Orkide Bakımının Püf Noktaları

Orkide Bakımının Püf Noktaları

Aşkın ve güzelliğin simgesi orkideler bakımı en kolay çiçeklerdendir. Ancak orkide bakımında bazı püf noktalarının bilinmesi gerekir.

Doğru Orkideyi Seçmek

Orkide bakımı, doğru orkideyi seçmekten geçiyor. Bazı orkideler çok hızlı büyüyerek geniş alan isterler. Orkide türlerini inceleyerek evinize, orkideyi bakıp büyüteceğiniz mekâna en uygun orkide türünü seçmelisiniz.

Phalaenopsis

Güve orkidesi veya pervane orkidesi olarak da bilinir. Evde yetiştirilen en zarif orkide türlerinden biridir. Uzun sürgünler veren renkli çiçekleri aylarca tazeliğini korur. Kış ayında veya baharın başlangıcında çiçek açmaya başlar. Az ışık ister ve kapalı mekânlara kolayca uyum sağlar.

Cattleya

Yılda bir kez, ilkbahar veya sonbaharda çiçek açar ve çiçekler iki ile altı hafta dayanır. Cattleya bol ışık isteyen bir orkide türüdür.

Dendrobium

Uzun, zarif çiçek sürgünleri veren Dendrobium tipik olarak beyaz veya eflâtun ya da her iki rengin karışımı renkte çiçek açar. Sonbahar ve kış boyunca çiçek açan Dendrobium’un çiçekleri 3-4 hafta dayanır. Bakımı en kolay orkide türüdür.

Paphiopedilum

Açtığı çiçeklerin taç yaprakları küçük bir kese gibidir ve bu taç yaprakları terliğe benzediği için hanım terliği olarak da bilinir. Yaprakları yeşil ve beyaz renktedir. Direk güneş ışığını sevmez, ancak bol güneş görmesi gerekir.

Orkidelerin Sulanması

Orkideler türlerine göre her 5 ile 12 günde bir sulanmalıdır. Paphiopedilum, Miltonia, Cymbidium ve Dontoglossum’un toprakları her zaman çok az nemli olmalıdır. Cattleya, Oncidium, Brassia ve Dendrobium büyüme döneminde nemli tutulmalı, ancak büyüme dönemi bittikten sonra sulama zamanları arasında toprağın kurumasına izin verilmelidir. Phalaenopsis, Vanda ve Ascocenda türlerinin toprağı her zaman neredeyse kuru denilebilecek kadar az nemli tutulmalıdır.

Orkidelerin sulama sırasında yaprakları ıslanırsa mutlaka bir bez parçasıyla kurulanmalıdır. Orkideler kil yapımı bir saksıdaysa plastik saksıda olan bir orkideden daha sık sulanmalıdır.

Gübreleme

Orkidelere ayda bir kez olmak üzere gübre vermek onları güçlendirecek, ömürlerini uzatacaktır. 30 oranında Nitrojen, 10 oranında fosfor ve 10 oranında potasyum içeren bir gübre orkideler için idealdir. Özellikle yeni sürgünler vermeye başlayan bir orkide için nitrojen oranı fazla olan bir gübre faydalı olacaktır.

Saksı Seçimi

Orkidelerin çoğu epifittir, yani saksı toprağında yaşayamaz ve ölür. Epifit orkidelerin ağaçlara sarılacak kalın kökleri vardır. Saksı toprağında yetişebilen orkidelerin kökleri daha incedir. Epifit orkideler topraksız bir ortamda ağaç kabukları, hindistancevizi kabukları ve perlit karışımlı bir saksıda yetiştirilebilir. Bu karışımın içine torf ve kömür de eklenebilir.

Orkidelerin saksıları her 18-24 ayda bir değiştirilmelidir. Bahar mevsimi orkide saksılarının değiştirilmesi için en uygun zamandır. Orkideler aslında küçük saksı isterler. Eğer saksı büyük olursa tüm enerjilerini köklerini büyütmek için harcarlar ve aylarca sürgün vermezler. Bu yüzden saksı değiştirirken orkidenin ihtiyaç duyacağından fazla büyüklükte bir saksı seçmemeye özen gösterilmelidir. Tercih edilecek saksı geniş olmamalıdır.

Budama ve Bakım

Çiçeklenme dönemi kış ayının sonlarında, genellikle Şubat veya Mart ayında başlar, 4 ile 12 hafta arası sürer. Çiçeklerin rengi solduğunda dalından yaklaşık 1,5 cm budanır. Ayrıca ölü yapraklar veya ölü kökler varsa bunlar da temizlenir.

Isı ve havalandırma

Orkideler için oda ısısı 18 ile 30 santigrat derece arasında olmalıdır. Oda sıcaklığı düşükse yapraklar sararır ve düşer. Orkidelerin sağlıklı kalması için odanın iyi havalandırılması gerekir. Böylece mantar ve haşere problemleri önlenmiş olur; suyun buharlaşmasını kolaylaştırarak karbon dioksit üretimini arttırır. Sadece yaz mevsiminde değil kış mevsiminde de orkidenin bulunduğu odanın sıkça havalandırılması önemlidir.