Yeşil Çay

Yeşil Çay

Yeşil çay, bilimsel adı camellia sinensis olan çay bitkisinin toplandıktan sonra kurutulmadan kavrularak elde edilen halidir. Siyah çay uzun süre ve yavaş yavaş kurutulduğu için rengi koyulaşır. Yeşil çay ise, çay bitkisinin yaprakları toplandıktan hemen sonra kavrulduğu için çayın rengi korunmuş olur.

Sağlık açısından en faydalı çaylardan biri olan yeşil çay, çok güçlü antioksidanlar içerir. Yeşil çayda bulunan bu antioksidanlar beyin hücrelerini güçlendirir, kanseri önler ve vücuttaki fazla yağların yakılmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre yeşil çayın sağlığımıza birçok faydası vardır.

Biyoaktif bileşenler içerir.

Yeşil çayın özellikle yapraklarında birçok biyoaktif bileşenler vardır. Bu bileşenler, vücudumuz için kritik önem taşıyan besinler içerir.

Yeşil çay, flavanoid ve kateşin gibi polifenoller içerir. Bu polifenoller çok güçlü antioksidanlardır. Antioksidanlar, vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşarak hücrelerimizi bozulmaya karşı korur. Bu antioksidanlar, aynı zamanda yaşlanma etkilerini geciktirerek bedenimizi güçlendirir ve hastalıklara karşı direncimizi arttırır.

Yeşil çayın bileşenlerinde epigallokateşin galat adı verilen bir antioksidan bulunur. Yapılan çalışmalara göre bu madde, birçok hastalığın tedavisine yardımcı olmaktadır ve vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Yeşil çayın şifalı etkilerinden faydalanabilmek için yüksek kalitede ürünler tercih edilmelidir. Satışa sunulan düşük kaliteli ürünlerde çeşitli oranlarda florür tespit edilmiştir. (1)

Kilo vermeyi kolaylaştırır.

Yeşil çay, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Yapılan çalışmalarda düzenli olarak yeşil çay içen insanlarda yağ yakım oranının %17 arttığı görülmüştür. (2)

Kanseri önler.

Yeşil çayın içinde bulunan antioksidanlar, hücrelerin oksidasyona uğrayarak bozulmalarını ve kanserleşmelerini önleyerek kanser hastalığı riskini azaltır.

Yapılan çalışmalara göre, her gün düzenli olarak içilen yeşil çay, meme kanserini %22, prostat kanserini %48, bağırsak kanserini ise %57 oranında önlemektedir.

Alzheimer ve Parkinson hastalıkları riskini azaltır.

Alzheimer, beyindeki sinir hücrelerinin bozulmasıyla ortaya çıkan ve hafıza kaybına yol açan bir hastalıktır. Parkinson ise dopamin üreten beyindeki sinir hücrelerinin ölmesi sonucu ortaya çıkar.

Yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre yeşil çayın içeriğindeki kateşin bileşenleri sinir hücrelerini bozulmaya karşı koruyarak Alzheimer ve Parkinson hastalıkları riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Beyin fonksiyonlarını güçlendirir.

Canlandırıcı bir etkiye sahip olan yeşil çay, kafein içerir. Kafein, merkezi sinir sistemini harekete geçiren bir maddedir. Kafein, sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan kimyasal maddelerin salınımını engelleyen adenosin adı verilen maddeyi bloke eder. Böylece sinir hücrelerini canlandırarak domapin ve norepinefrin üretimine yardımcı olur. (3)

Kafeinin yapılan birçok çalışmada, beyin fonksiyonlarını, dikkati, konsantrasyonu ve hafızayı güçlendirdiği görülmüştür. (4)

Yeşil çay, aynı zamanda L-Theanine adı verilen bir aminoasit içerir. Bu madde dopamin seviyelerini yükselterek beynin alfa dalgaları üretmesini sağlar. Bu yüzden L-Theanine maddesi içeren yeşil çay, anksiyete rahatsızlığının tedavisinde etkili bir yardımcıdır.

Tip 2 diyabet hastalığı riskini azaltır.

Dünya genelinde 300 milyondan fazla insanın mücadele ettiği bir hastalık olan tip 2 diyabet, kan şekeri seviyelerinin yükselmesi ve vücudun insülin üretememesi sonucu ortaya çıkar.

Yapılan çalışmalarda yeşil çayın kandaki şeker seviyelerini azalttığı görülmüştür. Japonya’da yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre, düzenli olarak yeşil çay içen insanlarda tip 2 diyabet hastalığı görülme riski %42 azalmaktadır. (5)

Dişleri güçlendirir.

Yeşil çayın bileşenlerinden biri olan kateşin, vücudumuzdaki zararlı bakterileri ve bazı virüsleri etkisiz hale getirir. Böylece vücutta enfeksiyon oluşma riskini azaltır.

Kateşin, aynı zamanda dişlerin çürümesine neden olan bakterilerin büyümesini ve çoğalmasını önler. Böylece dişleri ve diş minelerini güçlendirir. (6)

Yeşil çayı demleyerek suyu ile gargara yapıldığında ağzımızı bakterilerden arındırarak temizler, ağız kokusunu giderir.