Portakal Yağı

Portakal Yağı

Portakal yağı, bilimsel adı citrus sinensis olan portakal ağacının meyvesinin dış kabuğundan elde edilir. Antiseptik bir yağ olan portakal yağı, iltihabı giderir, bağışıklık sistemini güçlendirir, depresyon ve stresin belirtilerini hafifletir. İdrar söktürücüdür, vücuttaki fazla safranın atılmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda afrodizyaktır. Antibakteriyel olan bu yağın güçlü ve tazelik veren bir kokusu vardır. Bu yüzden cilt bakım losyonlarında, sabunlarda, saç bakım ürünlerinde, temizlik ürünlerinde sıklıkla kullanılır.

Portakal yağı, portakalın kabuklarından soğuk presleme yöntemiyle elde edilir. Yağın ana bileşenleri, citronellal, geranial, limonen, linalool, alpha-pinene, myrcene ve neral maddeleridir. Bu aktif bileşenler, birçok hastalığı iyileştirme gücüne sahiptir. Yağda en fazla bulunan maddeler limonen ve myrcene’dir. Yağın en az %70’ini limonen oluşturur. Bu madde, vücuttaki serbest radikallere karşı savaşan, vücudun iltihaplanmasını önleyen güçlü bir antioksidandır. Limonen ve myrcene bileşenlerinin vücutta tümör oluşumunu önlediği düşünülmektedir.

Portakal Yağının Faydaları

Birçok endüstride yardımcı madde olarak kullanılan portakal yağı, aromaterapide ve geleneksel tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Düzenli olarak kullanıldığında bu yağın sağlığa birçok faydası vardır.

2000’li yıllarda tamamen kurak ve çöplüğe dönmüş bir alana bırakılan 12,000 ton portakal kabuğu, sadece 16 yıl içinde bu alanı yeşil bir ormanlık alana çevirdi. Ekosistemi yeniden canlandırmayı başaran portakalın kabuklarında yer alan maddeler, insan sağlığı için de oldukça faydalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve çeşitli hastalıklarla mücadele etmek için doğal bir şifa aracı olan portakal yağı, binlerce yıldır Akdeniz, Hindistan ve Çin’de alternatif tıpta popüler bir ilaçtır. Geçmişte sindirim sistemi problemleri, kronik yorgunluk, depresyon, ağız ve cilt enfeksiyonları, soğuk algınlığı, grip ve düşük libido başta olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmıştır. Güçlü bir mikrop öldürücü, spazm giderici, sakinleştirici ve afrodizyaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kanserle mücadelede en etkili aromatik yağlardan biridir. Birçok çalışmada yağın ana maddesi olan limonen bileşeninin,  tümörlerin büyümesini durduğu görülmüştür. Araştırmalara göre bu madde, meme, karaciğer, pankreas, mide ve cilt kanserlerinin gelişmesini ve yayılmasını önlemektedir. Limonen, hücrelerin oksitlenmesini önleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Spazm giderir.

Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etkisi olan bu yağ, sinirsel kasılmaları giderir. Kasları gevşetir, kas ağrılarını ve mide sancılarını giderir.

Doğal bir antibakteriyeldir.

2008 yılında Journal of Food Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada, 7 farklı türde portakal yağının Salmonella bakterisi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada, Salmonella bakterisinin büyümesini engelleyerek çoğalmasını durdurduğu görülmüştür. (1)

2009 yılında Çin’de Xiangtan Üniversitesinde yapılan bir çalışmada %77 limonene ve %6,27 myrcene içeren bu yağın zararlı bakteriler üzerindeki etkisi incelendiğinde portakal yağının Penicillium, Bacillus, Staphylococcus ve E. Coli bakterilerinin çoğalmasını önlediği görülmüştür. (2)

E.coli, tüm dünyada insan sağlığını tehlikeye atan zararlı bakterilerden biridir. Genellikle sebzelerden ve etten bulaşan bu bakteri tedavi edilmezse böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme yol açabilmektedir.  Geniş spektrumlu bir mikrop öldürücü olan bu yağın E. Coli gibi birçok bakteriyi etkisiz hale getirmesinin nedeni içindeki limonen maddesidir.

2016 yılında Journal of Food dergisinde yayınlanan bir çalışmada portakal yağının antibakteriyel bir yağ olduğu kanıtlanmıştır. Bu çalışmada mikrop öldürücü ve antioksidan etkilere sahip bu yağın özellikle işlenmiş gıdalarda kullanılmasının faydalı olacağı üzerinde durulmuştur. (3)

Vücuttaki iltihabı giderir.

Portakal yağı güçlü bir iltihap gidericidir. Solunum yolları ve akciğer enfeksiyonlarının, vücuttaki iltihabın giderilmesinde  etkilidir. Romatoid artrit tedavisine yardımcı olur. Eklem iltihaplanmasından kaynaklanan ağrıları giderir.

2008 yılında Complementary Therapies in Medicine dergisinde yayınlanan, Hong Kong’da düzenlenen bir çalışmada 59 yaşlı insan üç gruba ayrılarak 3 haftalık bir deney gerçekleştirildi. Bu deneyde, 3 hafta boyunca 6 kez, zencefil yağı ve portakal yağı karıştırılarak deney grubunun diz bölgelerine masaj yapılarak sürüldü. Birinci kontrol grubuna masajla zeytinyağı, üçüncü kontrol grubuna ise masaj uygulanmadan dizlerine sadece zeytinyağı sürüldü. Deney sonunda dizlerine masajla portakal yağı ve zencefil yağı sürülen katılımcıların  diz ağrılarında belirgin bir azalma tespit edildi. (4)

Okaliptüs yağı, portakal yağı, çam ağacı yağı ve limon yağında bulunan myrtol maddesi, kronik ve akut bronşitin ve sinüzitin tedavisinde etkili olan bir maddedir. 2009 yılında yayınlanan bir çalışmada, standart myrtol bileşeni, portakal yağı ve okaliptüs yağının kronik bronşit hastalığı üzerindeki etkileri incelendi. Myrtol’ün, portakal yağının ve okaliptüs yağının kronik bronşite ve akciğer hastalıklarına neden olan bakterileri etkisiz hale getirdiği görüldü. (5)

Kan basıncını dengeler.

Bu yağ, yüksek tansiyon hastaları için çok faydalıdır.  Kan akışını düzenler, yüksek tansiyonu düşürerek kalp sağlığını korur. Kan dolaşımının tedavisi için zeytinyağına birkaç damla damlatıldıktan sonra karın bölgesine masaj yapılarak sürülür. Bu yöntem, aynı zamanda adet sancılarını giderir, migren ve baş ağrısını hafifletir, cinsel isteği arttırır.

Ev temizliği için idealdir.

Portakal yağı çamaşır suyu gibi zehirli kimyasal maddelere gerek kalmadan evde, özellikle mutfak temizliğinde kullanılabilecek aromatik yağlardan biridir. Mutfak tezgâhını ve kesme panolarını güvenli bir şekilde mikroplardan arındırmaya yardımcı olur. Ayrıca, kokusu ile mutfağınızın taze ve temiz kokmasını sağlar.

Mutfakta temizleyici olarak kullanmak için;

Spreyli bir şişeye su doldurup içine birkaç damla portakal yağı ekledikten sonra kapağını kapatıp çalkalayın. Bu tarifi evinizin tüm temizliğinde güvenle kullanabilirsiniz. Üstelik tekrar durulama yapmanıza da gerek yoktur.