Paşa Kılıcı Bitkisinin Bakımı

Paşa Kılıcı Bitkisinin Bakımı

Paşa Kılıcı bakımı kolay ve neredeyse her ortamda büyüyebilen bir ev bitkisidir. Bilimsel adı sansevieria olan paşa kılıcı, yaprakları kılıca benzediği için bu ismi almıştır. Batıda yılan bitkisi veya kaynana dili olarak anılır. Yaprakları genellikle yeşil ve sarı renkte, damarlıdır. Koyu yeşil yapraklarının üzerinde daha açık yeşil ve sarı tonlarında dalgalı desenler vardır. Evlerde az ışık gören alanlarda yaşayabileceği gibi güneş ışığı alan yerlerde daha iyi büyür.

Paşa Kılıcı bitkisi, her mevsim sadece toprağı kuruduğunda sulanmalıdır. 30 cm’den 1 metreye kadar büyüyebilen bu bitkinin bakımı oldukça zahmetsizdir.

Saksı Değişimi

Orta boy bir saksı, büyüyebilmesi için yeterlidir.

Saksı değişimi kış mevsiminde ve saksıya sığamayan kökleri yüzünden yaprakları kırılmaya başlarsa yapılır.

Güneş İhtiyacı

Paşa kılıcı gölgede de yetişebilir. Ancak güneş ışığı görürse daha hızlı büyür. Ancak güneş ışığını direkt görmemesi gerekir. Dik gelen güneş ışığı yapraklarını sarartabilir. Haftada bir saksıyı çevirerek diğer taraflarının da güneş görmesi sağlanabilir. Paşa Kılıcı 4 santigrat derece ile 30 santigrat derece arasında yaşayabilir.

Sulama

Paşa Kılıcı bitkisi çok su istemez. Haftalarca susuzluğa dayanabilir. Toprağı tamamen kuruduğunda sulanmalıdır. Kış aylarında sulamadan önce toprağının iyice kurumasına izin verilmelidir. Verdiğiniz su oda ısısında olmalıdır. Sulama yapılırken bitkinin çevresi sulanmalı, yapraklarının merkezine doğrudan sulama yapmamaya özen gösterilmelidir.

Gübreleme

Azot, fosfor ve potasyum oranları 20 olan gübreler Paşa Kılıcı bitkisi için idealdir.

Genel Bakım

Yaprakları tozlandıkça nemli bir bez yardımıyla tozu alınmalıdır.

Çoğaltma

Yapraklarının ucundan kesilerek toprağa ekilirse hızlı bir şekilde köklenir ve yeni sürgünler verir.

Paşa Kılıcı ile İlgili Problemler

Bitkinin yapraklarının üzerinde koyu benekler oluştuysa fazla sulama yapıldığına işaret eder. Sulamayı kesip yapraklarını bitkisel bir yağ ile silerseniz kısa zamanda düzelir.

Bitkinin yaprakları kopup düşmeye başladıysa, bitkiyi çok suladığınızı ve fazla sudan dolayı köklerin çürümeye başladığını gösterir. Eğer bitki fazla sulanmadıysa fazla ışık görmediği için de yaprakları kopup düşebilir. İyi güneş alan bir yere koyarsanız kısa zaman içinde toparlanacaktır. Bu süreçte gübre kullanırsanız köklerin iyileşmesi hızlanır.

Bitkinin yaprakları sararıp kurumaya başladıysa fazla sulamadan kaynaklanmış olabilir. Bir süre sulamadan gözlemleyin. Yaprak iyileşme göstermiyorsa makasla kesebilirsiniz.