LİMON YAĞI

LİMON YAĞI

Limon yağı, ayurvedik tıpta en az bin yıldır birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Çok yönlü bir kullanım alanına sahip olan limon yağı güçlü bir antioksidan ve bakteri öldürücüdür. Amerika’da İngiliz denizcilerin açık denizde bakteriyel enfeksiyonlardan korunmak için limon kullandıkları bilinir.

Limon yağının sağlık açısından faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Limon, vücuttaki toksinleri temizleyebilen bir meyvedir. Enerji verir, cildi arındırır, vücuttaki mantarlar ve zararlı bakterilerle savaşır.

Limon yağı, diş beyazlatmaktan ev temizlemeye kadar, duygusal ve zihinsel rahatsızlıklardan mide rahatsızlıklarının tedavisine kadar birçok amaç için etkili bir yağ olduğundan aromaterapinin en temel yağlarından biridir.

Limon Yağı Nedir?

Limon, bilimsel adı citrus olan, rutaceae ailesine ait çiçekli bir bitkidir. Limon dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilse de anavatanı Asya’dır ve Avrupa’ya milattan sonra 200 yılında getirildiği düşünülmektedir.

Limon yağı, limon meyvesinden soğuk presleme yöntemiyle elde edilir. Limon yağı, terpenler, aldehitler, esterler ve steroller gibi birçok faydalı bileşenden oluşur. (1)

Limon Yağının Faydaları

Ferahlatıcı bir kokusu olan limon yağı, canlandırıcı, arındırıcı ve temizleyici özelliklerinden dolayı popüler bir yağdır. Araştırmalar, limon yağının güçlü antioksidanlar içerdiğini, iltihabı giderdiğini, bakteri ve mantarları yok ettiğini, bedene canlılık ve enerji verdiğini, sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Mide bulantısını giderir.

Mide bulantınız varsa, bulantıdan kurtulmanın bir yolunu arıyorsanız ve özellikle hamileyseniz ve sabah bulantılarından şikayetçiyseniz limon yağını kullanabilirsiniz. Mide bulantılarında limon yağını koklamak bulantıyı kısa sürede geçiriyor.

2014 yılında İran’da hamileler üzerinde yapılan bir deneyde sabah bulantıları ve kusma şikayeti olan 100 kadın iki gruba ayrıldı. Deney grubuna bulantı yaşadıkları her seferinde limon yağı koklatıldı. Limon yağının, bulantı ve kusma şikayetlerini tamamen giderdiği görüldü. (2)

Sindirim sistemini güçlendirir.

Limon yağı sindirim sistemini güçlendirir, gastrit ve hazımsızlığa iyi gelir.

2009’da fareler üzerinde yapılan bir deneyde, limon yağı verilen farelerde gastrit semptomlarının kaybolduğu görülmüş, bu çalışmayla limon yağının, mide mukozasını koruduğu keşfedilmiştir. (3)

Cildi güzelleştirir.

Limon yağı, akne problemini hafifletir, cildi onarır ve nemlendirir. Yapılan deneylerde limon yağının hasar görmüş cilt hücrelerini onardığı kanıtlanmıştır. Limon yağı güçlü bir antioksidandır, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak yaşlanma etkilerini giderir, cildi gençleştirir. (4)

Bedeni toksinlerden temizler.

Limon yağı bedeni arındırır ve vücuttaki zararlı maddeleri yok eder. Kanı ve karaciğeri temizler.

2016 yılında, karaciğeri ve böbrekleri zarar gören fareler üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre limon yağının bu organlardaki oksidatif stresi ve hasarı azalttığı görülmüştür. (5)

Mantarı yok eder.

2015 yılında aromatik yağların diş sağlığı üzerindeki etkilerinin incelendiği bir çalışmada, limon yağının özellikle insan vücuduna zarar veren üç mantar türünü yok ettiği görülmüştür. (6)

 

(1) Hsouna A. B, Halima N. B, Smaoui S, Hamdi N. (2017). Citrus lemon essential oil: chemical composition, antioxidant and antimicrobial activities with its preservative effect against Listeria monocytogenes inoculated in minced beef meat. Lipids Health Dis, 16: 146.

(2) Yavari P, Safajou F, Shahnazi M, Nazemiyeh H. (2014). The Effect of Lemon Inhalation Aromatherapy on Nausea and Vomiting of Pregnancy: A Double-Blinded, Randomized, Controlled Clinical Trial. Iranian Red Crescent Medical Journal, 16 (3): e 14360.

(3) Moraes T. M, Kushima H, Moleiro F. C, Santos R. C, Rocha L. R, Marques M. O, Vilegas W, Hiruma-Lima C. A. (2009). Effects of limonene and essential oil from Citrus aurantium on gastric mucosa: role of prostaglandis and gastric mucus secretion. Chem Biool Interact, 180 (3): 499-505.

(4) Calabrese V, Randazzo S. D, Catalano C, Rizza V. (1999). Biochemical studies on a novel antioxidant from lemon oil and its biotechnological application in cosmetic dermatology. Drugs Exp Clin Res, 25 (5): 219-225.

(5) Bouzenna H, Dhibi S, Samout N, Rjeibi I, Talarmin H, Elfeki A, Hfaiedh N. (2016) The protective effect of Citrus limon essential oil on hepatotoxicity and nephrotoxicity induced by aspirin in rats. Biomed Pharmacother, 83: 1327-1334.

(6) Dagli N, Rushabh D, Rasha S.M, Kusai B. (2015). Essential oils, their therapeutic properties, and implication in dentistry: A review. J Int Soc Prev Community Dent, 5 (5): 335-340.