MİSK ADAÇAYI YAĞI

MİSK ADAÇAYI YAĞI

Bilimsel adı salvia sclarea olan misk adaçayı bitkisi şifa alanında uzun bir geçmişe sahiptir. Adı “berrak” anlamına gelen Latince “clarus” sözcüğünden gelir.

Misk adaçayı yağının ana bileşenleri sklareol, alfa terpineol, geraniol, linalil asetat, linalool, karyofilil, neril asetat ve germacren-D’dir.

Misk Adaçayı Yağının Faydaları

Şifa alanında başlıca kullanım alanı hormonların dengelenmesidir. Regl şiddetini ve döngüsünü düzenler, hormonları dengeler, hormonal dengesizlikleri giderir.

Misk adaçayı hormonlarla ilgili sağlık problemlerini tedavi etmesinin yanı sıra birçok hastalığa iyi gelen bir bitkidir. Sindirim sistemini destekler, göz sağlığını güçlendirir, astıma iyi gelir, lösemi ile mücadele eder.

Kadınların regl sorunlarını giderir.

Misk adaçayı yağı, hormonları dengeleyerek adet döngüsünü düzene sokar. Regl ağrılarını, şişkinliği, ruh hali değişimlerini hafifletir.

İngiltere’de Oxford Brooks Üniversitesinde yapılan ve 2000 yılında bir çalışmada, aromaterapinin hamile kadınlar üzerinde etkileri incelendi. 8 yıl süren bu çalışmada kullanılan 10 uçucu yağdan misk adaçayı yağı ile papatya yağının doğum sırasında ağrıların azaltılmasında en etkili yağlar olduğu belirlendi. (1)

2012 yılında yayınlanan başka bir çalışmada Kore’de liseye giden 55 kızda aromaterapinin regl ağrıları üzerindeki etkileri incelendi. Karın bölgelerine günde bir kez badem yağı, misk adaçayı yağı, mercanköşk, tarçın, zencefil ve sardunya yağları karışımı ile masaj yapıldı. 24 saat sonra deneklerin ağrılarında önemli ölçüde azalma görüldü. (2)

Hormonları dengeler.

Günümüzde birçok sağlık sorunu yüksek östrojenli gıdalar tüketmekten kaynaklanan vücuttaki aşırı östrojen seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Misk adaçayı bu östrojen seviyelerini dengeleyen nadir uçucu yağlardan biridir.

Bitkisel östrojen içeren misk adaçayı, östrojen seviyelerini dengeler, uterusu onarır, rahim ve yumurtalık kanseri riskini azaltır.

2014 yılında Journal of Phytotherapy Research dergisinde yayınlanan çalışmada misk adaçayı yağı koklandığında kortizol seviyelerini yüzde 36 azalttığı tespit edilmiştir. Depresyon tanısı konmuş 50 yaş üstü menopoza girmiş 22 kadın üzerinde yapılan bu çalışmada bu yağı koklamanın tiroid hormon düzeylerini arttırdığı da görülmüştür. (3)

Uykusuzluk problemini giderir.

Uykusuzluk problemi gün içinde yorgunluğa sebep olur. Uykusuzluk sadece enerji seviyelerini değil ruh halini, sağlığı, iş performansını ve yaşam kalitesini de etkiler.  Uykusuzluğun iki temel nedeni hormonal dengesizlikler ve strestir.

Misk adaçayı yağı doğal bir sakinleştiricidir. Stresi azaltarak ve hormonları dengeleyerek uykusuzluk problemini giderir.

Yatmadan önce başucunuza koyacağınız su dolu bir kâsenin içine birkaç damla misk adaçayı damlatarak gece boyunca rahat ve kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz.

Kan dolaşımını dengeler.

Misk adaçayı yağı, kan damarlarını açarak kan dolaşımını dengeler. Kaslara giden oksijen miktarını arttırır, organların fonksiyonunu güçlendirir.

