MELİSA (LİMONOTU) YAĞI

MELİSA (LİMONOTU) YAĞI

Nane ailesinin bir üyesi olan melisa bitkisi, limonotu olarak da bilinir. Bilimsel adı melissa officinalis’dir. Avrupa’nın kuzey bölgelerinde, Orta Asya’da ve Orta Doğu’da yaygın olarak yetiştirilir.

 

Bitkinin özellikle yaprakları tıbbi tedavi amacıyla kullanılır. Melisa yaprakları, bulaşık deterjanlarında, parfüm yapımında ve haşereleri uzak tutmak için üretilen organik böcek ürünlerinde kullanılır. Melisa yaprakları, ev yapımı diş macunu yapımında da kullanılır.

 

Melisa, geleneksel tıpta, özellikle Avusturya’da yüzyıllardır  doğal bir şifa ilacı olarak yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Almanya’da 14. yüzyılda yapılan ve hâlâ satılan bir tür maden suyu olan karmelit suyunun içindeki maddelerden biridir. Bu su, özellikle baş ağrılarının ve sinir ağrılarının giderilmesinde etkilidir.

 

Limonotu Yağının Faydaları

 

Kalp ve karaciğer hastalıklarını önler.

 

Son yıllarda yapılmış iki araştırmanın sonuçlarına göre melisa yağının, kalbi ve karaciğeri koruduğu kanıtlanmıştır.

 

Melisa yağı, diğer adıyla limon otu yağı, sadece koklanarak yüksek trigliserit seviyelerini düşürebilen bir yağdır. Karaciğerdeki kolesterol sentezini kolaylaştırarak karaciğeri korur. 2012 yılında yapılmış bir çalışmaya göre melisa yağının sadece koklanarak karaciğerde kansere yol açabilecek faktörlerin giderilebildiği saptanmıştır. (1)

 

2016 yılında yapılmış bir çalışmada miyokardiyal kalp hasarı olan hayvanlara melisa yağı içirilmiştir. Melisa yağı verilen hayvanlarda kalp atışının düzene girdiği ve kan basıncının normale döndüğü görülmüştür. (2)

 

İran’da geleneksel tıpta melisa yağı yıllardır kalp çarpıntısının giderilmesinde kullanılmaktadır. İran’da 2015 yılında yapılan bir çalışmada 14 gün boyunca kalp çarpıntısı olan yetişkin 71 hastaya 500 mg melisa yağı verilmiş, 14 günün sonunda hastaların kalp çarpıntılarının belirgin bir biçimde azaldığı tespit edilmiştir. (3)

 

Melisa yağı, kalp ritim bozuklukları üzerinde de oldukça etkili bir yağdır. 2015 yılında kalp ritim bozukluğu olan fareler üzerinde yapılmış bir deneyde, taşikardi gibi kalp ritim bozukluklarını önemli derecede azalttığı görülmüştür. (4)

 

Melisa yağı, antibakteriyel bir yağdır.

 

Melisa yağının geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılmasının en önemli nedeni, antibakteriyel bir yağ olmasıdır. Melisa yağı, sadece koklanarak kullanıldığında bile, vücuttaki zararlı bakterileri etkisiz hale getirmektedir.

 

Melisa yağı, maya mantarlarının sebep olduğu bir enfeksiyon olan kandida hastalığına karşı da etkilidir.

 

Melisa yağı, uyku problemine, konsantrasyon bozukluğuna, depresyona iyi gelir.

 

Anksiyete ve insomnia (uykusuzluk) hastalıklarının en etkili tedavi yöntemlerinden biri olan melisa yağı, özellikle uyku problemi üzerinde etkilidir. Melisa yağı, yatıştırıcı etkiye sahiptir; sinirleri yatıştırır ve uykuya dalmayı kolaylaştırır. Hiperaktivite ve konsantrasyon problemi olan çocuklarda kullanıldığında anksiyete, gerginlik, uyku problemi gibi hiperaktivite semptomlarını yüksek ölçüde azalttığı görülmüştür. (5)

 

Yetişkinlere yoğurda karıştırılarak verildiğinde duygudurumu bozukluğunu önemli ölçüde düzelttiği ve zihinsel performansı arttırdığı belirlenmiştir. (6)

 

(1) Jun H, Lee J. H, Jia Y, Hoang M, Byun H, Kim K. H, Lee S. (2012). Melissa officinalis Essential Oil Reduces Plasma Triglycerides in Human Apolipoprotein E2 Transgenic Mice by Inhibiting Sterol Regulatory Element –Binding Protein-1c-Dependent Fatty Acid Synthesis. The Journal of Nutrition, 142 (3): 432-440.

(2) Joukar S, Asadipour H, Sheibani M, Najafipour H, Dabiri S. (2016). The effects of Melissa officinalis (lemon balm) pretreatment on the resistance of the heart to myocardial injury. Pharm Biol, 54 (6): 1005-1013.

(3) Alijaniha F, Naseri M, Afsharypuor S, Fallahi F, Noorbala A, Mosaddegh M, Faghihzadeh S, Sadrai S. (2015). Heart palpitation relief with Melissa officinalis leaf extract: double blind, randomized, placebo controlled trial of efficacy and safety. J Ethnopharmacol, 164: 378-384.

(4) Akhondali Z, Dianat M, Radan M. (2015). Negative Chronotropic and Antidysrhythmic Effects of Hydroalcoholic Extract of Lemon Balm (Melissa Officinalis L.) on CaCI2- Induced Arrhythmias in Rats. Electron Physician, 7 (1): 971-976.

(5) Gromball J, Beschorner F, Wantzen C, Paulsen U, Burkart M. (2014). Hyperactivity, concentration difficulties and impulsiveness improve during seven weeks treatment with valerian root and lemon balm extracts in primary school children. Phytomedicine, 21 (8-9): 1098-1103.

(6) Scholey A, Gibbs A, Neale C, Perry N, Ossoukhova A, Bilog V, Kras M, Scholz C, Sass M, Buchwald-Werner S. (2014). Anti-stress effects of lemon balm-containing foods. Nutrients, 6 (11): 4805-4821.

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.