Spirulina Nedir?

Spirulina Nedir?

Beynimiz ve bedenimiz için faydalı besinler içeren Spirulina, bir su yosunudur. Bu su yosunu, aslında siyanobakteri adı verilen ve fotosentez yapan bir bakteri türüdür. Tuzlu suda yaşar ve mavi-yeşil algler olarak da bilinir.

Bu bitki, 1967 yılında Uluslararası Mikrobiyoloji Kuruluşu (IAAM) tarafından geleceğin besin kaynağı ilan edilmişti. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Konferansında ise geleceğin en iyi besini seçilmişti.

Spirulina, yüksek oranda protein içeren bir siyanobakteridir. E vitamini ve B12 vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda vücudumuzu virüslere karşı koruyan maddeler içerir. 1988’de yapılan bilimsel çalışmalara göre kanseri önleyen kimyasal bileşenler içerdiği kanıtlanmıştır. 2001 yılında ise şeker hastalığını önlediği ve diyabet hastalığının belirtilerini hafiflettiği bulunmuştur.

Spirulina dengeli besinler içeren, etkisi çok yüksek, tamamlayıcı gıda ürünlerinden biridir. Aynı zamanda demir deposudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kırmızı ve beyaz kan hücrelerini temizleyerek onarır.

Spirulina’nın, Aztekler tarafından kullanıldığı biliniyordu, ama günümüzde kullanımı yaygın değildi. Ancak NASA’nın astronotlar için yetiştirmeye başlamasından sonra, yeniden popüler hale geldi.

Spirulina’da Bulunan Besinler

1 yemek kaşığı (7 gr.) spirulinada;

4 gr. Protein

1,7 gr. Karbonhidrat

0,77 gr. B1 vitamini

1,05 gr. B2 vitamini

0, 28 gr. B3 vitamini

1 gr. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri

0,77 gr. Demir bulunur.

Ayrıca uygun miktarda magnezyum, potasyum ve manganez içerir.

Güçlü bir antioksidan ve iltihap sökücüdür.

Vücuda giren zararlı bakteriler vücuttaki dokulara hasar verebilmektedir. Dokularda meydana gelen bu hasarlar, kronik iltihaplanmaya dönüşerek kanser ve diğer hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Etken maddesi fikosiyanin olan spirulina, güçlü bir antioksidandır. Vücudu doku hasarlarına karşı korur.  Ayrıca fikosiyanin maddesi, bitkiye mavi-yeşil rengini veren ana maddedir. Fikosiyanin, bedenimizdeki serbest radikallerle savaşarak vücudumuzdaki iltihabı yok eder. Aynı zamanda vücudumuzda biriken metallerin ve kimyasalların dışarıya atılmasını sağlar.

Yüksek trigliseriti düşürür.

Kalp krizi, günümüzde dünyada en yaygın görülen ölümcül problemlerden biridir. Kalp krizine yol açan birçok risk faktörü vardır. Bunlardan en önemlisi vücuttaki yüksek trigliserit oranıdır.

Akademik bir çalışmada yüksek kolesterolü olan kişilere her gün 1 gr. Spirulina verilmiş, bu kişilerin trigliserit oranlarının yüzde 16 oranında düştüğü görülmüştür.

Kan şekerini dengeler.

Şeker hastalığı tüm dünyada yaygın olarak görülen kronik bir rahatsızlıktır. Bugün dünyada 150 milyondan fazla insan şeker hastalığı ile mücadele etmektedir. Şeker hastalığı, kandaki şeker oranının sürekli yükselmesiyle oluşan bir hastalıktır. Pankreasta insülin salgısının eksikliğine veya insülin direncine yol açar.

Tip 2 diyabet hastaları üzerinde yapılan bir çalışmada, 25 hastaya 2 ay boyunca günde 2 gr. spirulina verilmiştir.  Spirulina verilen kişilerde, hastalığın belirtileri belirgin oranda azalmıştır. Bu bitki, şeker hastalarında kullanıldığında hipoglisemik bir etki yaparak kandaki şeker oranını dengelemektedir.

Toz halinde satışa sunulan bitkinin tozu, yiyecek ve içeceklere eklenerek tüketiliyor. En çok, tablet ve kapsül şeklinde, besin desteği olarak kullanılıyor.

Düzenli olarak tüketilirse bağışıklık sistemini güçlendirir.

Spirulina’yı en az ayda 1 kez yiyeceklere ekleyerek tüketmeniz, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, vücudunuzu ağır metallerden, zararlı bakteri ve virüslerden temizleyecek, aynı zamanda vücudunuzu zengin vitamin ve minerallerle besleyecektir.

Spirulina Katkılı Limonata

Malzemeler:

250 ml maden suyu

2 adet limon

1 çay kaşığı Spirulina

250 ml. maden suyunun içine 2 adet limon sıkın. Karışıma 1 çay kaşığı Spirulina tozu ekleyerek iyice karıştırın ve servis edin.