2013 yılında yayınlanan bir çalışmada idrar tutma sorunu yaşayan kadınlarda misk adaçayı ve lavanta koklamanın kan basıncını düşürme yeteneği ölçülmüştür. 60 dakika boyunca 34 kadına lavanta veya misk adaçayı yağı koklatılmış, misk adaçayı yağının kan basıncını ve solunum hızını önemli ölçüde düşürdüğü görülmüştür. (4)

Kolesterolü düşürür.

Karaciğer tarafından üretilen kolesterol, vücutta sinirlerin ve hormonların düzgün çalışabilmesi gerekli bir maddedir. Ancak kanda yağ asitlerinde biriktiği zaman kanın akışını engelleyerek kalp krizi veya felç riskini arttırır. Misk adaçayı kokusu, kolesterol seviyelerini düşürerek kalp sağlığını korur.

Stresi azaltır.

Misk adaçayı yağı, anksiyetenin en etkili tedavi yollarından biridir. Zihni ve bilinci berraklaştırır, zihni güçlendirir, kaygı duygusunu önemli ölçüde azaltır.

2010 yılında yayınlanan ve Kuzey Kore’de yapılan akademik bir çalışmanın sonuçlarına göre misk adaçayı yağının etkili ve doğal bir antidepresan olduğu kanıtlanmıştır. Bu çalışmada, depresyonlu farelere papatya, misk adaçayı, biberiye ve lavanta yağları koklatılmış veya enjekte edilmiş, bu yağlar içinde misk adaçayı yağının depresyon ve anksiyeteye yol açan hormonları gözle görülür biçimde dengelediği görülmüştür. (5)

Lösemi ile savaşır.

Yunanistan’da yapılan, 1999 yılında yayınlanan bir çalışmada misk adaçayı yağında bulunan sclareol maddesinin lösemili kanser hücrelerini öldürebildiğini kanıtlamıştır. (6)

Misk Adaçayı Yağı Nasıl Kullanılır?

Hormonları dengelemek, stres, anksiyete ve depresyon tedavisi için;

Bir kap suya birkaç damla damlatılarak odaya yayılan kokusundan istifade edilir.

Göz bakımı için;

Temiz ve ılık ıslak bir beze 2-3 damla damlatılarak iki gözün üzerine yerleştirilip 10 dakika boyunca bastırılır.

Astım tedavisi için;

Lavanta yağı ile 4 damla misk adaçayı yağı karıştırılarak göğüs ve sırt bölgesine sürülür.

 

(1) Burns E, Blamey C, Ersser S J, Lloyd A J, Barnetson L (2000). The use of aromatherapy in intrapartum midwifery practice an observational study. Complementary Therapies in Nursing and Midwifery, 6 (1): 33-34.

(2) Hur M H, Lee M S, Seong K Y, Lee M K (2012). Aromatherapy Massage on the Abdomen for Alleviating Menstrual Pain in High School Girls: A Preliminary Controlled Clinical Study. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, Volume 2012, 1-3.

(3) Lee K B, Cho E, Kang Y S (2014). Changes in 5-hydroxytryptamine and cortisol plasma levels in menopausal women after inhalation of clary sage oil. Phytotherapy Research, 28 (12): 1897.

(4) Seol G H, Lee Y H, Kang P, You J H, Park M, Min S S (2013). Randomized controlled trial for Salvia sclarea or Lavandula angustifolia: differential effects on blood pressure in female patients with urinary incontinence undergoing urodynamic examination. Journal of Alternative and Complementary Medicine, 19 (7): 664-670.

(5) Seol G H, Shim H S, Kim P J, Moon H K, Lee K H, Shim I, Suh S H, Min S S (2010). Antidepressant-like effect of Salvia sclarea is explained by modulation of dopamine activities in rats. Journal of Ethnopharmacology, 130 (1): 187-190.

(6) Dimas K, Kokkinopoulos D, Demetzos C, Vaos B, Marselos M, Malamas M, Tzavaras T (1999). The effect of sclereol on growt and cell cycle progression of human leukemic cell lines. Leukemia Research, 23 (3): 217-234.