Sarı Nokta Hastalığının Bitkisel Tedavisi

Sarı Nokta Hastalığının Bitkisel Tedavisi

Sarı nokta hastalığı genellikle 50 yaş üstündeki kişilerde görülen ve görme kayıplarına neden olabilen bir hastalıktır. Gözün arka kısmına ve merkez bölgesine karşıdan gelen ışık belirli bir noktaya düşmektedir. Bu noktaya ise sarı nokta denilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile sarı nokta adı verilen bu bölgede meydana gelen hasarlar sarı nokta hastalığına neden olmaktadır. Sarı nokta hastalığının tıp dilindeki adı ise yaşa bağlı makula dejenerasyonudur. Sarı nokta hastalığı yaş tip ve kuru tip olarak ikiye ayrılmaktadır. Kuru tip sarı nokta hastalığı daha sık görülmekte ve diğer türe göre daha yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Yaş tip sarı nokta hastalığında ise görme sorunları daha hızlı ilerlemektedir, ancak sarı nokta hastalığının bu türü çok nadir görülmektedir.

Belirtileri

– Nesneleri ve özellikle çizgileri kırık ya da eğri görmek

 Göz kararması

 Renkleri soluk görmek

– Yazıları bulanık görmek ve okuma güçlüğü çekmek

 Işığa karşı gözlerde hassasiyet oluşması

Sarı Nokta Hastalığının Nedenleri

Sarı nokta hastalığı, nadir olarak gençlerde maydana gelebilen bir rahatsızlık olsa da daha çok yaşın ilerlemesi ile oluşmaktadır. Bu hastalıkta genetik faktörlerin etkisi büyüktür. Gözlerin güneşe sürekli maruz kalması, sigara kullanımı, damar sertliği ve hipertansiyon gibi çeşitli etkenlerde sarı nokta hastalığına neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu hastalığa, açık renkli gözlere sahip olanların koyu renkli gözlülere göre daha çok yakalandığı da ortaya çıkmıştır.

Sarı Nokta Hastalığının Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sağlıklı Beslenme: Her hastalıkta olduğu gibi sarı nokta hastalığının tedavisinde de sağlıklı beslenmenin rolü büyüktür. Vitamin ve mineral yönünden zengin gıdalar ile beslenmek hastalığın ilerlemesini önlemektedir. Fastfood tarzı beslenme ise sarı nokta hastalığına yakalanma riskini artırdığı gibi sarı nokta hastalığı olanların da rahatsızlıklarının hızla ilerlemesine neden olmaktadır.

Yeşil Sebzeler: Amerika’da yapılan araştırmalar sonucunda lutein ve zaeksantinin maddesinin vücutta yüksek oranda olmasının sarı nokta hastalığını tamamen durdurabildiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle içeriğinde bol miktarda lutein maddesi bulunan ıspanak ve brokoli gibi yeşil sebzelerin sık tüketilmesi hastalığın tedavisini olumlu yönde etkilemektedir.

Yağlı Balık Türleri: Ton balığı, somon, alabalık ve uskumru gibi yağlı balık türlerinde yüksek oranda bulunan Omega- 3 maddesi de sarı nokta hastalığının ilerlemesini durdurarak hastalığın olumsuz etkilerini azaltmaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda Omega- 3 tüketen sarı nokta hastalarının durumunda yüksek oranda iyileşme gözlemlenmiştir.

Sarı Kantaron: Sarı kantaron bitkisinin içerinde bulunan hiperesin maddesi sarı nokta hastalığının ilerlemesini durdurmada etkili bir yöntemdir. Yapılan araştırmalarda sarı kantaron tedavisi uygulanan hastaların görme sorunları azalmıştır.

Pancar Ve Şalgam: Pancar ve şalgam içerisinde antioksidan barındıran besinler oldukları için sarı nokta hastalığının ilerlemesini önleyici etkiye sahip besinlerdir. Bu nedenle sık tüketimi sarı nokta hastalığını durdurmaktadır.