)

İlaçların yan etkilerini giderir.

Son yıllarda yapılan akademik çalışmalar kekik otu yağının kemoterapi ve kronik artrit gibi tıbbi ilaçların yan etkilerinin giderilmesine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

2015 yılında International Journal of Clinical and Experimental Medicine dergisinde yayınlanan ve Türk bilim insanlarının fareler üzerinde yaptığı bir çalışmada “metotreksat” adı verilen ilacın yan etkilerini giderdiği görülmüştür.

Metotreksat, kanserden romatoid artrite kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların etken maddesidir. Bu madde aynı zamanda tehlikeli yan etkilere sahiptir. Bu madde ince bağırsakta zehirli maddelere yol açmaktadır. Bu çalışmada kekik otu yağı kullanıldığında metotreksat kullanımından kaynaklanan ince bağırsaktaki zehirli maddelerin büyük ölçüde azaldığı kanıtlanmıştır. (4)

 

KAYNAKLAR

 

(1) Bejaoui A, Chaabane H, Jemli M, Boulila A, Boussaid M. (2013). Essential Oil Composition and Antibacterial Activity of Origanum vulgare subsp. Glandulosum Desf. At Different Phenological Stages. J Med Food, 16 (12): 1115-1120.

(2) Karakaya S, El S. N, Şahin S. (2011). Antioxidant and antimicrobial activities of essential oils obtained from oregano (Origanum vulgare ssp. hirtum) by using different extraction methods. J Med Food, 14 (6): 645-652.

(3) Teixeira B, Marques A, Ramos C, Serrano C, Matos O, Neng N. R, Nogueira J. M, Saraiva J. A, Nunes M. L. (2013). Chemical composition and bioactivity of different oregano (Origanum vulgare) extracts and essential oil. J Sci Food Agric, 93(11): 2707-2714.

(4) Türkçü G, Alabalık A. N, Bozkurt M, İbiloğlu İ, Fırat U, Büyükbayram H. (2015). Protective effects of carvacrol and pomegranate against methotrexate-induced intestinal damage in rats. Int J Clin Exp Med, 8 (9): 15474-15481.2 thoughts on “KEKİK OTU YAĞI”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.