Keklik Otu

Keklik Otu

Bilimsel adı Adonis Vernalis olan keklik otu bitkisi, avcıotu, sülüngözü veya keklik gözü olarak da bilinir. 30-40 santimetreye kadar uzayabilen, çok yıllık bir bitkidir. Nisan ve Mayıs aylarında büyük, sarı çiçekler açar. Anavatanı Kuzey Avrupa, Sibirya ve Labrador’dur. Ural dağlarında bolca bulunur. Türkiye’nin her yerinde yetişmektedir.

Şifalı bir bitki olan keklik otunun uzun bir tıbbi geçmişi vardır. Rusya’da alternatif tıpta vücuttaki sıvı kaybının, krampların, regl düzensizliklerinin giderilmesinde kullanılır. İlk kez 1879’da kalp ilacı olarak kullanılmıştır. Kalp atışını düzene sokar, kalp çarpıntısını giderir. Düşük kan basıncını yükseltir. Anjin hastalığının tedavisinde etkilidir.

Keklik Otunun Faydaları

Keklik otu, antik zamanlarda cinsel ilişki ile bulaşan hastalıkların ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Tıbbi tedavide genellikle bitkinin kurutulmuş çiçekli kısımları kullanılır. Bitkinin şifalı bileşenleri, kardenolit adı verilen kardiyak glukozitlerdir. Bu bileşenler, vücutta kalbin işlevlerinin güçlendirilmesinde kullanılır, vücutta depolanmaz.

1) Ağrıları giderir.

Bitkinin tohumları vücutta biriken gazların kolayca atılmasını sağlar. Bağırsak sancılarını giderir. Mide ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda mideyi güçlendirir.

2) Baş dönmesini giderir.

Mide bulantısı ve baş dönmesinin giderilmesinde etkilidir. Vertigo hastalığına faydalıdır, hastalığın kontrol kaybı ve yön kaybı gibi belirtilerini hafifletir. Ayrıca yolculuklarda araba tutmasını ve mide bulantısını geçirir.

3) Böbrek taşlarını düşürür.

Vücudu toksinlerden temizleyen bu bitki böbrek taşlarını eritir. Böbrek taşlarının küçülmesini, acısız ve ağrısız bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar.

4) Kalp hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

Keklik otu, kardiyak glikosit adı verilen bir madde içerir. Bu madde kalp hastalıklarının tedavisinde oldukça faydalıdır. Yağlanmadan dolayı hasar görmüş kalp damarlarını hızlı bir şekilde tedavi eder. Kalp ritmini düzenler ve kalbi güçlendirir.

Kalp yetmezliği ile zayıf kan dolaşımından kaynaklanan kalp işlev bozukluğunda faydalıdır. Kalp kapakçığının daralmasında tedaviye yardımcı olur.

5) Düşük kan basıncının tedavisinde etkilidir.

Düşük tansiyonu yükselterek kan basıncını dengeler.

6) Vücuttaki ödemi giderir.

Vücutta biriken fazla sıvının atılmasını sağlayarak şişkinliği giderir.

7) Bağırsak solucanlarını yok eder.

Bağırsakları zararlı maddelerden ve organizmalardan temizler, solucan ve kurtlardan arındırır.

8) Anksiyeteye faydalıdır.

Stres ve anksiteden kaynaklanan kalp çarpıntılarını giderir, vücudu sakinleştirir.

9) Anjin hastalığının tedavisinde etkilidir.

Anjin hastalığını tedavi eder. Alternatif tıbbın ilacı olan Adonis adlı anjin ilacının etken maddesidir.

Keklikotunun Diğer Faydaları

Keklikotu kaynamış suya eklenip bu suyla banyo yapıldığında gözenekleri açar, cildi temizler.

Romatizma hastaları keklikotu ile banyo yaparlarsa ağrıları hafifler. Aynı zamanda keklikotu banyosu, bağırsak sancısı çekenler için de faydalıdır. Bunun için; kaynamış bir suya bir tutam keklikotu eklenip, su cildi yakmayacak dereceye ulaştığında 10-15 dakika bu suda oturulur. Keklikotu banyosu haftada birkaç kez tekrarlanır.

Uyarılar

Keklikotu zehirli bir bitkidir. Yanlış dozda kullanıldığında ölümcül olabilir, bu yüzden mutlaka bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır.

Çocukların ve hamilelerin kullanması tavsiye edilmez.