Papatya (Alman Papatyası)

Papatya (Alman Papatyası)

Papatya, anavatanı Avrupa ve Afrika olan, ancak dünyada ılıman iklim yaşanan her yerde yetişen bir bitkidir. Papatyanın en fazla yetiştirilip ihraç edildiği ülkeler Belçika, Fransa, İngiltere, İtalya ve Almanya’dır. Bitkisel tedavi alanında en fazla Alman papatyası kullanılır. Hiçbir yan etkisi olmayan bu bitki, geçmişte gençlik ve canlılık vermesi ve bedeni sakinleştirmesi için kullanılmıştır. 2000 yıldır kozmetik ve tıbbi amaçlarla kullanılan papatyanın daha çok yaşlanmayı geciktirmek ve sindirim rahatsızlıklarını tedavi etmek için antik Mısır döneminden beri kullanıldığı bilinmektedir.Güçlü kökleri ve uzun lifleri olan papatyanın acı bir tadı, hoş ve aromatik bir kokusu vardır. Çok yıllık bir bitkidir. Çiçeklerin rengi ne kadar açıksa şifalı özelliği de o derece fazladır.

Asteraceae ailesinin bir üyesi olan papatyanın hastalıkların tedavisinde kullanılan iki türü vardır. Bunlar Alman papatyası (Matricaria chamomilla) ile Romen papatyası (Chamaemelum nobile)’dır. Bitkinin kurutulmuş çiçekleri tıbbi açıdan faydalı birçok bileşen içerir. Bu bileşenler, vücuttaki iltihabın, kas spazmlarının, regl düzensizliklerinin, uykusuzluğun ve ülserin giderilmesinde etkilidir. Demlenmiş papatyanın suyu, yaraların üzerine sürüldüğünde cildin hızla iyileşmesini sağlar, yaranın mikrop kapmasını önler. Papatyanın suyu ile gargara yapıldığında ağız içi yaralarını tedavi eder. Romatizmal ağrıları ve hemoroiti giderir. Bitkinin tohumlarından elde edilen papatya yağı ise kozmetik ürünlerinde ve aromaterapide sık kullanılan şifalı bir yağdır.

Papatyanın Faydaları

Şifalı bir bitki olan papatya birçok hastalığın tedavisinde etkilidir. Geçmişte birçok kültürde yara ve kesiklerin, ülser, egzama, gut hastalığı, yanıklar, romatizma ağrıları, hemoroit, alerjiler ve nörolojik hastalıklar gibi birçok rahatsızlığın tedavisine kullanılmıştır. Papatya çayı demlenip cilde sürülerek bebek ve çocuklarda alt bezinden kaynaklanan tahrişi giderir. Kulak ve göz iltihaplarını tedavi eder. Uykuya dalmayı kolaylaştırır, karaciğeri ve sindirim sistemini temizler, ağrıları giderir. (1)

1) Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Papatyanın çiçekleri değerli ve faydalı terpenoitler ve flavonoidler içerir. Güçlü antioksidanlar olan bu maddeler, vücuttaki zararlı organizmaları etkisiz hale getirir, iltihabı giderir ve hücrelerin bozulmasını önler. Bu yüzden kanseri önleyen bitkilerin başında gelen papatya, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla mücadeleye yardımcı olur. (2)

2)  Anksiyete, depresyon ve histeri tedavisinde etkilidir.

