Limonun Faydaları: Toksinlerden Kurtulun

Limonun Faydaları: Toksinlerden Kurtulun

Öyle bir içecek düşünün ki hem hazırlaması kolay ve ucuz olsun, hem cilde tazelik versin, hem sindirimi güçlendirsin, hem kilo vermeye yardımcı olsun, hem de C vitamini deposu olsun. Sağlık açısından çok faydalı bir içecek olan limonlu su, bunların hepsini aynı anda karşılayan, mucizevî bir içecektir.

Antik Roma’da suyun içine hoş koku vermesi için birkaç damla limon suyu damlatırlardı. Tarihte, dinç ve sağlıklı kalmak için tüketilen başlıca içeceklerden biri olan limon suyu, günümüzde yeniden keşfediliyor. Artık her yerde limonun faydaları anlatılıyor. Peki, gerçekten limon sağlığa faydalı mı, eğer öyleyse, limonun faydaları nelerdir, gelin birlikte inceleyelim.

Limon Suyunun Besin Değerleri

Sağlık uzmanlarına göre vücudumuza en faydalı içeceklerden biri olan limonun, en önemli özelliği yüksek oranda C vitamini içermesidir. Bir bardak taze sıkılmış limonun suyunda, günlük almamız gereken C vitamini ihtiyacımızın %187’si bulunur. Limon, aynı zamanda potasyum mineralleri açısından da oldukça zengindir.

1 bardak taze sıkılmış limonun suyunda bulunan başlıca besin özellikleri şunlardır:

* 61 kalori

* 3 gram protein

* 6 gram şeker

* 112 miligram C vitamini

* 303 miligram potasyum

* 31,7 mikrogram folik asit

* 14,6 miligram magnezyum

* 1 gram fiber

* 0,4 miligram E vitamini

* 0,1 miligram tiyamin adı verilen B vitamini kompleksi

* 0,1 miligram bakır

* 0,1 miligram B6 vitamini

Limonun Faydaları

Boğaz iltihaplarına, sindirime, diş problemlerine, romatizmaya, obeziteye, yüksek kan basıncına, deriye ve saçlara iyi gelir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren basit ama etkili bir içecektir. Limonlu su içmek, vücudu alkali hale getirerek hastalıklara karşı korur ve vücutta zararlı bakterilerin çoğalmasını önler.

Limonlu su içmenin en iyi bilinen faydaları, böbrek taşlarını düşürmesi, felci önlemesi ve vücut ısısını dengelemesidir. Bu basit ama etkili içeceğin, sağlık açısından birçok faydası vardır.

Sindirimi kolaylaştırır, toksinlerin atılmasını sağlar.

Limondaki atomik yapı, mide suyuna çok benzediği için, karaciğerin safra üretimini arttırmasını sağlayarak sindirim sistemini güçlendirir. Aynı zamanda hazımsızlığı gidererek mideyi rahatlatır.

Limonun içinde bulunan asitler, vücuda faydalı besinlerin daha yavaş sindirilmesini sağlar. Limonlu su böylece, insülin seviyelerinin daha dengeli bir hale gelerek sabitlenmesine ve yiyeceklerden daha fazla faydalı besin alınabilmesini sağlar. Besin emilimini iyileştirerek şişkinliği önler.

Limonda bulunan asitler, karaciğerin çalışmasını hızlandırır ve toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Günde 3 bardak, şekersiz, taze sıkılarak içilirse vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlayarak bedene canlılık ve zindelik verir.

Bedenin genç kalmasını sağlar.

Limonlu su, C vitamini açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücreleri, oksidatif hasarlara karşı koruyarak bedene gençlik ve tazelik verir.

Cilt hücrelerini yeniler.

Limonda bulunan güçlü antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerle savaşarak cilt hücrelerini yeniler, cilde parlaklık ve tazelik kazandırır. Aynı zamanda vücutta kolajen üretimini tetikleyerek yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların görünümünün azalmasına yardımcı olur. Düzenli olarak limonlu su içmenin, cildin daha genç görünmesini sağladığı, son yıllarda yayınlanan, Amerika’da yapılan bir çalışma ile kanıtlanmıştır.