Zencefil

Zencefil

Asya’da ve Hindistan’da tüm yemeklerde baharat olarak kullanılan zencefil, binlerce yıldır geleneksel tıpta hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Tarihte en fazla, bulantıyı gidermek, iştah açmak, enfeksiyonu, yolculuk hastalığını ve ağrıları gidermek için kullanılan zencefilin kök kısmındaki sapları taze veya kurutulmuş olarak tüketilir.

Zingiberaceae ailesinden olan bu bitki, en fazla Hindistan, Jamaika, Endonezya ve Avustralya’da yetiştirilir. Bu bitki taze ve kuru olarak tüketildiği gibi yağı çıkarılarak veya çayı demlenerek de tüketilir.

Bitkiler ve baharatlar besin özelliklerinin dışında aynı zamanda şifa kaynaklarıdır. Şifalı özelliğe sahip olan bu bitkilerden biri olan zencefilin sağlığa olan faydaları hakkında birçok bilimsel çalışma yapılmıştır.

Bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre zencefilin insan sağlığına faydalı yüzlerce bileşen içerdiği tespit edilmiştir. Bu bileşenlerden başlıcaları gingerol ve shogaol’dur. Akademik çalışmalara göre zencefilin 5 temel faydası vardır.

1. Zencefil, sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderir.

Zencefilin içindeki fenolik bileşenler sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderir, safra üretimini arttırarak besinlerin sindirilmesini kolaylaştırır.

Zencefilin pankreas enzimleri üzerinde faydalı etkileri vardır. Bu faydalı etkiler dolayısıyla kabızlığı önleyen zencefilin kolon kanserini önler.

Çin’de binlerce yıldır zencefilin tozu ishali gidermek için kullanılan bir tedavi aracıdır. Mide kramplarını ve gazlarını gideren zencefil, aynı zamanda ishali anında keser.

2. Bulantıyı giderir.

Taze “zencefil kökü” çiğnemek veya “zencefil çayı” içmek, özellikle kanser tedavisi sırasında yaşanan bulantıları giderir. Bu bitki aynı zamanda yolculuk hastalığı adı verilen seyahatler sırasında ortaya çıkan bulantı ve halsizliği iyileştirir. Hamilelik dönemi bulantılarını gidermek için kullanımı güvenlidir.

3. Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde etkilidir.

Soğuk havalarda, kış günlerinde zencefilin çayını içmek vücudu ısıtır. Grip ve soğuk algınlığının doğal bir ilacı olan bu çay terlemenizi sağlayarak mikropların vücuttan atılmasını hızlandırır.

Zencefilin çayını yapmak için 20 gram taze “zencefil kökü” kaynamış bir bardak suya eklenir. 5 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Tatlandırmak ve çayı daha faydalı hale getirmek için bir dilim limon ve bir çay kaşığı bal eklenir.

4. Ağrıları giderir.

Zencefilin taze veya kuru halde kullanımı, romatoid artrit hastalığının yol açtığı ağrılar başta olmak üzere, vücuttaki iltihaptan kaynaklanan ağrıları ve regl ağrılarını giderir.

2010 yılında yayınlanmış bir çalışmada iltihaplı kas ağrıları olan 74 katılımcı iki gruba ayrılmış, 11 gün boyunca ilk gruba taze zencefil verilmiştir. İkinci gruba ise kaynamış suda demlenerek hazırlanan zencefil çayı verilmiştir.  Her iki gruba 11 gün boyunca verilen zencefilin miktarı sadece 2 gramdır. 11 gün sonunda taze zencefil verilen hastaların ağrıları %25, zencefil çayı verilen hastaların ağrıları ise %23 oranında azalmıştır. (1)

5. Kanser hastalığını önler.

Zencefilin etken bileşenlerinden biri olan gingerol maddesi, anti-inflamatuvar özelliğe sahiptir ve vücuttaki iltihabı gideren bu maddenin özellikle bağırsaktaki iltihaplaşmayı önleyerek bağırsak kanserini önlediği kanıtlanmıştır.

Rahim kanseri hastaları üzerinde yapılan bilimsel çalışmalarda, zencefilin rahimdeki tümörleri küçülttüğü ve tümörlerin büyümesini engellediği görülmüştür. (2)