Lavanta Yağı – Doğanın En Güçlü Bitkisel İlacı

Lavanta Yağı – Doğanın En Güçlü Bitkisel İlacı

En popüler aromatik yağlardan biri olan lavanta yağı, kullanımı en güvenli ve en şifalı yağlardan biridir. Doğanın en güçlü bitkisel ilacı olarak bilinen bu yağ, birçok sağlık problemini tedavi edebilen bir yağdır.

Lavanta yağının kimyasal bileşenleri, antibakteriyel ve antiseptik özelliktedir. Katkı maddesi içermeyen lavanta yağı, seyreltilmemiş şekilde yanıkların üzerine sürüldüğünde yanıkları iyileştirir ve acıyı giderir, tedavi sürecini hızlandırır. Lavanta yağının iyileştirici gücünü keşfeden ilk insan, Dr. Rene Gattefosse, laboratuarında çalışırken elinin yanması sonucunda içinde su olduğunu zannettiği yakınındaki bir kâseye daldırınca acısının hemen geçtiğini gördü. Doktorun eli birkaç gün içinde hızla iyileşti ve kimyasal yanıktan geriye hiçbir şey kalmadı. Bu kâsenin içinde, doktorun parfüm yapımında kullandığı saf lavanta yağı vardı.

Uykusuzluğa iyi gelir.

Masaj yağı olarak kullanılan bu yağ, yatmadan önce ayak tabanlarına sürüldüğünde veya uyurken başucuna konulacak bir kâse suyun içine birkaç damla eklendiğinde bedeni gevşetir ve uykuya dalmayı kolaylaştırır. Stres yaşadığınızda yastığınız üzerine birkaç damla saf lavanta yağı damlatırsanız, adrenal hormonlarınızı dengeleyecek, lavanta yağının eşsiz kokusu rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Stres ve anksiyeteyi azaltır.

Bu yağ, en iyi stres giderici yağlardan biridir. Avuç içlerinize bir-iki damla damlatıp kokusunu içinize çekerseniz stres seviyelerinizi hızla düşürüp rahatlamanızı sağlar.

Etkili bir ağrı kesicidir.

Lavanta yağının özellikle baş ağrılarının giderilmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Birkaç damlasıyla şakaklara masaj yapıldığında veya koklandığında baş ağrılarını geçirir. Migren ağrılarının doğal olarak giderilmesinde etkili olan bu yağ, migren semptomlarını hızlı bir şekilde azaltmaktadır.

Travmalarda ve yaralanmalarda, kas ağrılarında, zeytinyağına veya ayçiçeği yağına birkaç damla eklenerek ağrıyan bölgeye masaj yapıldığında ağrıları hafifletir, iyileşme sürecini hızlandırır.

Mantar enfeksiyonlarını giderir.

Bu yağ, doğal bir mantar önleyicidir. Ayak mantarlarının en doğal gideren en etkili ve doğal şifasıdır. Her gün düzenli olarak ılık su ile doldurulmuş bir kap suya birkaç damla lavanta yağını ekleyip ayaklarınızı bu suda 15 dakika beklettiğinizde mantar problemini giderir. El ve ayak siğilleri ile sedef hastalığına da iyi gelir.

Akne ve egzama problemlerine iyi gelir.

Lavanta yağı, papatya yağı ile karıştırılarak cilde sürüldüğünde egzama ve akne problemlerini giderir.  Cildi yatıştırır. Cilt tonunu dengeler. Cilt lekelerinin görünümünü hafifletir.

Günümüzde lavanta yağı, sabunlarda, şampuanlarda, parfümlerde ve losyonlarda etken madde olarak kullanılmaktadır. Lavanta yağı içeren bu ürünleri kullanarak da cildinizin rahatlamasını sağlayabilir, lavanta yağının iyileştirme gücünden faydalanabilirsiniz.