Anksiyete ve depresyon genellikle bir arada görülen ruhsal rahatsızlıklardır. Papatyanın içindeki kimyasal bileşenler sinir sistemine etki ederek sinir hücrelerini yatıştırır, stresi azaltır.  2009 yılında Alternative Therapies in Health and Medicine dergisinde yayınlanan çalışmada anksiyete ve depresyon hastalarına 220 miligram papatya özü içeren kapsüller verilmiş, papatyanın depresyon ve anksiyete belirtilerini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. (3)

Papatya yağını koklamak anksiyete, depresyon ve histeri tedavisinde oldukça faydalıdır. Kaygıyı azaltmak için kullanılan papatya yağı, buhar yoluyla solunduğunda sakinleştirici bir etki yapar. Buhar, doğrudan beynin koku bölgesine ulaşarak sinir hücrelerindeki gerginliği hafifletir ve vücudun strese verdiği tepkileri azaltır. Bu yüzden papatyanın kokusu, histeri, kâbuslar, uykusuzluk, kronik stres ve depresyonun tedavisinde etkilidir. Anksiyete, depresyon ve histeri tedavisine yardımcı olmak için papatya yağı içeren mumlar ve sabunlar da kullanılabilir. (4)

3) Sindirimi güçlendirir.

Sindirim sistemini güçlendiren en etkili bitkilerdendir. Bağırsakları temizleyerek sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Reflü, hazımsızlık, ishal, anoreksiya, mide bulantısı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılabilir. Çocuklarda ishal ve kolik hastalığını tedavi eder, karın ağrılarını giderir.

4) Vücuttaki iltihabı giderir.

Bitkisel aspirin olarak da bilinen papatya, etkili bir ağrı kesicidir. Neredeyse vücutta meydana gelen tüm iltihaplanmaların tedavisinde etkilidir. İltihaplı bir hastalık olan romatizma ve artrit ağrılarını da hafifletir.

5) Cilt hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

Kaynamış suda demlenip cilde sürülüp losyon olarak kullanıldığında ciltteki tahrişi, kuruluğu, kaşıntıyı ve kızarıklığı giderir. İltihap giderici ve antibakteriyel özelliklere sahip olan papatya, cilt hücrelerini zararlı organizmalardan temizleyerek cilt hücrelerini canlandırır. Cildin daha genç ve taze görünmesini sağlar. Ciltte meydana gelen kesiklerin ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Egzama, yanıklar ve ağız içi yaralarının tedavisinde faydalıdır.

6) Diş ve ağız sağlığı için faydalıdır.

Kaynamış suda demlenip soğuduktan sonra ağız gargarası olarak kullanıldığında dişeti iltihaplarını giderir, ağız içinde oluşan yaraları tedavi eder. Ağız içindeki zararlı bakterileri yok eder, diş çürümesini önler, diş ağrılarını giderir.

Papatya Nasıl Kullanılır?

Papatyanın üç kullanım yöntemi vardır. Bunlar papatya yağının kokusunu solumak, çayını içmek ve demleyip soğuduktan sonra suyunu topikal olarak uygulamaktır.

Anksiyete, stres ve histeri tedavisinde, cam bir kap suyun içine birkaç damla damlatılarak kokusundan istifade edilir. Yatmadan önce başucuna konulan bir kap suya damlatılırsa gece boyunca beynin sinir merkezini dengeleyerek daha fazla etki gösterir. Sinirleri yatıştırmak için banyo suyuna birkaç damla papatya yağı eklenebilir.

Çocuklardaki sinirliliği ve saldırganlığı gidermek için, yastık ve oyuncaklarına birkaç damla papatya yağı damlatılır.

Regl sancılarını gidermek için pamuklu bir el havlusu, papatya yağı eklenen sıcak bir kap suya batırıldıktan sonra karın bölgesinde 10-15 dakika bekletilir.

Tahriş olmuş cildin tedavisinde, günde 5 kez zeytinyağına birkaç damla papatya yağı damlatılarak cilde sürülür.

Yaşlanma etkilerini geciktirmek, cildi gençleştirmek için, bir yüz kremine 20 damla papatya yağı eklenerek her gün günde 2 kez cilde sürülür.

Güneş yanıklarını gidermek için, bir yemek kaşığı hindistancevizi yağına 2 damla lavanta yağı ve 2 damla papatya yağı pamuklu bir beze batırılır ve yanıkların üzerine uygulanır.