Saç Bakımı için Çay Ağacı Yağı

Saç Bakımı için Çay Ağacı Yağı

Son zamanlarda herkes çay ağacı yağının saçlara ne kadar iyi geldiğinden bahsediyor. Saç kuruluğunu ve kepeği giderdiği ve hatta saç dökülmesini önlediği söyleniyor. Birçok sağlık probleminin tedavisinde kullanılan çay ağacı yağı  gerçekten de saçlara en iyi gelen aromatik yağlardan biridir. Saç derisindeki problemleri giderdiği bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır.

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Çay ağacı yağı, anavatanı Avustralya olan ve bilimsel adı melaleuca alternifolia olan çay ağacının yapraklarından, dallarından ve tohumlarından elde edilir. Antik zamanlardan beri iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılan bu yağ, Avustralya yerlileri olan Aborjinler tarafından özellikle soğuk algınlığı, saç, tırnak ve deri problemlerinde kullanılmaktadır. Özellikle ciltteki yaralarda mucizevî bir etkisi olan çay ağacı yağı ev kazalarına önlem olarak Avustralya’da hemen her evde  bulundurulan bir yağdır.

Kendine özgü bir kokusu olan çay ağacı yağının rengi açık sarıdan beyaza doğru değişir. Birçok sağlık probleminin giderilmesinde kullanılan ve antiseptik özelliklere sahip olan bu yağ, akne, enfeksiyonlar, tırnak mantarı gibi birçok sağlık probleminin giderilmesinde etkilidir. Soğuk algınlığı tedavisinde kokusu içe çekilerek, cilt problemlerinde ise sürülerek uygulanır. Yenildiğinde zehirli olabilen bu yağa bazı insanların alerjisi olabilmektedir, bu yüzden kullanırken tavsiye edilen ölçü ve yöntemlerle kullanılmasına dikkat etmek gerekir.

Çay Ağacı Yağı ve Saç Bakımı

Antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip olan çay ağacı yağı saç köklerini zararlı bakterilerden arındırır, bitleri ve saçtaki kepek oluşumunu yok eder. Aynı zamanda saç derisini nemlendirir, saç köklerini besleyerek saçların daha hızlı uzamasına ve daha gür çıkmasına yardımcı olur. Saç köklerini onarır ve saç dökülmesini önler.

Çay ağacı yağı çok güçlü bir yağdır, seyreltmeden kullanıldığında cildi tahriş eder ve kurutur. Bu yüzden çay ağacı yağının tek başına kullanılması veya direkt saçlara ve saç derisine sürülmesi tavsiye edilmez.

Çay ağacı yağını saç bakımı için iki farklı yöntemle uygulayabilirsiniz:

Zeytinyağı ile kullanımı

Bit, kepek ve tahriş olmuş saç derisi problemleri için zeytinyağı veya argan yağı ile karıştırdıktan sonra saç derinize masaj yapabilirsiniz. Bunun için, 3 yemek kaşığı zeytinyağına birkaç damla çay ağacı yağı damlatıp saç derinize 10-15 dakika masaj yaparak sürünüz. Saçlarınızı daha sonra ılık suyla durulayınız.

Şampuan ile kullanımı

Çay ağacı yağını şampuanlarla karıştırarak da kullanabilirsiniz. Bunun için şampuanınıza yüzde 5 oranında çay ağacı yağı eklemeniz yeterli olacaktır. Yapılan bir çalışmada şampuana eklenerek 4 hafta boyunca her gün kullanıldığında saç derisindeki tahrişi ve kepeği yüzde 41 oranında giderdiği görülmüştür. (1)